Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w naszym przedszkolu.

Mamy przyjemność ogłosić, że nasze przedszkole jest objęte: „Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa”. Wiek przedszkolny dla każdego dziecka to niezwykle ważny czas intensywnego rozwoju oraz poznawania otaczającego go świata. Narzędziem poznawczym, które warunkuje nam funkcjonowanie w społeczeństwie jest język. Dlatego niezwykle ważne jest abyśmy już od najmłodszych lat kształtowali u dzieci nawyk sięgania po książkę. Trzylatki z dużym zaciekawieniem oglądają ilustracje, dzięki czemu rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. W naszym przedszkolu, książki towarzyszą dzieciom niemal każdego dnia. Staramy się zaszczepić najmłodszym przedszkolakom chęć do czytania. Utwierdzamy dzieci w przekonaniu, że książka to nie tylko źródło wiedzy, ale także „ Książka to mój przyjaciel”.

Jest nam bardzo miło ogłosić, że „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” przyznał dla naszego przedszkola dotację na zakup nowych, wspaniałych książek, które zagościły w naszej pięknej nowej przedszkolnej bibliotece. Z pewnością zaciekawią one wszystkie przedszkolaki i pozwolą naszym dzieciom rozwijać ich zainteresowania i zgłębiać wiedzę.

Joanna Kaciuba

ZALETY CZYTANIA DZIECIOM

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Wierzymy, że książki niosą w sobie dobro i mogą być doskonałym narzędziem do wzmacniania relacji z naszymi dziećmi. Dziecko zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze.

Czytanie dzieciom:

• wzmacnia więź miedzy dzieckiem a rodzicem;

• zaspokaja potrzeby emocjonalne;

• wspomaga budowę rozwoju psychicznego dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości;

• dziecko uczy się języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu;

• przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania;

• uczy myślenia;

• aktywizuje wyobraźnię;

• poprawia koncentrację;

• ćwiczy pamięć;

• przynosi wiedzę ogólną;

• ułatwia naukę;

• uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną;

• rozwija poczucie humoru;

• jest znakomitą rozrywką;

• zapobiega uzależnieniu od mediów;

• chroni przed kwestionowanymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej;

• pomaga w rozwiązywaniu problemów;

• jest zdrową ucieczką od nudy;

• jest profilaktyką działań aspołecznych;

• kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.