„Sygnalizatorek Jacek” – Teatr Gargulec uczy przedszkolaki

„Sygnalizatorek Jacek” – Teatr Gargulec uczy przedszkolaki

W kwietniu wszystkie dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w spektaklu pt. „Sygnalizatorek Jacek”. Gościnnie w naszej szkole wystąpili aktorzy z teatru „Gargulec”. Tematyka poruszona w przedstawieniu dotyczyła bezpieczeństwa na drodze.  Poprzez wesołą, anegdotyczną formę, w spektaklu przedstawione zostały jednak zagadnienia istotne, takie jak odpowiedzialność na drodze, ocenianie zagrożeń wynikających z włączania się pieszego w ruch drogowy, utrwalanie wiedzę o funkcji podstawowych oznaczeń drogowych. Kolorowe postaci takie jak Pan Żarówa przypominał dzieciom np. o roli oznaczeń odblaskowych. Te ważne informacje przemycane były w interakcjach, wesołych piosenkach, które stanowiły nienachalną i najradośniejszą zarazem formę nauki. Dzieci współuczestniczyły w perypetiach Jeżyka, któremu wybudowano szosę podczas spaceru, co niechybnie odcina drogę powrotną do domu. Z tym dylematem uporać się musiał również Kret (doskonale radził sobie z ulicą podkopując się pod nią), postać Muchy (owad przelatuje beztrosko nad szosą – czy to się dobrze skończy? Czy z ręką w gipsie też będzie takim ważniakiem?) . Dla dzieci była to niasamowita zabawa i przeżycie zarazem, gdyż musiały wczuć się w rolę i wystąpić na scenie, natomiast co najważniejsze, że zasady bezpieczeństwa na drodze, miejmy nadzieję, na trwałe zakodowały się w umysłach naszych najmłodszych uczniów.
Monika Halczak – Lewandowska