Biblioteka

Witamy na stronie biblioteki szkolnej ZSP nr 1 . Mamy nadzieję, że będzie ona często odwiedzana przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.

Nasza biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 8000 książek o różnorodnej tematyce. Poza lekturami znajdziecie u nas zarówno książki przygodowe, obyczajowe i historyczne dla młodzieży jak i bogaty księgozbiór podręczny zawierający różnorodne słowniki, encyklopedie (ogólne i dziedzinowe) oraz książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy.

Od 2005 r. w czytelni działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej dostępne dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły w godzinach otwarcia biblioteki. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z urządzenia wielofunkcyjnego (skaner, ksero i drukarka).

Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach 8.00 – 15.00

 

Telefon: 58 7386406

 

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Teresa Golińska

mgr Ewa Miotke

lic. Ewa Skwiercz

Wyniki konkursów bibliotecznych

Wyniki konkursów bibliotecznych

Wyniki konkursu fotograficznego Wiosenne ujęcie z książką dla uczniów klas IV-VIII:

I miejsce: Agata Szmigiel kl.IVb
                Mateusz Nietupski kl.Vc

II miejsce: Rafał Biernat kl.Vc
                 Jan Pecz kl.IVa

III miejsce: Martyna Stolarczyk kl.IVb

 

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wyniki konkursu plastyczno- technicznego na „Najpiękniejszą kukiełkę” dla uczniów klas I-III:

I miejsce:    Alicja Rafa kl. Ia
II miejsce:  Aleksandra Szmigiel kl. IIb
III miejsce: Julian Reschke kl. IId
                         Tymon Fidut kl. Id

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Nauczyciele bibliotekarze

Certyfikat

Certyfikat

Z wielką radością możemy podzielić się informacją, że nasza szkoła otrzymała Certyfikat za realizację działań w ramach I edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”.
Program miał na celu promocję czytania i aktywność bibliotek zgodnie z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi i marketingowymi.
Cele szczegółowe poszczególnych działań to m.in.: aktywizacja czytelnicza uczniów, zachęcanie uczniów do rekomendowania książek rówieśnikom, odkrywanie biblioteki jako przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni, rekomendowanie uczniom ciekawych książek, poznanie preferencji czytelniczych uczniów.

 

Nauczyciele bibliotekarze

Teatrzyk Kamischibai w grupie „0B”

Teatrzyk Kamishibai w grupie „0B”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dla naszego przedszkola zakupiono karty narracyjno- obrazkowe do teatrzyku Kamishibai pt.”Calineczka”.
Tytułowa bohaterka to malutka dziewczynka, która nie wie kim jest. Przeżywa wiele przygód i spotyka na swojej drodze wiele niekoniecznie życzliwych stworzeń: ropuchy, chrabąszcze, motyla, mysz, kreta… Los dziewczynki odmienia się dopiero, gdy poznaje jaskółkę i ratuje ją przed niechybną śmiercią. Mimo różnych perypetii szczęśliwie dociera do Krainy Kwiatów.
Dzieci z grupy OB z zaciekawieniem wysłuchały czytanego tekstu przez nauczyciela bibliotekarza, zaciekawiły się barwnymi ilustracjami, które były pokazywane podczas czytanego każdego fragmentu.
Celem zajęć było rozwijanie kompetencji językowych, umiejętności myślenia, dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych oraz poszerzenia słownictwa.
Zaprezentowana baśń uczy nas, że jeżeli komuś pomożemy, to na pewno ktoś nam się odwzajemni, gdy my będziemy w potrzebie. KAŻDE DOBRO, KTÓRE UCZYNIMY INNYM, POWRÓCI DO NAS.
To jedna z najpiękniejszych baśni Andersena mówiąca o pragnieniu wolności i piękna, o miłości do słońca, kwiatów i ptaków.

 

Nauczyciele bibliotekarze

Uroczystość Pasowania uczniów klas 1 na czytelników

Uroczystość Pasowania uczniów klas 1 na czytelników

Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I. W minionym czasie to wydarzenie miało miejsce w naszej szkolnej bibliotece. Głównym jego celem jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W czasie spotkania uczniowie poznali zasady korzystania z wypożyczalni oraz zbioru książek, otrzymali pomocne dla nich instrukcje i pamiątkowy dyplom. W obecności wychowawcy i nauczycieli bibliotekarzy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i często po nie sięgać. W ramach kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek” każdemu nowemu czytelnikowi wręczono „Wyprawkę Czytelniczą”, w skład której wchodzi: książka Justyny Bednarek pt.:„Wnuczka antykwariusza”, przewodnik dla rodziców pierwszoklasisty „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!”.
Nasi nowi czytelnicy mają już na swoim koncie pierwsze wypożyczone samodzielnie książki.
Radość nowych czytelników była ogromna, a wrażenia na pewno będą niezapomniane.

 

Nauczyciele bibliotekarze

Loteria Biblioteczna

Loteria Biblioteczna

Z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich w szkolnej bibliotece nauczyciele bibliotekarze przeprowadzili Loterię biblioteczną, która jest realizowana w ramach programu Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka. Uczniowie mieli możliwość wylosować kategorię książki, którą mogli wypożyczyć. W ten sposób udało się zainteresować czytelników pozycjami, których uczniowie jeszcze nie poznali. Zasady były proste. Uczestnik losował karteczkę z numerem, następnie sprawdzał na plakacie, którą kategorię książki wylosował i ostatecznie wymienił kupon na książkę.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną zabawę.

Rozdzielacze do książek z drukarki 3 D

Rozdzielacze do książek z drukarki 3 D

W bibliotece szkolnej powstały kolejne projekty 3D, tym razem są to różnokolorowe rozdzielacze do książek – Likeits. Służą one do organizacji księgozbioru na regałach bibliotecznych. Dzięki nim nasi czytelnicy mogą cieszyć się z przyjemności, jaką daje im samodzielne eksplorowanie bibliotecznego zasobu i odnajdywanie potrzebnych woluminów.

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła” Kartezjusz

 

Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteczny projekt „Klub Przyjaciół Franklina”

Biblioteczny projekt „Klub Przyjaciół Franklina”

Od początku roku szkolnego w bibliotece szkolnej jest realizowany projekt edukacyjny z udziałem uczniów klas „0”. Gościem naszych spotkań czytelniczych jest żółw Franklin, bohater książek dla dzieci stworzony przez kanadyjską pisarkę Paulette Bourgeois. Dzieci z dużą uwagą słuchają czytanych opowieści o Franklinie oraz wykazują się dużą aktywnością podczas pogadanek.
Pod koniec każdych zajęć dzieci otrzymują kolorowankę nawiązującą do poznanej przygody Franklina.
Wszystkie zajęcia upływają w bardzo miłej atmosferze, radości i zabawom nie ma końca. Z niecierpliwością czekamy na następne:)

 

Nauczyciele bibliotekarze

Akcja czytelnicza „Zaopiekuj się Bibliotekusiem”

Akcja czytelnicza „Zaopiekuj się Bibliotekusiem”

Biblioteka szkolna ogłasza akcję pt. „Zaopiekuj się Bibliotekusiem”. Kim jest Bibliotekuś? To mały, pluszowy chłopczyk szukający osób, które zabierając go do domu zaopiekują się nim. Każdy z naszych czytelników małych i dużych będzie miał możliwość wzięcia udziału w akcji. Jakie są zasady? Osoba wypożyczająca książkę (poza lekturą) weźmie udział w losowaniu. Jeżeli trafi los: „Gratuluję! Udało się!”, zabiera Bibliotekusia do domu. Następnego dnia odnosi go do biblioteki szkolnej. Pamiętajcie! Nasz Bibliotekuś karmi się wieczornym czytaniem 🙂

 

Akcja czytelnicza potrwa do dnia 31.05.2024r.

Zapraszamy do udziału w akcji.

Nauczyciele bibliotekarze

Wyniki konkursu bibliotecznego

Wyniki konkursu bibliotecznego

Ogłaszamy wyniki konkursu bibliotecznego na komiks „Jare: Przygody Słowiańskiej Wiosny”. Niezwykłą kreatywnością wykazały się prace zwycięzców:
I miejsce:
Szmigiel Agata IVb
II miejsce:
Naftyński Piotr IVa
III miejsce ex aequo:
Socha Tymon IVb
Wolanin Ksawery Ve
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zapraszamy po odbiór nagród do szkolnej biblioteki.

Nauczyciele bibliotekarze

Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej

Dzień Kobiet w bibliotece szkolnej

W piątek 8 marca w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Kobiet. Tego dnia uczennice mogły wypożyczyć książki z wystawy pt. „Książki o kobietach dla kobiet” oraz umilić sobie czas słodkim poczęstunkiem.
Dzień Kobiet to doskonała okazja do promocji czytania wśród uczennic i skupienia się na literaturze kobiecej.

 

Nauczyciele bibliotekarze dziękują za miłe towarzystwo

Lekcje biblioteczne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai

Lekcje biblioteczne z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai

W minionym czasie uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.
Kamishibai (kami = papier, shibai = sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.
Uczniowie podczas spotkań w bibliotece wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai pt.: ”Brzydkie kaczątko”. Jak zapewne wiecie autorem baśni “Brzydkie kaczątko” jest Hans Christian Andersen. Inne znane jego baśnie to: “Calineczka”, “Królowa śniegu”, “Świniopas”, “Słowik”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Dzielny ołowiany żołnierzyk”, “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza”. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o autorze:
1. Hans Christian Andersen urodził się w biednej rodzinie, choć jego ojciec twierdził, że jego ród ma szlacheckie korzenie.
2. Andersen cierpiał na dysleksję, a w jego tekstach roi się od błędów. Być może dlatego wolał opowiadać, niż pisać, a jego styl przypomina język mówiony. Wydawcy poprawiali literówki i błędy, jednak nie ingerowali w styl tekstów.
3. Wielki baśniopisarz początkowo chciał zostać aktorem. Jako 14-latek śpiewał pięknym wysokim głosem, przyjęto go nawet do Royal Danish Theatre. Wkrótce jednak zaczął przechodzić mutację i stracił swój piękny głos. Kolega z zespołu powiedział mu, że uważa go bardziej za poetę, niż za aktora. To dało Hansowi do myślenia i zaczął pisać.
4. Nie był jednak zbyt dumny z tego, że pisze baśnie. Uważał, że inne gatunki są bardziej wartościowe, a skoro nie umiał ich tworzyć, chciał nawet kiedyś rzucić pisanie. Na szczęście doszedł ostatecznie do wniosku, że baśń może być uznana za odpowiednik „uniwersalnej poezji”.
5. W nowojorskim Central Parku można zobaczyć najsłynniejszy pomnik Andersena, autorstwa Georga Johna Lobera. Został ufundowany przez dzieci duńskie i amerykańskie. W letnie dni przy pomniku czytane są na głos baśnie. W Kopenhadze natomiast można zobaczyć pomnik małej syrenki, umieszczony na nadbrzeżu.
6. Andersen dzięki podróżom a później działalności pisarskiej, miał wielu wybitnych i sławnych znajomych, należeli do nich: bracia Grimm, Soren Kierkegaard, Charles Dickens czy też Johanne Luise Heiberg.
W czasie zajęć uczniowie przekonali się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Kamishibai to narzędzie kreatywnego działania, aktywizująca metoda pracy z naszymi uczniami.

Nauczyciele bibliotekarze

Walentynki w bibliotece szkolnej

Walentynki w bibliotece szkolnej

Z okazji Walentynek biblioteka szkolna przeprowadziła akcję czytelniczą pod hasłem „Miej serce do książki”. Do wypożyczenia każdy czytelnik otrzymał niespodziankę, zakładkę do książki w kształcie serca wydrukowaną w drukarce 3D. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Nauczyciele bibliotekarze

Akcja „Podziel się książką”

Akcja „Podziel się książką”

Do biblioteki szkolnej w ciągu roku przybywają książki od darczyńców. Wiele osób po przeczytaniu postanawia oddać swoje książki do biblioteki, by dać im tzw. „drugie życie”. Od połowy listopada 2023 roku aż 190 książek w ten sposób zasiliło nasz księgozbiór. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie! Małe gesty mają wielkie znaczenie.

Nauczyciele bibliotekarze

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Przedszkolaki w bibliotece szkolnej

Dnia 12 grudnia grupa 05 ,,Kotki” wzięła udział w kolejnych zajęciach promujących czytelnictwo w bibliotece szkolnej. Dzieci z uwagą wysłuchały opowiadania o Wiktorze i Tymku, którzy zostali pomocnikami Świętego Mikołaja, a na koniec wykonały piękne prace plastyczne.

Roksana Sójka

Klub Przyjaciół Franklina

Klub Przyjaciół Franklina

11 grudnia jedna z najstarszych grup przedszkolnych – Liski– gościły w szkolnej bibliotece i wzięły udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Klub Przyjaciół Franklina”. W związku ze zbliżającym się Bożym Narodzeniem dzieci poznały historię o Franklinie – „Franklin i prezent świąteczny”.
Franklin ma problem: nie potrafi rozstać się z żadną ze swoich zabawek by ofiarować je jako prezent dla biednych dzieci. Szybko jednak przekonuje się, że najpiękniejsze prezenty to te, które są dawane z serca.
Dzieci z grupy 0A bardzo chętnie uczestniczyły w pogadance dotyczącej treści lektury i wykazały się bardzo dobrą znajomością słuchania. Na zakończenie spotkania wykonały pracę plastyczną.

Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteczny Kalendarz Świąteczny

Biblioteczny Kalendarz Świąteczny

W oczekiwaniu na Świąteczne Dni nauczyciele – bibliotekarze zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Każdego dnia, począwszy od 4 grudnia, do wykonania przygotowano jedno zadanie.
Aby dołączyć do zabawy dzieci odebrały w szkolnej bibliotece kalendarze, oraz zaopatrzyły się w dużo uśmiechu
i radości.

Do zobaczenia w szkolnej bibliotece:)

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

Od 2002 roku, 25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia z udziałem dwóch grup przedszkolnych: Kotków i Lisków. Uczestnicy poznali historię pluszowego misia, która sięga 1902 roku oraz wzięli udział w pogadance o znanych misiach- bohaterach z książek i ekranów. Następnie dzieci wysłuchały fragmentu opowiadania Czesława Janczarskiego pt. „Miś Uszatek i przyjaciele”. Później dzieci przy dźwiękach misiowych piosenek kolorowały misie.
Święto Pluszowego Misia było wyjątkowe dla wszystkich jego uczestników, trudno wyobrazić sobie świat bez pluszowego misia – przyjaciela dzieci.

Nauczyciele bibliotekarze

Zajęcia biblioteczne w ramach „Klubu Przyjaciół Franklina”

Zajęcia biblioteczne w ramach „Klubu Przyjaciół Franklina”

W miesiącu listopadzie dzieci z grup OA i OB skorzystały z zaproszenia szkolnej biblioteki i wzięły udział w zajęciach w ramach Klubu Przyjaciół Franklina.
Zerówkowicze poznali kolejną z historii o Franklinie i jego przyjaciołach – „Franklin i kask rowerowy”, następnie uczestniczyły w pogadance na temat bezpieczeństwa na drodze. Podsumowaniem naszych spotkań było wykonanie prac plastycznych ilustrujących treść lektury.
Zajęcia prowadzone w ramach klubu mają na celu propagowanie czytelnictwa, kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania, doskonalenie umiejętności rozumienia tekstu ze słuchu, wzbogacanie biernego i czynnego słownictwa dzieci, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat, rozbudzanie aktywności twórczej i doskonalenie umiejętności głośnego czytania.

Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

Nauczyciele bibliotekarze

„OPOWIEM CI BAJKĘ”

„OPOWIEM CI BAJKĘ”

W dniach 6-7 listopada w szkolnej bibliotece z okazji Światowego Dnia Postaci z Bajek zorganizowano akcję pt. “Opowiem Ci bajkę”. Zamysł przedsięwzięcia był taki, żeby wspólnie stworzyć opowiadanie. Do fragmentu historii zaproponowanej przez nauczyciela, uczestnicy dopisali swoją interpretację i dalsze losy bohaterów. Przedstawiciele poszczególnych klas podjęli się tego zadanie i z dużym zaangażowaniem stworzyli nasze pierwsze szkolne opowiadanie pt. “Wartość”.

Tak brzmi jego treść:

„Dawno, dawno temu za niewielką górą u podnóża lasu, mieściła się Akademia Wyobraźni do której uczęszczały jedynie jednorożce. Stworzenia miały najrozmaitsze kolory, takie jaki: niebieski, bordowy i wiele innych.
Akademia była pełna pozytywnego nastroju i pastelowych barw. Dyrektorem Akademii był Pan Kleks. Przed budynkiem rosły drzewa owocowe z których jednorożce często zrywały owoce. Za budynkiem natomiast znajdowała się brama porośnięta bluszczem, która prowadziła do Tajemniczego Ogrodu.
Pewnego pochmurnego poranka, jeden z jednorożców o imieniu Mateo, wyrwał się ze swojego snu w którym tańczył “Macarene” do kojących nut swojego budzika. Gdy już oprzytomniał spojrzał na zegarek, była godz. 8:30. Uświadomił sobie, że zaraz spóźni się na swój pierwszy dzień w nowej szkole. Szybko zerwał się z łóżka, wziął plecak i wyruszył do Akademii.
Pierwszą lekcją, którą rozpoczynał zajęcia były Kuchenne Rewolucje. Przedmiot prowadzony był przez Pana Parówkę. Jednorożce uczyły się przyrządzać różnorodne potrawy. Mateo nie był wybitny z tego przedmiotu. Przez to, że był rozkojarzony i zamyślony, wywołał pożar podczas gotowania swojej potrawy. Na pomoc przyszedł mu kolega z grupy o imieniu Julek. Dzięki mocy wody, którą był obdarowany, ugasił pożar. Od tego dnia Julek i Mateo byli nierozłączni, zaprzyjaźnili się.
Po kilku tygodniach znajomości Julek przedstawił przyjacielowi swoją siostrę Krystynę, która wróciła z długiej podróży w ramach wymiany uczniów. Mimo tego, że Julek i Krystyna byli rodzeństwem , to nie było między nimi sympatii. W szczególności Krysia nie przepadała za Julkiem. Wszystko dlatego, że Julek był inny od pozostałych, ponieważ posiadał Supermoce. Krysia była trochę zawstydzona tym, że jej brat jest inny, ale była też zazdrosna  o to, że to on jest wyjątkowy a nie ona.
Julkowi bardzo zależało na tym, żeby mieć z siostrą dobre relacje, dlatego zorganizował dla niej przyjęcie niespodziankę. Wielki stół z przekąskami, słodkościami i lodami. Podczas gdy Julek kończył przygotowania do przyjęcia, Mateo wraz z Krysią pod pretekstem pomocy w zadaniu domowym, dołączyli do uroczystości. Na imprezie była też Konstancja, przyjaciółka Krysi. Konstancja bez zastanowienia i z dużą pewnością starała się uświadomić Krysi, że odmienność Julka nie może być powodem do zazdrości, czy wstydu. Każdy z nas jest wyjątkowy i ma inne wartości, które musimy zaakceptować, doceniać i pielęgnować. Krysia dzięki swoim przyjaciołom zrozumiała, że źle oceniała swojego brata i to, że wyróżnia się od innych nie ma znaczenia, ponieważ jest dobrym przyjacielem, można mieć w nim oparcie i wnosi do jej życia wiele dobrego.
Dalsze przygody Mateo przeżył w Akademii już z paczką nowych przyjaciół. Dzięki nim nauczył się co to są wartości w życiu, oraz tego jak je pielęgnować.”

Autor: uczniowie ZSP nr 1 w Redzie

LEKCJA MUZYKI Z DRUKIEM 3D

LEKCJA MUZYKI Z DRUKIEM 3D

Po raz pierwszy na lekcji muzyki mieliśmy okazję wykorzystać drukarkę Banach 3DSchool, którą nasza szkoła otrzymała w ramach programu „Laboratoria Przeszłości”. Lekcja miała na celu przybliżenie nam podstawowej wiedzy na temat procesu drukowania 3D i pojęć z tym związanych, technologiami wydruków 3D. Poznaliśmy poszczególne etapy tworzenia wydruku 3D od pomysłu, poprzez projektowanie, przygotowanie do wydruku i sam wydruk. Nauczyciel bibliotekarz omówił elementy budowy drukarki tj. komora drukarki, głowica, filament, panel dotykowy.
Jako, że na lekcji muzyki poznajemy nuty, wybraliśmy do druku model nuty „szesnastki”. Z wielkim zaciekawieniem przyglądaliśmy się pracy drukarki, mogliśmy również obejrzeć i dotknąć wcześniej wydrukowane klucze wiolinowe. Na pamiątkę tej niecodziennej lekcji otrzymaliśmy, wydrukowaną na drukarce 3D, piękną pięciolinię, która to ozdobiła naszą salę muzyczną.

Dziękujemy Pani Ewie za możliwość uczestniczenia w lekcji w oparciu o nowoczesną technologię 🙂

Uczniowie klasy 4B

„TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA” w bibliotece szkolnej

„TYDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA” 

W dniach 16.10-20.10.2023 roku biblioteka szkolna zorganizowała akcję czytelniczą, której głównym celem było promowanie czytelnictwa, zachęcanie do głośnego czytania oraz obcowania z książką.
Nauczyciele bibliotekarze zaprosili na lekcje biblioteczne uczniów klas 2 wraz z ich wychowawcami. Tematem naszych spotkań było omówienie powstania książki i jej budowy. Podczas zajęć uczniowie wykazali się dużą wiedzą i aktywnością.
Następnie każdy drugoklasista otrzymał kartę lojalnościową, jednocześnie wstępując do ” Klubu Pożeraczy Książek”. Jest to zabawa czytelnicza, która ma zachęcić dzieci do tego, aby chętniej i częściej sięgały po książkę. Każdy klubowicz został zobowiązany do przeczytania pięciu książek i zrealizowania dwóch zadań związanych z czytaniem.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w naszą akcję
pt. „Tydzień Głośnego Czytania”.

Nauczyciele bibliotekarze

KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK

KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK

W tym roku szkolnym w ramach projektu Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka, powstał Klub Pożeraczy Książek.
W trakcie trwania zabawy, która przewidziana jest na cały rok szkolny, uczniowie przeczytają po pięć książek i zrealizują dwa wyzwania związane z czytaniem. Sukcesy, oraz kolejne poziomy wtajemniczenia klubowiczów, zostaną odznaczone na kartach lojalnościowych, które dzieci otrzymały w bibliotece szkolnej. Akcja skierowana jest dla wszystkich dzieci, począwszy od tych, które swoją przygodę z czytaniem dopiero rozpoczynają, oraz do tych, które z książką spędzają każdą wolną chwilę.

Do wspólnej zabawy zapraszają nauczyciele bibliotekarze.

BOOKFLIX

BOOKFLIX

Bookflix, to pierwsze działanie szkolnej biblioteki w ramach programu „Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka”.

Celem tej inicjatywy jest aktywacja przyszłych oraz stałych czytelników. Założeniem programu jest dotarcie do materiałów jakie interesują młodego czytelnika, oraz ich rekomendacja rówieśnikom. To czytelnicy decydują jakie książki zostaną wyeksponowane na naszym Bookflixowym regale. Z niecierpliwością czekamy na wszystkie rekomendacje, które za pomocą ankiety dostępnej w szkolnej bibliotece, pozwolą nam tworzyć pierwszą TOP 10 Bookflixowych  propozycji.

Nauczyciele bibliotekarze zapraszają.

Projekt “Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

Projekt “Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”

W roku szkolnym 2023/2024 biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego projektu “Biblioteka – dobre miejsce dla człowieka”. Główny celem projektu jest promocja czytelnictwa, oraz aktywizacja uczniów do zapoznania się z ofertą akcji czytelniczych. Program będzie realizowany przez cały rok szkolny, a zadania będą obejmować różne kategorie działań. Zadania mają służyć nie tylko tradycyjnie pojętej edukacji czytelniczej, ale również budowaniu wizerunku biblioteki  jako przyjaznego miejsca: bezpiecznego, spokojnego schronienia z pozytywną atmosferą, gdzie wiele można, ale niewiele trzeba. Zapraszamy uczniów do aktywnego uczestnictwa w działaniach, a rodziców do śledzenia ich realizacji.

Zapraszamy do otwarcia drzwi naszej biblioteki.

Czekają na Was nauczyciele bibliotekarze.

Dzień Gier Planszowych

W dniu 10 października w szkolnej bibliotece obchodziliśmy Dzień Gier Planszowych. Uczestnicy mogli rozegrać planszówkowe i karciane rozgrywki, które są nie tylko sposobem na relaks i ciekawą rozrywkę. Są również formą sportu intelektualnego, który angażuje kluczowe obszary myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja oraz liczenie.

Dzień Gier Planszowych stał się już coroczną biblioteczną tradycją.
Nauczyciele bibliotekarze zapraszają do szkolnej biblioteki.

Klub Przyjaciół Franklina

Klub Przyjaciół Franklina

Dnia 9 października jedna z najstarszych grup przedszkolnych – Liski po raz pierwszy gościła w szkolnej bibliotece i wzięła udział w zajęciach z cyklu „Klub Przyjaciół Franklina”. Podczas spotkania dzieci aktywnie uczestniczyły w pogadance dotyczącej szanowania książek oraz zasad ich wypożyczania. Następnie zerówkowicze poznali pierwszą z historii o Franklinie – „Franklin i książka z biblioteki”. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością słuchania.

Zajęcia prowadzone w ramach klubu mają na celu propagowanie czytelnictwa, kształtowanie motywacji do samodzielnego czytania, doskonalenie umiejętności rozumienia tekstu ze słuchu, wzbogacanie biernego i czynnego słownictwa dzieci, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na określony temat, rozbudzanie aktywności twórczej i doskonalenie umiejętności głośnego czytania.

Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

Nauczyciele bibliotekarze

KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Miło nam poinformować, że naszej szkolnej bibliotece udało się pozyskać kolejne książki w języku ukraińskim dla dzieci i młodzieży. Serdecznie dziękujemy naszym darczyńcom. Wszystkie pozycje z pewnością ucieszą ukraińskich uczniów.
Zapraszam również do korzystania ze strony internetowej

https://lustrobiblioteki.pl/solidarnizukraina/ksiazki-w-jezyku-ukrainskim/

Można tam znaleźć linki do źródeł udostępniających nieodpłatne książki w języku ukraińskim, a także dodatkowe materiały do pobrania.

Nauczyciel bibliotekarz

Ewa Miotke

DZIEŃ CHŁOPAKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

DZIEŃ CHŁOPAKA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W piątek 29 września Biblioteka szkolna włączyła się w obchody Dnia Chłopaka. Wypożyczenie książki przez płeć męską było nagradzane medalem, słodkim upominkiem i życzeniami.

Chętne osoby mogły zrobić sobie zdjęcie w zorganizowanej w bibliotece fotobudce. Fotki uatrakcyjniły śmieszne gadżety:).

Świętowanie uważa się za udane! Było ono świetną okazją do promowania bibliotecznych zbiorów z różnych działów, wyeksponowane książki o tematyce chłopięcej będą polecane również przez cały następny tydzień.

Do zobaczenia w bibliotece:)

Nauczyciele bibliotekarze

Piknik Czytelniczy

Piknik Czytelniczy

W środę 14 czerwca w holu przed biblioteką szkolną odbył się kolejny piknik czytelniczy, na który zaproszono uczniów klas „O”, laureatów konkursów czytelniczych oraz członków aktywu bibliotecznego.

W tym roku nauczyciele bibliotekarze dla uczniów klas 1-3 zorganizowali konkurs plastyczny pt. ”Moja ulubiona postać z książki”, a dla uczniów klas IV-VIII konkurs fotograficzny pt. “SLEEVEFACE, czyli ubierz się w książkę”.

Uczennice klasy VB, które należą do aktywu bibliotecznego samodzielnie stworzyły przedstawienie pt. „Warto czytać!”. Było ono owocem ich zaangażowania w pracę biblioteki szkolnej w czasie roku szkolnego – od pomysłu poprzez scenariusz, reżyserię, aż po grę aktorską.

Na początku spotkania uczniowie klas „O” z uwagą wysłuchali bajkę pt.” Franklin zostaje odkrywcą”. Aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat odkrywania. Następnie rozpoczął się spektakl, który nawiązywał do pracy bibliotekarza i opowiadał o zaletach czytania książek. Głównym punktem programu było rozdanie nagród laureatom konkursów. Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek. Członkowie aktywu bibliotecznego w ramach podziękowania za pracę na rzecz biblioteki otrzymali breloki z sówką, wydrukowane drukarką Banach School 3D.

Dziękujemy za obecność i do zobaczenia w bibliotece😊

Nauczyciele bibliotekarze

NOCOWANKA w bibliotece szkolnej – kl. 5a

NOCOWANKA w bibliotece szkolnej – kl. 5a

W piątkowy wieczór 26 maja br. biblioteka szkolna otworzyła drzwi dla uczniów w nietypowych godzinach. Punktualnie o godzinie 18:00 rozpoczęła się „Nocowanka w bibliotece szkolnej” – pełna atrakcji wieczorno-nocna impreza w niekonwencjonalny sposób promująca czytelnictwo i bibliotekę jako miejsce, w którym warto bywać.

Do biblioteki na noc pełną wrażeń przybyli uczniowie kl. V A niosąc ze sobą śpiwory, koce, karimaty, poduszki i latarki. Tej wyjątkowej nocy nikt z odwiedzających nie mógł narzekać na nudę. Atrakcji nie zabrakło do późnych godzin nocnych. Wieczór rozpoczęliśmy grillem i zabawami na świeżym powietrzu. W dalszym programie nocy znalazły się poszukiwania skarbu ukrytego w budynku szkoły oraz zabawy, podczas których uczestnicy mogli sprawdzić swoje super moce: kreatywność i wiedzę. Prawdziwym wyzwaniem była zabawa integracyjna „Drop egg”, która polegała na zabezpieczeniu jajka w taki sposób, aby uchronić je przed pęknięciem przy zrzuceniu go z wysokości. Do wykonania tego zadania każda z grup miała ograniczoną ilość materiałów. Zabawa w chowanego, wspólne czytanie opowiadania Wojciecha Cesarza pt. „Sztuka programowania” z książki „Gorzka czekolada”, oglądanie filmu w bibliotece były kolejnymi punktami naszego spotkania. Najciekawszym doświadczeniem okazał się sam nocleg. Po krótkim śnie o godz. 9.00 wszyscy zadowoleni rozeszli się do swoich domów.

 

Każdy z uczestników na pamiątkę otrzymał breloczek wydrukowany drukarką 3D. 🙂
Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za zaangażowanie i pomoc🙂

Monika Jelińska
Ewa Miotke
Klaudia Dębska

Dnia 12 maja br. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Zofią Turzyńską – uczennicą X Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i jednocześnie autorką wyśmienitej powieści „Wybierz białego wilka”. Książka będąca retellingiem znanej wszystkim historii Romea i Julii w sierpniu 2022 r. miała swoją premierę i od tamtej pory zbiera same pozytywne oceny. Jeden egzemplarz zakupiono do biblioteki szkolnej i będzie dostępny dla naszych czytelników.

W spotkaniu poprowadzonym przez panią Monikę Kubisiak udział wzięli uczniowie klas VIII. Nie tylko poznaliśmy historię pisarskiej drogi Zosi, ale i posłuchaliśmy o jej planach na przyszłość oraz marzeniach. Rozmowa przebiegła w miłej i pełnej wzajemnego szacunku atmosferze. Nie zabrakło pytań wśród uczniów szkoły, których ciekawiło między innymi to, dlaczego powieść Zosi jest aż tak długa. Autorka cierpliwie rozwiewała wszelkie wątpliwości i zapewniała, że każde marzenie jest warte starań w drodze ku realizacji. Podkreśliła też, że ważną rolę w jej pisarskiej drodze odegrała jedna z nauczycielek, która wspiera Zosię od początku. Przykłady Zosi oraz tej samej nauczycielki, której również z powodzeniem udało się wydać już kilka książek, pokazują, że warto walczyć o własne marzenia i przekuwać je w cele.

Dziękujemy pani Monice Kubisiak za zorganizowanie tego spotkania. Mamy nadzieję, że stanie się ono inspiracją dla wielu naszych uczniów.

Nauczyciele bibliotekarze

Dnia 27.04. 2023 r. chętni uczniowie klasy 8 b wraz z nauczycielami bibliotekarzami: p. Teresą Golińską oraz p. Ewą Miotke odwiedzili bibliotekę szkolną w Powiatowym Zespole Szkół w Redzie. Celem wizyty była promocja czytelnictwa.

Podczas spotkania Nasi uczniowie z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali recenzji książek polecanych przez ich starsze koleżanki i starszych kolegów. Wśród zaprezentowanych książek znalazły się m.in. takie pozycje jak: A. Hamilton pt. „Buntowniczka z pustyni”, J. Balicka „Co wyszeptał nam deszcz”, A. Bracken „Pasażerka” i wiele innych. Rozmowa na temat książkowych zachwytów i rozczarowań przebiegła w swobodnej i bardzo miłej atmosferze. Uczniowie wymienili się własnymi spostrzeżeniami, podzielili swoimi zainteresowaniami i poznali nowe, ciekawe osoby. Uczestnikom tego spotkania wręczono breloczki – e motki, które wydrukowano drukarką 3 D w bibliotece szkolnej.

Dziękujemy pani Katarzynie Marczewskiej za zaproszenie😊

„Książki sprawiają, że możemy się udać w podróż gdziekolwiek nam się zamarzy”😊

Nauczyciele bibliotekarze

Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I. To uroczyste wydarzenie miało miejsce w lutym bieżącego roku. Głównym jego celem jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W czasie spotkania uczniowie poznali zasady korzystania z wypożyczalni oraz zbioru książek, otrzymali pomocne dla nich instrukcje i pamiątkowy dyplom. W obecności wychowawcy i nauczycieli bibliotekarzy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i często po nie sięgać. W ramach kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek” każdemu nowemu czytelnikowi wręczono „Wyprawkę Czytelniczą”, w skład której wchodzi: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”.
Nasi nowi czytelnicy mają już na swoim koncie pierwsze wypożyczone samodzielnie książki.

Nauczyciele bibliotekarze

WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

W bibliotece szkolnej zaprezentowano prace uczniów klas pierwszych, którzy wzięli udział w konkursie plastyczno – technicznym pt.„LALECZKA- POSTAĆ ZE ZNANEJ BAJKI”. Pięknie wykonane prace zachwyciły wszystkich odwiedzających naszą bibliotekę.

AKCJA BIBLIOTECZNA „SLEEVEFACE, CZYLI UBIERZ SIĘ W KSIĄŻKĘ”

Członkowie aktywu bibliotecznego oraz chętni uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami bibliotekarzami postanowili zareklamować książki, które warto przeczytać poprzez sesję zdjęciową z książką, czyli „sleeveface”. „Sleeveface” to zdjęcia, których elementem jest np. okładka książki umieszczona na zdjęciu w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy, ciała czy sylwetki. Rezultat jest zaskakujący, niejednokrotnie zabawny, zaś wymyślanie kolejnych montaży wymaga wyobraźni i kreatywności. Jest to nowoczesny, modny i zabawny pomysł na popularyzację czytelnictwa i biblioteki szkolnej.

Uczestnicy akcji „Sleeveface, czyli ubierz się w książkę” najpierw zapoznali się z samym zjawiskiem oraz oglądali przykładowe zdjęcia. Potem przeszli do samodzielnych prób stworzenia własnego „Sleeveface”: wybierali książki, robili zdjęcia, obrabiali je.

Wybranie odpowiedniej książki oraz ustawienie do zdjęcia pobudziły kreatywność wszystkich uczestników. Starali się oni wykorzystać swoje narzędzia w postaci książek jak najlepiej. Widoczne na zdjęciach efekty pokazują zaangażowanie uczestników w akcję.

Podczas sesji zdjęciowej wykorzystano aparat fotograficzny zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Wprowadzenie dziecka w świat literatury już od najmłodszych lat jest ważnym elementem wychowania przez sztukę. Mamy świadomość, że wiek przedszkolny jest idealnym okresem w rozwoju dziecka dlatego staramy się zainteresować go literaturą, która pobudzi jego wyobraźnię, wzbogaci mowę o nowe pojęcia, wprowadzi w świat baśni, nauczy zachowań w różnych sytuacjach życiowych.

8 grudnia dzieci z grupy LISKI , odwiedziły szkolną bibliotekę.

Przedszkolaki z wielką radością uczestniczyły w zajęciach, w tym magicznym dla nich miejscu. Była to ich kolejna wizyta wśród tylu książek. Dzieci w skupieniu wysłuchały bajki o świętym Mikołaju ,a następnie wykonały piękne ilustracje. Kilka z nich zamieszczono na tablicy przed biblioteką.

„KĄCIK CIEKAWEJ KSIĄŻKI” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

„KĄCIK CIEKAWEJ KSIĄŻKI” W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Serdecznie witamy w szkolnym kąciku czytelniczym. Zapraszamy do częstego zaglądania do naszej biblioteki, gdzie staramy się służyć poradą i pomocą we wszelkich nurtujących Was pytaniach dotyczących czytania i nie tylko. Chętnie porozmawiamy o Waszych zainteresowaniach i pasjach. Stałym punktem naszego kącika jest polecanie Wam książek, które warto przeczytać, czasami są to książki wpisane w kanony lektur szkolnych, często też po prostu ważne i ciekawe książki dla lubiących czytać.

Będziemy Was przekonywać, że czytać warto zawsze i wszędzie.

Zachęcamy uczniów klas IV i nie tylko do wypożyczania książek z serii C. S. Lewis „Opowieści z Narnii”. Zapraszamy do krótkiej recenzji i oczywiście do naszej biblioteki;)

Książka pt. „Opowieści z Narnii” opowiada o przygodach zwyczajnych dzieci, które tworzą czteroosobową zgraną paczkę: Piotra, Zuzi, Edmunda i Łucji, które w czasie II wojny światowej z Londynu zostają ewakuowane do wielkiego domu na wsi Profesora Kirke. Uciekają z bombardowanej stolicy Anglii, aby w spokoju przeczekać czas wojny. Dzieci są zafascynowane nowym miejscem. Jest to jednak dopiero początek przygód bohaterów Opowieści z Narnii. Kiedy w czasie jednego z deszczowych popołudni otwierają drzwi starej szafy, odkrywają, że za ubraniami i płaszczami kryje się magiczny świat. Tak zaczynają się ich przygody, które pozwalają odkryć nierzeczywisty świata magii, miejsca, gdzie zwierzęta mówią ludzkim głosem, a dobro walczy ze złem.

W kąciku ciekawej książki znajduje się również szafa z Narnii wykonana przez naszego ucznia. Zapraszamy do jej oglądania:)

 

 

Uczniowie klas 2c i 3c zwycięzcami konkursu czytelniczego.

Uczniowie klas 2c i 3c zwycięzcami konkursu czytelniczego.

Uczniowie klas II C i III C zostali laureatami konkursu na „Najlepiej czytającą klasę w miesiącu październiku” dla klas II-III.

Konkurs polegał na wypożyczeniu i przeczytaniu jak największej ilości książek przez klasę w miesiącu październiku. Jego celem była promocja czytelnictwa i rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów.

W listopadzie uczniowie zwycięskich klas zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej na uroczystość wręczenia nagród. Z każdej klasy wyróżniono po pięć osób, które wypożyczyły i przeczytały najwięcej książek. Podczas spotkania nauczyciele bibliotekarze zaprezentowali uczniom klas III książki Łukasza Wierzbickiego, a uczniom klas II książki Grzegorza Kasdepke. Następnie uczniowie rozwiązywali zagadki, układali puzzle i rozsypanki wyrazowe nawiązujące do zaprezentowanych książek. Oprócz dyplomów i drobnych upominków klasy otrzymały zaproszenie na lekcję biblioteczną pt. „Kodowanie na dywanie z robotami Photon” do Mediateki w Redzie.

Dziękujemy za zaangażowanie i serdecznie zapraszamy do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej!

Nauczyciele bibliotekarze

Lekcje biblioteczne dla klas drugich

Lekcje biblioteczne dla klas drugich

W październiku uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami uczestniczyli  w lekcji bibliotecznej pt.„Od pisarza do czytelnika, czyli o tym, jak powstaje książka”. Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań książką i kulturą piśmienniczą. Drugoklasiści nauczyli się rozpoznawać elementy budowy książki, takie jak: obwoluta, okładka, grzbiet, kapitałka, blok książki, wyklejka, karta przedtytułowa i karta tytułowa. Oglądali prezentację, przedstawiającą poszczególne etapy powstawania książki, od pomysłu na książkę przez jej przygotowanie i opracowanie w wydawnictwie, druk i oprawę do jej wejścia na rynek wydawniczy. Były to bardzo miłe spotkania.

 

Lekcje biblioteczne dla klas pierwszych

Lekcje biblioteczne dla klas pierwszych

Lekcje biblioteczne pt.” O Wyspie Wolności w teatrzyku kamischibai” z udziałem uczniów klas pierwszych.

Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w niezwykłej wyprawie! Wybrali się w pewne miejsce, ta podróż okazała się bardzo pouczającym wydarzeniem. Wszystko to za sprawą książeczki „Wyspa wolności”, która jest drugą częścią serii Sowie Opowieści.

Lila i Danek to rodzeństwo króliczków. Niestety grzeczność nie jest u nich dominującą cechą. Nie słuchają rodziców i robią to, na co mają ochotę, nie zważając na to, czy jest to dobre, czy złe. Wszelkie zakazy nic przy tym dla nich nie znaczą. Pewnego dnia sowa Minerwa zabiera je na Wyspę Wolności. Miejsce wydaje się idealne dla niesfornego rodzeństwa. Tutaj nie ma żadnych zasad. Wszyscy są też wolni. Tylko czy faktycznie wyjdzie to komuś na dobre?

Bardzo szybko okazuje się, że to tylko pozory. Tak naprawdę pobyt tam nikomu nie służy. Brak zasad niekoniecznie jest korzystny i może mieć opłakane skutki. Przekonują się o tym króliczki, które skruszone wracają do domu.

Po przedstawieniu uczniowie chętnie odpowiadali na pytania nauczyciela bibliotekarza: Czym jest wolność ? Jakie zasady obowiązują w ich klasie? Czy zasady są potrzebne?.

Serdecznie zapraszamy na kolejną część serii Sowie Opowieści.

 

Nauczyciele bibliotekarze

Biblioteka to nie tylko książki!

O tym przekonali się nasi uczniowie z kl.IIIa odwiedzając Mediatekę w Redzie. Dzieci spędziły czas zapoznając się z zasadami obowiązującymi w bibliotece, jej księgozbiorem. Z ciekawością zajmowały się kodowaniem robotów Photon. To był twórczy i wesoły piątek.

Nauczyciel bibliotekarz

 

Z okazji Dnia Książki biblioteka szkolna ogłasza akcję pt. „Zaopiekuj się Bibliotekusiem”.Kim jest Bibliotekuś? To mały, pluszowy chłopczyk szukający osób, które zabierając go do domu zaopiekują się nim. Każdy z naszych czytelników małych i dużych będzie miał możliwość wzięcia udziału w akcji. Jakie są zasady ? Osoba wypożyczająca książkę (poza lekturą) weźmie udział w losowaniu. Jeżeli trafi los: „Gratuluję! Udało się!”, zabiera Bibliotekusia do domu. Następnego dnia odnosi go do biblioteki szkolnej. Pamiętajcie! Nasz Bibliotekuś karmi się wieczornym czytaniem 🙂

Zapraszamy do udziału w akcji.
Nauczyciele bibliotekarze

 

Dnia 8 kwietnia z inicjatywy Pań ze szkolnej biblioteki odbyła się lekcja biblioteczna, w której uczestniczyli członkowie „Klubu Przyjaciół Franklina” (klasy „O”) oraz my- klasa 3F. W ramach Ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Z Ekologią na Ty” samodzielnie stworzyliśmy przedstawienie pt.: „Podarty papierek”. Na początku spotkania uczniowie klas „O” z uwagą wysłuchali bajkę pt.” Franklin sadzi drzewo”.  Aktywnie uczestniczyli w pogadance na temat przyrody. Każdy z nich otrzymał kartę pracy. Następnie rozpoczął się spektakl, który nawiązywał do ekologii, właściwego traktowania zwierząt i  środowiska naturalnego. Przedstawienie to było owocem naszej pracy i zaangażowania w ochronę przyrody – od pomysłu poprzez scenariusz, reżyserię, aż po grę aktorską. Uczniowie klas „O” nagrodzili nas gromkimi brawami. Organizacja takiego przedsięwzięcia pokazała nam, że w szkole również można spełniać swoje marzenia. Serdecznie dziękujemy naszej Pani wychowawczyni  i Paniom z biblioteki.                                                               Julia Selin wraz z uczniami z klasy 3 F

Dnia 31 marca  po raz kolejny zawitaliśmy do biblioteki szkolnej na lekcję biblioteczną. Tym razem poznaliśmy fragment książki Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry pt.: „Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też”. Książka składa się z 16 rozdziałów, w których mały Pinku poznaje i uczy się akceptować siebie. Odkrywa, że może mieć wady, nie wszyscy muszą go lubić i ma prawo do błędu. Że jest wyjątkowy i ważne, by jak najszybciej to zrozumiał.

Podczas spotkania mogliśmy porozmawiać o swoich mocnych stronach. Była to bardzo interesująca lekcja.

                                                                                                                     Uczniowie klasy II d

 

Uczniowie klas czwartych naszej szkoły realizowali projekt w oparciu o książki Łukasza Wierzbickiego. Po przeczytaniu fragmentów lektury pt. „Afryka Kazika” wspólnie omówiono trasę wędrówki polskiego podróżnika K. Nowaka. Uczestnikom spotkania zaprezentowano również powieści podróżnicze innych autorów: M. Wojciechowskiej, Sz. Radzimierskiego oraz książki z serii „Nela mała reporterka”. Wymienione wyżej pozycje cieszą się teraz dużym zainteresowaniem wśród naszych czytelników.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Uczniowie klas II po raz kolejny zawitali do biblioteki na lekcje biblioteczne. Tym razem poznali jedną z serii książek Heleny Bross pt.: „Pomocy, jesteśmy spóźnieni”. Bohater tego tomiku przekonuje nas, że warto znać się na zegarku, lecz należy również odpowiedzialnie z niego korzystać. Uczniowie mogli wykazać się znajomością zegara i wyciągną bardzo cenne wnioski, rady. To były bardzo pouczające lekcje.

 

Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I. To uroczyste wydarzenie miało miejsce w marcu bieżącego roku. Głównym jego celem jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W czasie spotkania uczniowie poznali zasady korzystania z wypożyczalni oraz zbioru książek, otrzymali pomocne dla nich instrukcje i pamiątkowy dyplom. W obecności wychowawcy i nauczycieli bibliotekarzy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą szanować książki i często po nie sięgać. W ramach kampanii „Mała Książka – Wielki Człowiek” każdemu nowemu czytelnikowi wręczono „Wyprawkę Czytelniczą”, w skład której wchodzi: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

Nasi nowi czytelnicy mają już na swoim koncie pierwsze wypożyczone samodzielnie książki. 

 

Uczniowie klasy III E uczestniczyli w niecodziennej lekcji bibliotecznej z wykorzystaniem wywodzącego się z Japonii teatrzyku kamishibai, czyli teatru obrazkowego lub teatru ilustracji. Na początku zajęć pani Ewa odczytała tekst pt. „Żyrafie śniadanie pod wielkim Baobabem”. Zadaniem uczniów było stworzenie ilustracji do wybranego fragmentu odczytanego tekstu. Po wykonaniu kart ilustracyjnych nauczyciel bibliotekarz zaprezentował je przed klasą w postaci seansu głośnego czytania kamischibai. Uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem i świetnie bawili się podczas prezentacji.

 

18 stycznia uczniowie zerówek zostali zaproszeni do szkolnej biblioteki i wzięli udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Dnia Kubusia Puchatka. Panie bibliotekarki przedstawiły najstarszym przedszkolakom mieszkańców Stumilowego Lasu – przyjaciół sympatycznego misia. Odwiedzając bibliotekę zawsze poznajemy ciekawe historie zapisane na kartach książek. Z okazji dzisiejszego święta Motylki i Biedronki wysłuchały opowieści o Kubusiu Puchatku oraz jego zimowych perypetiach. Jak na urodziny przystało, dzieci zaśpiewały Kubusiowi „Sto lat”, a solenizant poczęstował gości słodkościami. Bardzo dziękujemy paniom bibliotekarkom za zaproszenie!

 

22 grudnia, przedszkolaki z grupy Żabki, gościły w szkolnej bibliotece. Pani Ewa Miotke, przeczytała dzieciom bajkę pt.: „Cudowne Boże Narodzenie”.  Żabki, w trakcie czytania bajki, wypatrzyły dużego misia, który skrywał się między regałami książek.  Po wysłuchaniu bajki, przedszkolaki z radością oznajmiły, że duży miś razem z nimi, słuchał jakie przygody miał Mikołaj podczas Bożego Narodzenia. Wtedy Pani Ewa wyjęła misia i przedstawiła go zaciekawionym Żabkom, które wcześniej nie miały jeszcze okazji go poznać.  Przedszkolaki były bardzo szczęśliwe, że mogły przytulić się do Misia Stefana bo tak ma na imię. Żabki, bardzo dziękują Pani bibliotekarce Ewie, za zaproszenie.

 

25 listopada najstarsze grupy przedszkolne – Biedronki i Motylki – po raz drugi gościły w szkolnej bibliotece i wzięły udział w kolejnych zajęciach z cyklu „Klub Przyjaciół Franklina”. Tym razem pretekstem do spotkania były obchody Dnia Pluszowego Misia, dlatego na miejscu oprócz pań bibliotekarek na dzieci czekał gość specjalny – miś Stefan. Zerówkowicze poznali kolejną z historii o Franklinie i jego przyjaciołach – „Franklin uczy się współpracy”. Wizyty w bibliotece są dla dzieci zawsze wielką radością, dlatego po raz kolejny dziękujemy za zaproszenie i możliwość wzięcia udziału w zajęciach.

23 listopada, przedszkolaki z grupy Żabki, miały kolejny raz przyjemność gościć w bibliotece szkolnej.  Tym razem poznaliśmy nowe przygody „Kici Koci”. Dzieci z dużą uwagą słuchały opowiadania oraz bardzo aktywnie odpowiadały na pytania zadawane przez panie, dotyczące treści książki.  Przedszkolaki, z dużą radością uczestniczą w spotkaniach w bibliotece. Dziękujemy za zaproszenie i czekamy na nasze kolejne spotkanie i nowe przygody naszych ulubionych bohaterów książek.

 

W miesiącu listopadzie uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Kamishibai (kami = papier, shibai = sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

Uczniowie podczas spotkań w bibliotece wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai pt.: ”Brzydkie kaczątko”. Jak zapewne wiecie autorem baśni “Brzydkie kaczątko” jest Hans Christian Andersen. Inne znane jego baśnie to: “Calineczka”, “Królowa śniegu”, “Świniopas”, “Słowik”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Dzielny ołowiany żołnierzyk”, “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza”. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o autorze:

 1. Hans Christian Andersen urodził się w biednej rodzinie, choć jego ojciec twierdził, że jego ród ma szlacheckie korzenie.
 2. Andersen cierpiał na dysleksję, a w jego tekstach roi się od błędów. Być może dlatego wolał opowiadać, niż pisać, a jego styl przypomina język mówiony. Wydawcy poprawiali literówki i błędy, jednak nie ingerowali w styl tekstów.
 3. Wielki baśniopisarz początkowo chciał zostać aktorem. Jako 14-latek śpiewał pięknym wysokim głosem, przyjęto go nawet do Royal Danish Theatre. Wkrótce jednak zaczął przechodzić mutację i stracił swój piękny głos. Kolega z zespołu powiedział mu, że uważa go bardziej za poetę, niż za aktora. To dało Hansowi do myślenia i zaczął pisać.
 4. Nie był jednak zbyt dumny z tego, że pisze baśnie. Uważał, że inne gatunki są bardziej wartościowe, a skoro nie umiał ich tworzyć, chciał nawet kiedyś rzucić pisanie. Na szczęście doszedł ostatecznie do wniosku, że baśń może być uznana za odpowiednik „uniwersalnej poezji”.
 5. W nowojorskim Central Parku można zobaczyć najsłynniejszy pomnik Andersena, autorstwa Georga Johna Lobera. Został ufundowany przez dzieci duńskie i amerykańskie. W letnie dni przy pomniku czytane są na głos baśnie. W Kopenhadze natomiast można zobaczyć pomnik małej syrenki, umieszczony na nadbrzeżu.
 6. Andersen dzięki podróżom a później działalności pisarskiej, miał wielu wybitnych i sławnych znajomych, należeli do nich: bracia Grimm, Soren Kierkegaard, Charles Dickens czy też Johanne Luise Heiberg.

W czasie zajęć uczniowie przekonali się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Na innych lekcjach bibliotecznych zadaniem uczniów było stworzenie ilustracji do wybranego fragmentu tekstu pt.: „Żyrafie śniadanie pod Baobabem”. Ogromne zaangażowanie dzieci zaowocowało pięknymi pracami. Zostały one następnie zaprezentowane w teatrzyku kamishibai w kilku odsłonach.

 

Jeśli jesteś posiadaczem ciekawych, przeczytanych i zadbanych książek, z którymi mógłbyś się już rozstać, podaruj je bibliotece. Inni czytelnicy z pewnością chętnie po nie sięgną, a TY możesz zdobyć dodatkowe punkty.
Akcja trwa do 22 grudnia 2021r.

19 października dzieci z grupy: Biedronki i Motylki – skorzystały z zaproszenia szkolnej biblioteki i wzięły udział w pierwszych zajęciach bibliotecznych. Najstarsze przedszkolaki dołączyły do Klubu Przyjaciół Franklina, w ramach którego cyklicznie będą spotykać się z paniami bibliotekarkami i czytać książki o przygodach małego żółwia. Dzisiaj Motylki i Biedronki wysłuchały historii „Franklin chce mieć zwierzątko” i wzięły udział w dyskusji na temat ich domowych pupili. Podsumowaniem naszej wizyty w bibliotece było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej treść lektury.

18 października grupa Żabki wspólnie wybrała się do biblioteki szkolnej.  Pani Ewa razem z Kicią Kocią i Plackiem zapoznała nas z możliwościami biblioteki i pracą w niej. Bardzo dziękujemy.

 

Dnia 25 października 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z „aktywem bibliotecznym”. Jego członkami są osoby, które  dobrowolnie włączają się w prace na rzecz biblioteki, są zainteresowane książkami, czytelnictwem, działalnością biblioteki, wykazują uzdolnienia w dziedzinie plastyki, recytacji, aktorstwa.

Cele ogólne działalności „aktywu bibliotecznego
–  dobrze zorganizowany „aktyw biblioteczny” nie tylko usprawnia pracę bibliotekarzowi, służąc mu pomocą w wykonywaniu obowiązków, ale usprawniając pracę w bibliotece szkolnej, podnosi jakość pracy szkoły.
– praca w dobrze zorganizowanym zespole kształtuje rozwój indywidualnych i społecznych cech charakteru, takich jak dyscyplina, samodzielność, zdecydowanie , współdziałanie w grupie, koleżeństwo, a także uczy krytycznego spojrzenia na własne błędy
– podstawą dobrej pracy „aktywu bibliotecznego” jest umiejętne i równe rozłożenie obowiązków na poszczególnych członków, co rozwija poczucie odpowiedzialności dzieci i doskonali formy jej samodzielnego działania.

Podczas zebrania, które było zebraniem organizacyjnym nauczyciele bibliotekarze przedstawili regulamin aktywu, wspólnie omówiono jego cele i zadania. Zapraszamy do śledzenia efektów naszej pracy.

 

W środę 29 września uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą i nauczycielem bibliotekarzem udali się na spotkanie autorskie z panem Grzegorzem Kasdepke do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie.

Pan Grzegorz Kasdepke to cieszący się niezwykłą popularnością pisarz książek  dla dzieci i młodzieży, autor scenariuszy i dziennikarz, były wieloletni redaktor naczelny magazynu dziecięcego „Świerszczyk”, laureat wielu nagród.

„A ja nie chcę być księżniczką”, „Bon czy ton. Savoir – vivre dla dzieci”, „Detektyw Pozytywka”, „Bodzio i pulpet”, „Kacperiada” – to tylko niektóre tytuły z twórczości autora, które młodzi czytelnicy i ich rodzice mogą kojarzyć.

Podczas spotkania pan Grzegorz opowiedział wiele ciekawostek o sobie, o tym jak rozpoczęła się jego przygoda z pisaniem książek. Uczniowie mogli poznać jego dzieła, zadać dziesiątki pytań, zakupić książeczki, a wszystko w wesołej, przyjaznej atmosferze. Na zakończenie były autografy, dedykacje i ciepłe pożegnanie ,,do zobaczenia’’.

Zachęcam do wypożyczania książek pana Grzegorza Kasdepke, które są dostępne w naszej bibliotece szkolnej.

 

W bibliotece szkolnej powstał kącik ciekawej książki. Uczniowie mają możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogą bowiem samodzielnie dokonać wyboru, które książki w danym miesiącu zostaną umieszczone w kąciku.

We wszystkich salach lekcyjnych w widocznych miejscach zostały umieszczone tabliczki informujące o pracy biblioteki. Celem działania jest promocja biblioteki szkolnej i zwrócenie uwagi uczniów. Dzięki temu niejeden „zapominalski” przyjdzie zwrócić zaległą książkę lub zajrzy do biblioteki, żeby wypożyczyć coś interesującego.

Nie czekaj! Zgłoś się już dzisiaj!

Jeżeli:
– jesteś uczniem klas 4-8
– lubisz pomagać na rzecz biblioteki szkolnej
– pasjonujesz się  książkami i czytaniem ich
– interesujesz się działalnością biblioteki szkolnej
– chętnie angażujesz się w zajęcia biblioteczne
– posiadasz dodatkowo uzdolnienia w dziedzinie rysowania, recytacji czy gry aktorskiej

Przyjdź do biblioteki i zapisz się w terminie do 15.10.21r.

W czerwcu w holu przed biblioteką szkolną odbył się piknik czytelniczy podsumowujący konkursy zorganizowane przez nauczycieli bibliotekarzy.      Dla uczniów klas 1-3 był to konkurs plastyczny pt.”Moja ulubiona postać z książki”, a dla uczniów IV-VI konkurs literacki na zabawny wierszyk o czytaniu.  Z nagrodzonych prac powstała piękna wystawa. Oprócz nagród książkowych i rzeczowych była także nagroda specjalna: zaproszenie do Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Redzie na spotkanie autorskie z p. Grzegorzem Kasdepke na które klasa 3 b wraz z wychowawcą i nauczycielem bibliotekarzem uda się pod koniec września.

Zapraszamy do galerii 🙂

 

Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi przygotowałyśmy dla naszych czytelników krótką prezentację, w której przedstawiamy „zielone” książki, dostępne w naszej bibliotece. Mamy nadzieję, że nas odwiedzicie! Serdecznie zapraszamy!

Nauczyciele bibliotekarze

Prezentację można obejrzeć, klikając w link poniżej:

https://liblink.pl/JnWT6y0XmA

Klasa II f uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, której jednym z głównych celów było kształtowanie mechanizmów empatii i tolerancji wobec innych. Uczniowie obejrzeli baśń „Brzydkie Kaczątko”  w teatrzyku kamishibai. Po prezentacji wywiązała się rozmowa na temat tolerancji i empatii wobec drugiego człowieka. Uczniowie aktywnie wypowiadali się na temat i zgodnie stwierdzili, że należy być tolerancyjnym wobec odmienności innych. Jeden z uczniów w swojej wypowiedzi podkreślił, że: „W każdym człowieku tkwi jakieś piękno”.

Nauczyciele bibliotekarze

 

  

Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I. To uroczyste wydarzenie miało miejsce w marcu bieżącego roku.
Nasi najmłodsi  uczniowie złożyli ŚLUBOWANIE w obecności swoich wychowawców oraz nauczycieli i bibliotekarzy.
Poznali zasady korzystania z wypożyczalni oraz zbioru książek, otrzymali pomocne dla nich instrukcje i pamiątkowe zakładki do książek. Ponadto w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” każdy z nich otrzymał Wyprawkę Czytelniczą – książkę Pierwsze Abecadło, broszurę dla rodziców oraz Kartę Małego Czytelnika.
Nasi nowi czytelnicy mają już na swoim koncie pierwsze wypożyczone samodzielnie książki.

Nauczyciele bibliotekarze

Prezentację można obejrzeć, klikając tutaj:

Uczniowie klasy III d uczestniczyli w niecodziennej lekcji bibliotecznej z wykorzystaniem wywodzącego się  z Japonii teatrzyku kamishibai, czyli teatru obrazkowego lub teatru ilustracji. Na początku lekcji nauczyciel bibliotekarz odczytał tekst pt.„ Żyrafie śniadanie pod wielkim Baobabem”. Zadaniem uczniów było stworzenie ilustracji do wybranego fragmentu tekstu. Ogromne zaangażowanie dzieci zaowocowało pięknymi pracami. Zostały one następnie zaprezentowane w teatrzyku kamishibai w dwóch odsłonach. Dzieci świetnie bawiły się podczas prezentacji.

Seria ,,Lektury dostępne” to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

  Cykl ten został opracowany na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki. Jest przeznaczony głównie dla uczniów z niepełnosprawnościami lub mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu. Materiały mają  pomóc im w obcowania z kanonem literatury polskiej. Sądzimy, że materiały często mogą też być stosowane podczas różnych zajęć wyrównawczych i indywidualnych.

   Ostatnio do cyklu dołączono utwory kolejne teksty reprezentujące różne gatunki literackie. Można wśród nich znaleźć „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego, fraszki Jana Kochanowskiego, ballady Adama Mickiewicza, liryki Juliusza Słowackiego, nowele Henryka Sienkiewicz i Bolesława Prusa, czy kolejne utwory Braci Grimm i Jana Christiana Andersena.

Materiały są dostępne pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne–kolejne-materialy-udostepnione

Nie czekaj!

Zgłoś się już dzisiaj! 

Jeżeli:

 • jesteś uczniem klas 4-8

 • lubisz pomagać na rzecz biblioteki szkolnej

 • pasjonujesz się  książkami i czytaniem ich

 • interesujesz się działalnością biblioteki szkolnej

 • chętnie angażujesz się w zajęcia biblioteczne

 • posiadasz dodatkowo uzdolnienia w dziedzinie rysowania, recytacji czy gry aktorskiej

przyjdź do biblioteki i zapisz się w terminie do 15.10.2020 r.

Biblioteka pracuje we wtorki i czwartki w godz. 10.00 – 12.00. Zaleceniem jest, aby uczniowie lektury i inne pozycje książkowe zwracali do biblioteki wraz z podręcznikami szkolnymi (harmonogram zostanie opracowany wkrótce).

 

Organizacja pracy biblioteki szkolnej

 1. Bibliotekarze powinni przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach. Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.

 2. Ustawić przesłonę ochronną przy stanowiskach obsługi czytelników.

 3. Należy zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).

 4. W widocznym miejscu umieścić instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, sposobu zakładania i zdejmowania masek ochronnych.

 5. Przed wejściem do biblioteki umieścić informację o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba lub rodzic z dzieckiem), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.

 6. Konieczne jest dostosowanie organizacji trybu pracy z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego (działania rekomendowane).

 7. W miarę możliwości zapewnić wietrzenie pomieszczeń.

 8. Wyznaczyć miejsce składowania oddawanych książek.

 9. Przestrzegać okresu kwarantanny przyjmowanych książek (3 doby).

 10. Regularnie dezynfekować używane powierzchnie.

 11. Dostosować godziny otwarcia biblioteki.

 12. Uniemożliwić użytkownikom wolny dostęp do czytelni, księgozbioru , komputerów i ksera.

 13. Użytkownicy wchodząc do biblioteki powinni mieć założone maseczki, a następnie dokładnie zdezynfekować ręce przy stanowisku ze środkami dezynfekującymi.

 14. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

 15. Szczegółowe zasady i terminy zwrotu podręczników zostaną przedstawione po ustaleniach z dyrektorem szkoły.

Od 2002 roku, 25 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano spotkania, których uczestnikami byli uczniowie klasy Ie i klasy If wraz ze swoimi ukochanymi pluszakami. Uczniowie zapoznali się z historią pluszowego misia, która sięga 1902 roku oraz wzięli udział w pogadance o znanych misiach – bohaterach z książek i ekranu. Poznali również treść bajki pt.” Niezwykła przygoda Ryśka Zdziśka Fajnego Miśka”.

Specjalnie przygotowane na tę okazję dekoracje, jak girlanda urodzinowa, baloniki, wystawki książek o misiach podkreśliły charakter tego święta. Zwieńczenie zajęć stanowiło wręczenie uczniom pamiątkowych dyplomów. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę. 

     Dnia 28 listopada w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem                        uczniów klasy II d. Na początku spotkania pani bibliotekarka przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości pisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie uczniowie wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai ”Brzydkie kaczątko”. Uczniowie przekonali się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Na podsumowanie spotkania każdy z uczniów pokolorował kolorowankę Brzydkiego Kaczątka przygotowaną przez panią bibliotekarkę.

Kamishibai (kami = papier, shibai = sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze                   z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

          Dnia 6 listopada podczas lekcji bibliotecznej uczniowie klasy O b dołączyli do Klubu Przyjaciół Franklina. Nowi członkowie poznali treść książki pt.” Franklin i książka z biblioteki”, aktywnie uczestniczyli w pogadance dotyczącej szanowania książek oraz zasad ich wypożyczania. Uczniowie wykazali się bardo dobrą znajomością słuchania, a na zakończenie spotkania wykonali pracę plastyczną.

Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

 

UWAGA!!!

Biblioteka szkolna ogłasza akcję „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”.
Jeśli jesteś posiadaczem ciekawych, przeczytanych i zadbanych książek, z którymi mógłbyś się już rozstać, podaruj je bibliotece. Inni czytelnicy z pewnością chętnie po nie sięgną, a TY możesz zdobyć dodatkowe punkty.
Akcja trwa do 20 grudnia 2019r.

W listopadzie nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów do udziału w zabawie czytelniczej pt.: „ Pojedynek książek”. W tym starciu uczestniczyły dwie książki, „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke oraz „Tajemnica diamentów” z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie głosowali na swoją ulubioną książkę. Dnia 22 listopada uczennice z klas III przeliczyły głosy. Zwycięzcą pojedynku została książka pt. „Tajemnica diamentów”. Już odnotowujemy wzrost zainteresowania tytułami i cyklami, które brały udział w starciu.

Dziękujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę.

 

Dnia 5 listopada biblioteka szkolna gościła uczniów klasy  OC, którzy od tej pory są członkami Klubu Przyjaciół Franklina. Podczas spotkania omówiliśmy regulamin klubu, rozmawialiśmy o szanowaniu książek oraz zasadach ich wypożyczania. Uczniowie doskonale wiedzieli jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią. Kolejnym punktem spotkania było głośne czytanie opowiadania pt.”Franklin i książka z biblioteki”. Tytułowy żółwik wpadł w tarapaty, ponieważ zgubił wypożyczoną w bibliotece książkę. Cała historia zakończyła się jednak szczęśliwie, książka się odnalazła. Franklin odzyskał spokój i znów mógł z podniesiona głową udać się do biblioteki. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne. Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Skąd wiedzieć, które książki warto przeczytać? Biblioteka szkolna ruszyła z akcją Warto przeczytać. Na schodach wiodących do biblioteki ukazały się kolorowe tytuły książek wraz z ich autorami. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

W minionym tygodniu w naszej bibliotece obchodziliśmy Tydzień Głośnego Czytania. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ odbyło się aż 20 spotkań z dziećmi i młodzieżą. Gośćmi biblioteki byli uczniowie klas I-VI, grupy przedszkolne oraz dzieci ze świetlicy. Podczas spotkań dopisali nam zarówno Czytający (wicedyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie), jak i Słuchający, którzy z wielką uwagą i zaangażowaniem dali się porwać w świat literatury.

Wszystkim bardzo dziękujemy i już planujemy kolejną edycję akcji.

   Na podsumowanie spotkań aktywu bibliotecznego wybraliśmy się do parku miejskiego, aby obejrzeć biblioteczkę plenerową. Uczniowie przeglądali zgromadzone w niej książki. Z zasobów biblioteczki może skorzystać każdy. Można książkę wypożyczyć na chwilę i poczytać na ławce albo zabrać na dłużej i zwrócić po przeczytaniu. Działa tu zasada „weź książkę, oddaj książkę”.

Członkowie aktywu przynieśli własną książkę, która trafi do czytelniczego obiegu.

Dziękujemy aktywowi za zaangażowanie i pracę na rzecz biblioteki szkolnej i zapraszamy do współpracy w następnym roku szkolnym.

Nauczyciele bibliotekarze

 

           Dnia 15 maja biblioteka szkolna po raz kolejny gościła klasę I e na lekcji bibliotecznej. Na początku zajęć uczniowie zaznaczyli na tarczy zegarowej godzinę spotkania w bibliotece. Następnie poznali jedną z książek Agaty Giełczyńskiej pt. „Polowanie na ciasteczkowego potwora”. Bohaterka tego tomiku postanowiła dowiedzieć się dlaczego w domu znikają słodycze i kto jest ciasteczkowym potworem. Dzięki swojej pracy śledczej udało jej się odgadnąć zagadkę i wytropić sprawcę. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali treści książki po czym bezbłędnie odpowiedzieli na pytania przygotowane przez samego autora. Podsumowaniem spotkania było rozwiązanie przez uczniów labiryntu przygotowanego przez nauczyciela bibliotekarza.

2 kwietnia uczniowie klasy I a po raz kolejny zawitali do biblioteki na lekcję biblioteczną. Tym razem poznaliśmy jedną z serii książek Heleny Brosss „Pomocy, jesteśmy spóźnieni”, opowieści o uczniach klasy 1 b. Bohater tego tomiku przekonuje nas, że warto znać się na zegarku, lecz należy również odpowiedzialnie z niego korzystać. Uczniowie mogli wykazać się znajomością zegara i wyciągną bardzo cenne wnioski, rady. To była bardzo pouczająca lekcja.

Daniela Rompczyk

W dniu 8 maja 2019 r. z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, nasza szkoła gościła pana Krzysztofa Petka: autora powieści sensacyjno – przygodowych dla dzieci i młodzieży, dziennikarza, reportażystę, organizatora wypraw i szkół przetrwania. Zaproszony gość spotkał się z uczniami klas III, IV i V. Pan Krzysztof Petek okazał się świetnym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami. Podróżnik z ogromną pasją i zaangażowaniem mówił o swoich wyprawach na Syberię i do Ameryki Południowej, spotkaniach z indiańskimi plemionami, odmiennych kulturach i miejscach. Pokazał fotografie z podróży i wypraw do miejsc, gdzie toczyła się akcja najnowszej książki autora pt. „Zagadka kaszlącego upiora”. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Pan Krzysztof Petek dał się poznać jako osoba, która potrafi zarazić każdego słuchacza chęcią poznania świata i zdobywania doświadczeń. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia książek z dedykacją autora.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i zapraszamy na następne.

Nauczyciele bibliotekarze:

Teresa Golińska

Ewa Miotke

Z okazji Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania podsumowujące konkurs na najwięcej czytającą klasę na poziomie klas II i III. Laureatami konkursu zostały klasy: II c i III a.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego czytania!

W miesiącu styczniu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Niektórzy z nich już od dawna zaglądali w to ciekawe miejsce.

Celem zajęć było zapoznanie z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych. Uczniowie wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” i na podstawie jego treści wykonali prace plastyczne.  Następnie przyszli czytelnicy wysłuchali „próśb książki” i złożyli uroczyste przyrzeczenie. Na koniec uroczystości klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy,     a każdy uczeń zakładkę do książki.

              Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Nauczyciele bibliotekarze

Uczniowie klas trzecich i czwartych naszej szkoły realizowali projekt w oparciu o książki Łukasza Wierzbickiego. Do przeczytanej lektury pt. „Afryka Kazika” wspólnie wykonano mapę Afryki z trasą wędrówki polskiego podróżnika K. Nowaka. Uczestnikom przedstawiono również inne powieści podróżnicze tego autora: „Dziadek i Niedźwiadek” oraz „Machiną przez Chiny”. Podsumowaniem spotkania było układanie rozsypanki wyrazowej oraz puzzli przygotowanych przez panią bibliotekarkę.

Wymienione wyżej książki cieszą się teraz dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

18 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka obchodzonym na pamiątkę urodzin jego autora – Brytyjczyka -Alana Alexandra Milne. Z tej to okazji dzieci z 0a „Motylki” wybrały się do biblioteki szkolnej. Dzieci wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których poznały historię powstania Kubusia Puchatka. Pani Ewa przeczytała nam bajkę o misiu i przygotowała z okazji 93 urodzin Puchatka tort wypełniony pysznymi cukierkami. Wszyscy razem zaśpiewalismy Mu sto lat i świętowaliśmy Jego urodziny. Otrzymaliśmy również list z Anglii od naszego solenizanta, który podziękował przedszkolakom za pamięć i piękne życzenia.

Joanna Lech

Pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Nic dziwnego, że pasowanie na czytelnika uczniów klasy I a, które odbyło się 22.01.2019r. było ogromnym przeżyciem dla nowych czytelników szkolnej biblioteki. A wszystko zaczęło się od …

pogadanki, w której pani bibliotekarka poinformowała dzieci o tym, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Dzieci zostały też zapoznane z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki.  Pierwszaki doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki, wykazały się również bardzo dobrą znajomością słuchania. Z zainteresowaniem wykonały pracę plastyczną do utworu J. Tuwima „Lokomotywa”.

Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Dzieci skupione uroczyście przyrzekały, że będą kochać i szanować książki. Podczas pasowania bibliotekarka, dotykając prawego ramienia każdego ucznia mówiła: ,,Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki”. Każdy otrzymał również prezent – zakładkę do książki. Uczniowie wręczyli paniom laurkę z podziękowaniem i przyrzeczeniem, że będą szanować książki. Wszyscy opuścili bibliotekę z wypożyczoną książką.  Mam nadzieję, że od tej pory pierwszaki często będą odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

D. Rompczyk

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto pomyśleć o ciekawym zagospodarowaniu wolnego czasu. Wspaniałą rozrywką będzie lektura pasjonujących książek. W bibliotece szkolnej uzyskasz pomoc w wyborze lektury, zachętę do przeczytania wyjątkowej powieści.

Nie zastanawiaj się dłużej i… wypożycz książkę na ferie!

Do zobaczenia w bibliotece

PODZIĘKOWANIE

Nauczyciele bibliotekarze serdecznie dziękują uczniom i rodzicom,

którzy włączyli się do akcji „Podziel się książką”.

Dzięki Waszym darom nasz księgozbiór wzbogacił się o nowe,

interesujące pozycje.

Teresa Golińska

Ewa Miotke

UWAGA!!!

Biblioteka szkolna ogłasza akcję „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”
Jeśli jesteś posiadaczem ciekawych, przeczytanych i zadbanych książek, z którymi mógłbyś się już rozstać, podaruj je bibliotece. Inni czytelnicy z pewnością chętnie po nie sięgną, a TY możesz zdobyć dodatkowe punkty.
Akcja trwa do 31 stycznia 2019 r.

 

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w Sp nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas pierwszych i zerowych. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, poznały fragment książki pt. „ Pamiętnik Czarnego Noska”, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Wykonały także prace plastyczne przedstawiające misie. Każdy z uczestników zajęć otrzymał „dyplom przyjaciela pluszowego misia”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym zdjęciem.

Dziękujemy członkom aktywu bibliotecznego za przygotowanie części artystycznej uroczystości.

W listopadzie br. biblioteka szkolna rozpoczęła szkolną akcję społeczną „Schodami prosto do biblioteki szkolnej po książkę”, która ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

Na schodach wiodących do biblioteki szkolnej pojawiły się kolorowe napisy zawierające autorów i tytuły wybranych książek. Schody to jeden z elementów aranżowania przestrzeni szkoły na potrzeby edukacji. To niezwykle oryginalna forma zachęcenia uczniów do czytania, wskazania im konkretnych autorów czy zaproponowania interesujących tytułów książek.

We wszystkich salach lekcyjnych w widocznych miejscach zostały umieszczone tabliczki informujące o pracy biblioteki. Celem działania jest promocja biblioteki szkolnej i zwrócenie uwagi uczniów. Dzięki temu niejeden „zapominalski” przyjdzie zwrócić zaległą książkę lub zajrzy do biblioteki, żeby wypożyczyć coś interesującego.

Członkowie aktywu bibliotecznego wraz z nauczycielami bibliotekarzami zorganizowali akcję promującą czytelnictwo pod hasłem „ I Ty polub czytanie!”. Na korytarzach szkoły rozwieszono plakaty zachęcające uczniów do sięgnięcia po książkę.

Każdy odwiedzający bibliotekę w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych – mógł okazać swoją sympatię podpisując się na okolicznościowym plakacie, a przy okazji wypożyczyć książkę na miłe spędzenie jesiennych wieczorów.

W bibliotece szkolnej powstał kącik ciekawej książki. Uczniowie mają możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogą bowiem samodzielnie dokonać wyboru, które książki w danym miesiącu zostaną umieszczone w kąciku.

Stali czytelnicy, ci, którzy często nas odwiedzają, wypożyczają już nowe książki zakupione przez bibliotekę. Tych, którzy jeszcze do nas nie dotarli, serdecznie zapraszamy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na najmłodszych, którzy dopiero uczą się czytać, czeka między innymi seria Moje bajeczki. Miłośników zwierząt na pewno zaciekawią książki z serii Zaopiekuj się mną , Szkółka jeździecka Kopytkowo czy Klub Kociaków Słodziaków. Mała reporterka Nela i Szymon Radzimierski zapraszają czytelników w dalekie wyprawy. Biografie słynnych piłkarzy na pewno zainteresują fanów piłki nożnej, ale polecamy je także tym wszystkim, którzy wierzą w siłę marzeń. Księgozbiór wzbogacił się także o książki przygodowe, obyczajowe oraz fantasy.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie wymyśliła ludzkość” Wisława Szymborska

Szanowni Państwo!

Każdy rodzic pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. To głównie od rodziców zależy, aby dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia.

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci dobrych nawyków, w tym nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom książki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania,a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem.

Oto korzyści, które płyną z czytania dla dzieci:

1. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię.

2. Książki dostarczają emocji i radości.

3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo i sprawność językową, zachęca do samodzielnej nauki czytania.

4. Książki wychowują i wyrabiają wrażliwość.

5. Słuchanie i czytanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.

6. Czytanie pobudza do myślenia.

7. Książki rozwijają pasje u dzieci.

8. Czytanie umożliwia poznanie dobra i zła, pozwala zrozumieć zawiłą, nie zawsze jednoznaczną rzeczywistość.

9. Książka może być przyjacielem w smutku – pomaga przezwyciężyć trudy samotności.

10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej lub strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

Informujemy, że nasza biblioteka szkolna otrzymała 15 000 zł. dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Biblioteka wzbogaciła się o 641 tytułów. Lista książek została utworzona w oparciu o sugestie naszych uczniów i rodziców, pod uwagę wzięto również wskazówki zawarte w czasopismach metodycznych oraz aktualne oferty wydawnictw.

13 czerwca 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbył się kolejny piknik czytelniczy. Na imprezę zaproszono klasę IV a oraz laureatów konkursów czytelniczych.

Podczas pikniku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Historia książki” oraz wysłuchały piosenek napisanych do słów wierszy J. Brzechwy. Uczestnicy pikniku zagłosowali na książki , które będzie można zakupić dla biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym punktem programu było rozdanie nagród laureatom konkursów. Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Laureaci konkursu „Mistrz pięknego czytania” dla klas IV –VI

I miejsce Oliwia Klawikowska

II miejsce Piotr Malek

III miejsce Anna Wróbel

Wyróżnienie Marta Woźniak

Laureaci konkursu „Magiczne wiersze J. Brzechwy

I miejsce Julia Płodzich

II miejsce Oliwia Bielawska

III miejsce Marcelina Węsierska i Zuzanna Olkowicz

Wyróżnienie Artur Nowicki

Laureaci konkursu „Czytelnik roku”

Zofia Jakubiak klasy I – III

Juliusz Jakubowski klasy IV – VII

 

Przed samymi Świętami Wielkanocnymi bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. O a. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem B. Eychler „Wielkanocny mazurek”. Po wysłuchaniu historyjki uczniowie rozmawiali o zwyczajach wielkanocnych, a następnie kolorowały jajka tworząc na papierze piękne barwne pisanki.

W marcu oraz w kwietniu 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbyły się uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Celem zajęć było zapoznanie z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych. Uczniowie wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” i na podstawie jego treści wykonali prace plastyczne. Następnie po uroczystym pasowaniu dzieci po raz pierwszy wypożyczyły książeczki. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczeń słodką niespodziankę.

25 marca 2017 r. z okazji międzynarodowego dnia czytania Tolkiena w bibliotece odbyło się spotkanie z uczniami klas V. Przedstawiono prezentację multimedialną o pisarzu oraz czytano wybrane fragmenty jego książek.

Nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów klas II na lekcje biblioteczne dotyczące tradycji wielkanocnych. Przeczytano i omówiono fragment książki A. Tyszki pt.„Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę”. Podsumowaniem spotkań było wykonanie pisanek przez uczniów.

 

W kwietniu 2018 r. odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie klasy O B w ramach Klubu Przyjaciół Franklina. Dzieci zapoznały się z treścią książeczki pt. „Franklin i kask rowerowy” i rozmawiały o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

Systematycznie wprowadzamy najmłodsze dzieci z klas „O” w tajemniczy świat bajki i baśni, organizując dla nich w ramach Klubu Przyjaciół Franklina spotkania w bibliotece połączone z głośnym czytaniem i zabawą.

 

Dnia 09.06.2017 roku w bibliotece szkolnej ZS nr 1 odbył się piknik czytelniczy dla uczniów SP i Gimnazjum podsumowujący konkursy organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy: plastycznego, czytelniczego, z wiedzy o Hobbicie oraz na najlepszego czytelnika w klasach I-III SP.

Jego uczestnikami byli: uczniowie klasy VI b z panią Elżbietą Majchrzak oraz laureaci ww. konkursów . Piknik rozpoczęto od czytania fragmentów ulubionych książek, a lektorami byli: Laura Szreder- uczennica klasy III c, Danuta Kowalik- nauczyciel gimnazjum i pani Ewa Miotke – nauczyciel bibliotekarz. Z kolei uczniowie kl. VI i uczniowie gimnazjum zaprezentowali hasła promujące czytelnictwo oraz książki, które warto przeczytać. Następnie zwycięzcom konkursów wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszystkich uczestników spotkania zaproszono na słodki poczęstunek. Dopełnieniem pikniku była wystawa prac konkursowych, ciesząca się dużym zainteresowaniem zebranych.

Dziękujemy pani D. Markowskiej za współpracę przy organizacji konkursu plastycznego.

Dnia 6 października uczniowie klas VI a i VI b pod opieką nauczycieli bibliotekarzy T. Golińskiej i D. Kowalik udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie na spotkanie z pisarką Dorotą Combrzyńską–Nogala. Odbyło się ono w ramach X Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o losach młodych bohaterów swoich książek umiejscowionych w różnych okresach historycznych. Następnie uczniowie zadawali pytania na temat twórczości i życia pisarki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na koniec można było zakupić książki autorki oraz otrzymać autograf. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami do książek.

Kolejny raz odwiedziły bibliotekę najmłodsze przedszkolaki czyli grupa O F. Dzieci posłuchały książki o Kubusiu Puchatku pt. „Wiersze i obrazki”. Dzieci „czytały” razem z nauczycielem rozszyfrowując obrazki. Takie wspólne czytanie bardzo się podobało.

 

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w SP nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas zerowych. Przed wizytą w bibliotece dzieci wykonały piękne prace na konkurs plastyczny „Mój miś”. Został on rozstrzygnięty podczas zajęć bibliotecznych. Poza tym uczniowie poznali historię pluszowego misia oraz wysłuchały bajki, której głównymi bohaterami byli żółw Franklin i jego przyjaciel miś. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz książeczki, a pozostałe dzieci słodkie niespodzianki.

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1
ul. Łąkowa 36
84-240 Reda

NIP  588-214-00-41

 

Telefon:  58 7386400

Fax:         58 7386409

E-mail:    sekretariat@sp4reda.pl

Godziny otwarcia sekretariatu: 7:45 – 15:15

 

MAPA