Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w naszym przedszkolu.

 

Mamy przyjemność ogłosić, że nasze przedszkole jest objęte: „Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa”. Wiek przedszkolny dla każdego dziecka to niezwykle ważny czas intensywnego rozwoju oraz poznawania otaczającego go świata. Narzędziem poznawczym, które warunkuje nam funkcjonowanie w społeczeństwie jest język. Dlatego niezwykle ważne jest abyśmy już od najmłodszych lat kształtowali u dzieci nawyk sięgania po książkę. Trzylatki z dużym zaciekawieniem oglądają ilustracje, dzięki czemu rozpoznają w książkach bliskie im elementy rzeczywistości. W naszym przedszkolu, książki towarzyszą dzieciom niemal każdego dnia. Staramy się zaszczepić najmłodszym przedszkolakom chęć do czytania. Utwierdzamy dzieci w przekonaniu, że książka to nie tylko źródło wiedzy, ale także „ Książka to mój przyjaciel”.

Jest nam bardzo miło ogłosić, że „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” przyznał dla naszego przedszkola dotację na zakup nowych, wspaniałych książek, które zagościły w naszej pięknej nowej przedszkolnej bibliotece. Z pewnością zaciekawią one wszystkie przedszkolaki i pozwolą naszym dzieciom rozwijać ich zainteresowania i zgłębiać wiedzę.

Joanna Kaciuba

ZALETY CZYTANIA DZIECIOM

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne – czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy blisko, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób rodzic swoim zachowaniem przekazuje mu: „Kocham Cię i jesteś dla mnie bardzo ważny”. To właśnie dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko rozkwita, zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne.

Wierzymy, że książki niosą w sobie dobro i mogą być doskonałym narzędziem do wzmacniania relacji z naszymi dziećmi. Dziecko zdobywa też istotne kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia. Współczesny człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze.

Czytanie dzieciom:

 • wzmacnia więź miedzy dzieckiem a rodzicem;

 • zaspokaja potrzeby emocjonalne;

 • wspomaga budowę rozwoju psychicznego dziecka i wzmacnia jego poczucie własnej wartości;

 • dziecko uczy się języka, rozwija słownictwo, daje swobodę w mówieniu;

 • przygotowuje i motywuje do samodzielnego czytania;

 • uczy myślenia;

 • aktywizuje wyobraźnię; 

 • poprawia koncentrację;

 • ćwiczy pamięć;

 • przynosi wiedzę ogólną;

 • ułatwia naukę;

 • uczy odróżniania dobra od zła, rozwija wrażliwość moralną;

 • rozwija poczucie humoru;

 • jest znakomitą rozrywką;

 • zapobiega uzależnieniu od mediów;

 • chroni przed kwestionowanymi wpływami ze strony otoczenia i kultury masowej;

 • pomaga w rozwiązywaniu problemów;

 • jest zdrową ucieczką od nudy;

 • jest profilaktyką działań aspołecznych;

 • kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy.