Spotkanie z Panem Romanem Drzeżdżonem

Spotkanie z Panem Romanem Drzeżdżonem

6 marca naszą szkołę odwiedził Pan Roman Drzeżdżon – pisarz, satyryk i publicysta, piszący książki i artykuły  w języku kaszubskim. Okazją do spotkania było wydanie jego najnowszej książki dla dzieci zatytułowanej „Marjolka i jiprzigòdë”.

Nasz gość opowiedział skąd się wziął pomysł na opisanie przygód Marjolki, ale też innych książek, jak popularnego Słowniczka polsko-kaszubskiego, czy kompendium wiedzy o Kaszubach pt. Klëka albo kaszubskie ABC, przepytał nas ze znajomości trudnych, kaszubskich słówek i  odpowiedział na kilka pytań. My natomiast opowiedzieliśmy naszemu gościowi jak według nas powinien wyglądać pisarz i o czym powinien napisać w swojej następnej książce.  Okazało się, że bylibyśmy  najszczęśliwsi, gdyby był to horror z motywami detektywistycznymi, odrobiną fantastyki i wątkiem kryminalnym.

Uczniowie języka kaszubskiego dostali w prezencie książki Pana Drzeżdżona i mieli okazję otrzymać wyjątkową dedykację od autora. „Marjolka” bardzo nam się spodobała, już na przerwie zaczęliśmy poznawać jej przygody. Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas i fascynującą opowieść o Kaszubach.

Monika Kubisiak