Lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole pojawiły się po raz pierwszy  w roku szkolnym  2017/18. Początkowo uczęszczało  na nie około 40 uczniów, ale w kolejnych latach ich liczba  szybko rosła, chwilami przekraczając 100. Zajęcia odbywają się pod kierunkiem pani Moniki Kubisiak. Uczniowie realizują program nauki języka regionalnego – kaszubskiego zgodny z najnowszą podstawową programową, korzystając nie tylko z podręczników, ale wielu innych, specjalnie zakupionych pomocy dydaktycznych. Nauka nikomu nie sprawia kłopotu, jest przyjemnym dopełnieniem szkolnego życia i źródłem wielu atrakcyjnych wycieczek po regionie.

Zajęcia odbywają się w klasach kaszubskich lub niewielkich grupach utworzonych z uczniów kilku klas na różnych etapach edukacyjnych, co sprawia, że łatwiej jest  stosować aktywizujące  metody  nauczania, które są dostosowane do uczniów o różnych preferencjach sensorycznych, czyli wzrokowców, słuchowców i kinestetyków. Najczęściej uczniowie potrzebują nauki opartej na działaniu, bo wtedy uczą się najszybciej i najprzyjemniej. Podczas zajęć sami uczniowie wykonują np. gry planszowe, piękne lapbooki, dooble,  plakaty,  transparenty itp., a wszystko to prowadzi do realizacji celów i treści  programu nauczania. Język kaszubski to  nie tylko  nauka języka, ale także poznawanie regionu, jego specyfiki, kultury, historii, zwyczajów,  sztuki…    Odbywa się podczas  zajęć  edukacyjnych  w klasie,
ale także w czasie wycieczek, warsztatów, spotkań autorskich.

Śpiewamy, tańczymy, malujemy, rysujemy mapy myślowe, bawimy się w teatrzyk, ale również zbieramy materiały na różne tematy i nagrywamy filmy, odwiedzamy muzea, przeprowadzamy spotkania i rozmowy z ciekawymi  ludźmi,  wykorzystujemy   możliwości  tablic  interaktywnych, opracowujemy   prezentacje,  wyjeżdżamy  na mecze
i olimpiady, bierzemy udział w  licznych konkursach,  a wszystko po to, żeby  holistycznie poznać tradycje i region, w którym żyjemy, poczuć więź ze środowiskiem, w którym mieszkamy, szanować dorobek kulturowy swoich  przodków oraz  utożsamiać się  ze swoją  Małą  Ojczyzną.   Staramy się  także  na różne  sposoby  pokazywać  język
i kulturę kaszubską innym uczniom, m.in. organizując Festiwal Kultury Kaszubskiej, Tydzień Kaszubski, przygotowując przedstawienia ukazujące regionalne zwyczaje i obrzędy, np. ścinanie kani, degùsë, Gwiżdże. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji przybliżającej lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole.

prezentacja_nauka_języka_kaszubskiego_w_naszej_szkole

AKTUALNOŚCI

Mistrzyni czytania po kaszubsku

Mistrzyni czytania po kaszubsku

    Z radością informujemy że Zosia Dzienisz – uczennica klasy 7c – zajęła 1 MIEJSCE w powiatowym konkursie MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ w kategorii klas 7-8, uzyskując równocześnie prawo do reprezentowania powiatu wejherowskiego w wojewódzkim finale konkursu, który odbędzie się już 12 grudnia.

Zosiu, gratulujemy sukcesu i mocno trzymamy kciuki za finał!

Kaszubskie zajęcia integracyjne z dziećmi z Wlenia

Kaszubskie zajęcia integracyjne z dziećmi z Wlenia

    Na zaproszenie Pana Burmistrza Redy Mateusza Richerta oraz Rady Miasta od 17 do 23 listopada w Redzie na Zielonej Szkole przebywały dzieci z dotkniętego niedawną powodzią Wlenia. W piątek 22 listopada mieliśmy przyjemność gościć je w naszej szkole. Odwiedziły nas, by razem z klasą 4c wziąć udział w zajęciach integracyjnych o tematyce regionalnej. Nasi uczniowie opowiedzieli swoim rówieśnikom z Wlenia o Kaszubach i języku kaszubskim. Pokazali kaszubskie symbole, wcielając się w aktorów opowiedzieli legendę o stworzeniu Kaszub, zaśpiewali też kaszubskie nuty. Wyjaśniliśmy gościom, jak czyta się kaszubskie litery, pokazaliśmy regionalny strój ludowy. Punktem kulminacyjnym pierwszej części spotkania była nauka kaszubskiego tańca Szewiec. Po niedługim treningu cała 50-osobowa grupa zatańczyła go rewelacyjnie.
   W drugiej części spotkania odbył się turniej Reda kontra Wleń. Dzieci układały z puzzli kaszubskie nuty, podczas bieganego dyktanda starały się jak najdokładniej przepisać kilkanaście kaszubskich wyrazów, rzucały stolemowym kamieniem i przenosiły królewiankę przez rzekę. Konkurencje te były okazją do opowiedzenia gościom o legendarnych Stolemach i Remusie – bohaterze kaszubskiej epopei – którego rzeźbę można dziś zobaczyć choćby na wejherowskim czy kościerskim deptaku.
    Ostatnia część zajęć pozwoliła wyciszyć się po emocjonującej rywalizacji i oddać się sztuce. Każdy dostał bawełnianą torbę, ołówek, kalkę, kaszubskie wzory, farby i pędzel, aby własnoręcznie wykonać pamiątkę z Kaszub.
    Jak dobrze bawiliśmy z naszymi gośćmi, można zobaczyć w galerii.

Zajęcia po kaszubsku w Gdyńskim Akwarium

Zajęcia po kaszubsku w Gdyńskim Akwarium

    20.11 kolejna grupa uczniów języka kaszubskiego – tym razem z klas 2-3, 4a oraz 7-8 miała możliwość wzięcia udziału w projekcie Bałtyk na fali, realizowanym w Gdyńskim Akwarium. Są to zajęcia prowadzone w języku kaszubskim, mające za zadanie przybliżyć dzieciom tematykę związaną z fauną i florą Bôłtu, czyli Morza Bałtyckiego.
   W ich trakcie uczniowie oglądali prezentację na temat życia w głębinach oraz gatunków zwierząt, które je zamieszkują, obserwowali pod mikroskopami bałtyckie organizmy, a także aktywnie, m.in. szukając informacji w sali wystawowej, wypełniali karty pracy. Na koniec mogli również zwiedzić Gdyńskie Akwarium i podziwiać ryby, ukwiały, żółwie, krokodyla… Piranie wydały się całkiem przyjemnymi mieszkańcami Bałtyku, a krokodyl wyglądał jakby był sztuczny, zwłaszcza, że przez większość czasu wcale się nie ruszał.
    Bardzo dziękujemy Akwarium za stworzenie i prowadzenie tego projektu, przeżycia związane z tą wizytą zostaną z nami na zawsze.

Wyprawa do historycznej stolicy Kaszub

Wyprawa do historycznej stolicy Kaszub

      18.11 klasa 6a, 6b, 4a oraz uczące się języka kaszubskiego dzieci z klasy 2e i 3c brały udział w wycieczce do Gdańska – stolicy naszego województwa, ale także historycznej stolicy Kaszub. Podczas dwugodzinnego spaceru z przewodnikiem po Starym Mieście dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii Gdańska i życiu przed wiekami w tym bardzo już wiekowym mieście.
    Podczas wizyty w Gdańsku udało nam się także odwiedzić Muzeum Bursztynu, w którym zgromadzone zostały przepiękne okazy bałtyckiego złota, obejrzeliśmy film o tym, dlaczego w bursztynach można czasem znaleźć zatopione igły drzew, owady itp. Podziwialiśmy przepiękne przedmioty wykonane z bursztynu, a nawet mogliśmy zagrać w bursztynowe szachy.
       Gdańsk kryje w sobie jeszcze wiele magicznych miejsc i tajemniczych historii, na pewno za jakiś czas tam wrócimy, żeby kontynuować jego poznawanie.

Kaszubsko – Pomorskie Bajanie w Luzinie

Kaszubsko – Pomorskie Bajanie w Luzinie

15.11 w Luzinie odbył się Konkursu Kaszubsko – Pomorskie Bajanie. Naszą szkołę reprezentowało w nim trzech uczniów: Janek Rosenkranz z klasy 1e, Franek Murawski z klasy 4c i Piotrek Gliniecki z klasy 4c. Wszyscy trzej wspaniale zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory należące do literatury kaszubskiej. Komisja zanim odczytała wyniki rywalizacji – podkreślała kilkukrotnie, że wskazanie zwycięzców było niezwykle trudne, bo tak naprawdę wszyscy uczestnicy zasługują na nagrody i wyróżnienia. Trudno się z tym nie zgodzić. Nasz Franek mistrzowsko przedstawił utwór Ewy Warmowskiej Bana z lëtrama, Janek – który chodzi dopiero do pierwszej klasy, a jego umiejętności czytelnicze są już ogromne – odważnie i przepięknie odczytał tekst Jerzego Sampa pt. Czemu głupi jak osioł?, a Piotrek zaprezentował własną propozycję interpretacji utworu Jerzego Sampa pt. Skarb Kaszub.

Bardzo miło nam poinformować, że ostatecznie nasz uczeń PIOTR GLINIECKI został laureatem II edycji Powiatowego Konkursu Kaszubsko – Pomorskie Bajanie zajmując 2 MIEJSCE, czego gratulujemy, życząc dalszych sukcesów i niesłabnącej motywacji do doskonalenia swoich umiejętności!

Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô

Konkurs Méster Bëlnégò Czëtaniô

6 listopada w redzkiej Bibliotece Miejskiej odbyły się miejskie eliminacje konkursu Mëster Bëlnégò Czëtaniô, które miały za zadanie wskazać mistrzów pięknego czytania w języku kaszubskim. Wzięło w nich udział 11 uczniów naszej szkoły, którzy zaprezentowali swoje umiejętności. Byli to: Piotrek, Franek i Gaja z klasy 4c, Kazik, Piotrek, Tymek i Janek z klasy 5c, Michał i Kamil z klasy 5d oraz Zosia i Oliwia z klasy 7c. Wymagało to nie lada odwagi oraz dużej sprawności językowej, bo zmagania uczestników oprócz jury śledziła pełna sala widzów. Niektórym z nas udało się wywalczyć nagrody:

Gaja Stefaniak z klasy 4c zdobyła wyróżnienie w kategorii klas 3-4

Michał Kosmala z klasy 5d w kategorii klas 5-6 zdobył 3 miejsce

Zosia Dzienisz z klasy 7c w kategorii klas 7-8 zdobyła 1 miejsce

Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz życzymy chęci i energii do stawiania czoła nowym wyzwaniom!

Lëstopadnikòwé swiãta

Lëstopadnikòwé swiãta

Chętni uczniowie języka kaszubskiego z klas 7-8 odwiedzili niedawno wejherowski cmentarz i odnaleźli groby ludzi zasłużonych dla rozwoju naszej Małej Ojczyzny, m.in.:

Alojzego Jagalskiego – wieloletniego, zasłużonego dyrektora i twórcy wejherowskiego szpitala

Franciszki Majkowskiej – twórczyni kaszubskiego haftu

Otylii Szczukowskiej – kaszubskiej rzeźbiarki

Jana Trepczyka – kaszubisty, kompozytora, poety, autora słownika polski-kaszubskiego

Adama Luterka – wejherowskiego profesora zaangażowanego w krzewienie kultury teatralnej

Henryka Józefczyka – poety

Reginy Osowickiej – publicystki i działaczki regionalnej

Na każdym zapalili znicz i odmówili krótka modlitwę.

KASZUBY NA FALI

KASZUBY NA FALI

24 października klasy 1e i 4c uczestniczyły w projekcie Kaszuby na fali, przygotowanym przez Akwarium Gdyńskie, a dofinansowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jest on skierowany do dzieci uczących się języka kaszubskiego i w tym języku prowadzony. Zajęcia z projektu wzbogacają program nauczania języka kaszubskiego, rozszerzają naukę tego języka o słownictwo z dziedziny nauk przyrodniczych, a zwłaszcza fauny i flory Bałtyku. Klasa 1 realizowała program Kapitón Kùr Diôbeł i kaszëbsczé bùrczibasë / Kapitan Kur Diabeł i kaszubskie Burczybasy” , zaś klasa 4 odbyła zajęcia pod hasłem „Bôłt pòd kaszëbską banderą / Bałtyk pod kaszubską banderą”. Wszyscy zwiedzili też Akwarium Gdyńskie, podziwiając zgromadzone tam okazy roślin i zwierząt zamieszkujących Bałtyk.

Uczniowie kaszubskiego w Krainie w Kratę

Uczniowie kaszubskiego w Krainie w Kratę

19 października grupa uczniów języka kaszubskiego wzięła udział w wyjeździe do „Krainy w Kratę”, czyli Swołowa. To magiczne miejsce, jedyne w swoim rodzaju. Wjeżdżając tam wydaje się, czas się zatrzymał. Swołowo to oddział Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, skansen, który już na pierwszy rzut oka kojarzy się z tym, co na Kaszubach najbardziej charakterystyczne, czyli domami w kratę. Niemal cała wioska składa się z budynków o konstrukcji ryglowej, ze smołowanymi na czarno belkami i bielonymi polami wypełnień, które nadają budynkom charakterystyczny, kraciasty wygląd.

W Swołowie zwiedziliśmy Zagrodę Albrechta, wystawę stałą na temat życia na Kaszubach w dawnych wiekach oraz wzięliśmy udział w warsztatach malowania na szkle. Po drodze zatrzymaliśmy się także w pasiece Wędrowna Barć, której właścicielka opowiedziała nam o kaszubskich pszczołach, wyjaśniła po czym poznać królową, jak powstaje miód. Mogliśmy przywdziać strój pszczelarza, a nawet pokręcić miodziarką.

Ostatnim punktem programu była wizyta w Wieży Ciśnień w Lęborku. Po krótkiej lekcji na temat obiegu wody w przyrodzie weszliśmy na szczyt wieży, gdzie znajduje się taras widokowy, a z niego rozpościera się wspaniały widok na historyczny Lębork.

Kaszubska Olimpiada Sportowa

Kaszubska Olimpiada Sportowa

7 czerwca nasza wspaniała drużyna w składzie: Kasia, Ala, Zosia, Ola, Maja, Sofiia, Janek, Piotrek, Franek i Tymek wyruszyła na Kaszubską Olimpiadę Sportową do Lipusza. Pełni energii przystąpili do swoich konkurencji. Jak zwykle stanęli w szranki z drużynami z kilkunastu innych szkół w 7 konkurencjach: chodzeniu na szczudłach, rzucie guzikami, odbijaniu drewna, rzucaniu „stolemowymi kamieniami”, strzelaniu z procy do Goliata, prowadzeniu koła patykiem i noszeniu na desce oraz napisali test dotyczący znajomości słownictwa sportowego. Wszyscy wspaniale się bawili, a niektórym udało się też stanąć na podium. Byli to:

Zosia Dzienisz z klasy 6c zajęła I miejsce w konkurencji Skòczk

Janek Reschke z klasy 4c zajął I miejsce w konkurencji Kùlanié krãgla

Ola Niesiobędzka, Ala Młynik i Zosia Dzienisz zajęły I miejsce w konkurencji Ramsczi kóń

Gratulujemy!

Kaszubskie warsztaty taneczne

Kaszubskie warsztaty taneczne

Na początku czerwca chętni uczniowie z klas 4, którzy uczą się języka kaszubskiego, wzięli udział w kaszubskich warsztatach tanecznych. Odbyły się one w Wejherowie w Kreatywnej Szkole Tańca i Joanna Dance Studio, gdzie pani Dominika i Pani Asia przy dźwiękach współczesnych kaszubskojęzycznych przebojów w stylu hip-hop, zaproponowały naukę podstawowych kroków tanecznych. Na koniec, w nagrodę za skupienie i piękną pracę na sali, uczniowie mieli możliwość wypróbowania Air Tracka – specjalnego bardzo długiego materaca przeznaczonego do ćwiczeń gimnastycznych. Te warsztaty przekonały wszystkich, że język kaszubski żyje, kaszubska muzyka ma różne twarze, również bardzo współczesne oraz że odrobina ruchu wspaniale poprawia samopoczucie. Po zajęciach udaliśmy się jeszcze na zasłużone lody. To był z pewnością niezapomniany dzień.

Wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni

Wizyta w Muzeum Emigracji w Gdyni

W czerwcu uczniowie języka kaszubskiego z klas 8 mieli możliwość wzięcia udziału w wyjeździe do Muzeum Emigracji, które znajduje się w Gdyni. To nowoczesne, interaktywne muzeum, ukazujące przy pomocy rozmaitych środków przekazu tematykę emigracji Polaków, która zazwyczaj zaczynała się właśnie w Porcie w Gdyni. W niezwykle ciekawy sposób przybliża powody emigracji, jej cele, środki transportu, a także pułapki, na które byli narażeni emigranci. Opowiada o ludziach, którzy w różnych okresach dziejów opuszczali swój kraj, ich rozterkach, marzeniach, losie. To bardzo ciekawe miejsce, warto je zobaczyć.

Czym dawniej zajmowały się dzieci na Kaszubach

Czym dawniej zajmowały się dzieci na Kaszubach

W maju uczniowie kaszubskiego zapoznawali się z grami i zabawami, jakie pochłaniały ich rodziców, dziadków, może nawet pradziadków. Dowiedzieli się, czym była gra w gumę, do czego można było użyć guzików, czy kapsli. Nieobca stała się im proca i felga rowerowa, której sprawne prowadzenie po torze to prawdziwa sztuka. Zabawa była wspaniała! Chyba pierwszy raz zgodzili się, że urządzenia elektroniczne wcale nie są niezbędne, żeby przeżywać prawdziwe emocje i wesoło spędzać czas.

W historycznej stolicy Kaszub

W historycznej stolicy Kaszub

Starsi uczniowie języka kaszubskiego w maju odwiedzili historyczną stolicę naszego regionu, czyli Gdańsk. Razem z przewodniczką spacerowali po pięknych gdańskich uliczkach, oglądali misternie zdobione kamieniczki.

Poznali wiele gdańskich legend, a oglądając Bazylikę Mariacką przekonali, że nawet kilkaset lat temu zdarzało się, że ludzie miewali kłopoty z matematyką, czego dowód do dziś można oglądać obserwując ściany budowli. Odnaleźli pomnik największego z książąt kaszubskich – Świętopełka Wielkiego, podziwiali też wyremontowanego Żurawia, dumnie stojącego nad Motławą.

Z Gdańska udali się do Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim, by poznać specyfikę czasów znacznie bardziej odległych niż czasy Świętopełka. Poznali bliżej kulturę Gotów, zamieszkując niegdyś Pomorze, dowiedzieli się, czym były szlaki bursztynowe i jak cennym skarbem był nasz kaszubski jantar.

W zagrodzie Gburskiej w Nadolu

W zagrodzie Gburskiej w Nadolu

Uczniowie kaszubskiego z klas 3 odwiedzili niedawno Nadole, gdzie w Zagrodzie Gburskiej wzięli udział w zajęciach poświęconych życiu dawnych Kaszubów. Zobaczyli, jak wyglądały kaszubskie chaty, gdzie mieszkały zwierzęta, jak pieczono chleb i gdzie przechowywano pożywienie.

Uczniowie mogli obejrzeć dawne sprzęty używane w gospodarstwie, a nawet stare łyżwy. Spróbowali własnoręcznie wyprodukować mąkę na kamieniu i zrobić pranie w balii, na tarze. Podczas warsztatów wykonali pierwsze plecionki, które na pamiątkę zabrali do domów.

JASTROWI FIUROFAJ

JASTROWI FIUROFAJ

Dziś w naszej szkole był bardzo wyjątkowy dzień – premiera przedstawienia JASTROWI FIUROFAJ🥚🐣🐤🐥

Cóż to były za emocje! Większość aktorów po raz pierwszy stanęła na tak dużej scenie i poczuła, czym jest trema, zmierzyła się z własnymi lękami, mogła zaprezentować umiejętności aktorskie oraz językowe, a także zdobyć nowe doświadczenia.

Podczas inscenizacji uczniowie klasy 4c – przygotowani przez panią Monikę Kubisiak – w języku kaszubskim opowiedzieli o kilku zwyczajach związanych z Wielkanocą na Kaszubach: jastrowej wodzie, degusach, robieniu gniazdek i wizycie zajączka oraz o święceniu pokarmów. Po występie 4c, na scenę weszli uczniowie kaszubskiego z klas 5-6, którzy po krótkim wprowadzeniu rozeszli się po auli, prezentując widzom zwyczaj zwany degùsë. Brzozowymi gałązkami degowali wszystkim chętnych, którzy – wedle zwyczaju – dzięki temu powinni cieszyć się zdrowiem i szczęściem przez kolejny rok.

Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Dzienisz za przygotowanie strony muzycznej i akompaniament oraz rodzicom dzieci za wsparcie, dodawanie otuchy i pomoc w tworzeniu rekwizytów.

W jaskini Gdańskich Lwów – kolejny mecz kaszubski

W jaskini Gdańskich Lwów – kolejny mecz kaszubski

22.03.2024 grupa uczniów kaszubskiego, która wzięła udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie i Trefla Gdańsk, pojechała do jaskini Gdańskich Lwów, czyli Ergo Areny, na kolejny mecz kaszubski. Tym razem naprzeciwko siebie zagrali siatkarze Trefla Gdańsk i Stali Nysa. Emocje były ogromne. Dźwięki muzyki przeplatały się z okrzykami dopingującymi zawodników. Żółto – czarne flagi powiewały na wielu trybunach, przypominając, że gra drużyna z Kaszub. Chociaż nasza drużyna, po zaciętej walce, nieznacznie przegrała, wyjazd pozostanie w naszej pamięci na długo. Siatkówka tego wieczoru zyskała co najmniej kilku nowych fanów. Kto wie, czy któryś z nich nie zagra kiedyś na boisku w Ergo Arenie jako zawodnik jednego z ligowych klubów😊

Sukces Zosi Dzienisz

Sukces Zosi Dzienisz

20.03.2024 w Szemudzie odbył się III Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jana Piepki. Wzięła w nim udział nasza utytułowana uczennica klasy 6c – Zosia Dzienisz, która przygotowała wiersz Kòtë. W kategorii klas 4-6 pokonała wszystkich konkurentów i zajęła najwyższe I miejsce. Gratulujemy Zosi kolejnego sukcesu i życzymy dalszego rozwoju zdolności recytatorskich oraz wiele radości z kolejnych sukcesów.

Méster Bëlnégò Czëtaniô – finał wojewódzki

Méster Bëlnégò Czëtaniô – finał wojewódzki

15.12 2023 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej odbył się wojewódzki finał konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô – Mistrz Pięknego Czytania po kaszubsku. Konkurs ten był w bieżącym roku organizowany po raz dziesiąty i wzięło w nim udział – licząc wszystkie etapy – aż 1300 osób. Ci najlepsi, laureaci eliminacji powiatowych, spotkali się w Wejherowie, by pozwolić jury wybrać spośród siebie tych absolutnie bezkonkurencyjnych, mistrzów nad mistrzami.

Bardzo miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły – Zosia Dzienisz z klasy 6c, mistrzyni powiat wejherowskiego, decyzją jury pracującego podczas finału wojewódzkiego, otrzymała WYRÓŻNIENIE w kategorii klas 4-6!

Zosiu, cieszymy się, że Twoje niesamowite umiejętności i zdolności zostały dostrzeżone i docenione przez komisję.

Gratulujemy wyróżnienia i życzymy jeszcze wielu sukcesów  oraz wytrwałości w dążeniu do obranych celów!

Mamy Powiatowego Mistrza Czytania po kaszubsku!

Mamy Powiatowego Mistrza Czytania po kaszubsku!

22.11.2023 r. w Stacji Kultura w Rumi odbył się powiatowy etap konkursu Méster Bëlnégò Czëtaniô. Wzięli w nim udział uczniowie naszej szkoły, którzy wygrali eliminacje miejskie – Michał Kosmala z klasy 4d oraz Zosia Dzienisz z klasy 6c. Oboje wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności czytelnicze. Zosia nie miała sobie równych w kategorii klas 5-6 i drugi rok z rzędu zajęła I miejsce, zyskując nominację do udziału w wojewódzkim finale tego konkursu, który odbędzie się już 15 grudnia w Wejherowie.

Gratulujemy obojgu odwagi oraz umiejętności i trzymamy kciuki za finał!

Kaszëbë na walë – zajęcia w Gdyńskim Akwarium

Kaszëbë na walë – zajęcia w Gdyńskim Akwarium

Uczniowie języka kaszubskiego z klas 4 mieli niedawno okazję wziąć udział w zajęciach organizowanych przez Gdyńskie Akwarium w ramach projektu Kaszëbë na walë – Kaszuby na fali. Projekt ten jest skierowany do dzieci uczących się języka kaszubskiego i w tymże języku prowadzony. Uczniowie mieli okazję poznać zwierzęta zamieszkujące wody Bałtyku, a nawet przeprowadzić ich dokładną obserwację pod mikroskopem. Pogłębili swoją wiedzę na temat środowiska morskiego oraz poznali kaszubskie nazewnictwo gatunków żyjących na co dzień w wodach Morza Bałtyckiego. Obserwowali, opisywali, szkicowali, a na koniec poszli zwiedzać Akwarium, by na żywo przywitać się z mieszkańcami mórz i oceanów. Udział w projekcie był dla wszystkich wyjątkowym doświadczeniem, dostarczył wielu emocji, które na długo z nami pozostaną.

DYKTANDO KASZUBSKIE

DYKTANDO KASZUBSKIE

18.11 w Chmielnie odbyło się XXII Dyktando Kaszubskie „Królewianka w Pałacu”. W szranki stanęło rekordowo dużo, bo aż 184 uczestników, z czego 60 osób w kategorii klas 4-6. Wśród nich znalazła się uczennica klasy 6c – Zosia Dzienisz. Zosia poradziła sobie świetnie i dotarła aż do finałowego etapu, tym samym znajdując się w gronie 19 najlepszych znawców ortografii (w swojej kategorii wiekowej) z całych Kaszub.

 Zosiu, GRATULUJEMY i życzymy jeszcze wielu sukcesów!

MECZ KASZUBSKI

MECZ KASZUBSKI

11 listopada, w Święto Niepodległości, w Ergo Arenie odbył się kolejny mecz kaszubski. Na widowni zasiadło około 8500 osób, w tym około 5500 dzieci uczących się języka kaszubskiego. W tym roku naszą szkołę reprezentowała rekordowo duża grupa licząca prawie 50 osób! W radosnych nastrojach, pełni energii dotarliśmy na miejsce już po godzinie 16, by w oczekiwaniu na mecz między Treflem Sopot a Legią Warszawa ćwiczyć kibicowanie, prawidłowo złożyć klaskacze i nauczyć się z nich korzystać, zakupić niezbędne kibicowi akcesoria. Był też czas na zabawy, chodzenie na szczudłach, przeciąganie liny, obejrzenie występów artystycznych. W końcu rozpoczął się mecz. Kibicowaliśmy z całych sił Treflowi Sopot i udało się, nasi wygrali! To była niesamowita przygoda! Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy zgodzili się w ten świąteczny wieczór otoczyć opieką naszych kibiców i zadbać o ich bezpieczeństwo. Były to: p. Ludmiła Zysk, p. Jolanta Arendt, p. Dorota Glama, p. Weronika Papke i p. Monika Kubisiak.

Méster Bëlnégò Czëtanié

Méster Bëlnégò Czëtanié

27.10 w Fabryce Kultury w Redzie odbyły się gminne eliminacje konkursu Méster Bëlnégò Czëtanié. (Mistrz Pięknego Czytania w języku kaszubskim). Do konkursu pięknie się przygotowało i wzięło w nim udział 13 uczniów naszej szkoły. Miło nam poinformować, że decyzją Jury troje z nich zajęło czołowe miejsca w swoich kategoriach, a są to:

2 miejsce w kategorii klas 3-4 – Michał Kosmala z klasy 4d

3 miejsce w kategorii klas 3-4 – Kamil Kosmala z klasy 4d

2 miejsce w kategorii klas 5-6 – Zosia Dzienisz z klasy 6c

Gratulujemy!

KASZËBSKÔ MÒC – I Festiwal Kultury Kaszubskiej w Redzie

KASZËBSKÔ MÒC – I Festiwal Kultury Kaszubskiej w Redzie

13.06.2023 roku w naszej szkole odbył się I Festiwal Kultury Kaszubskiej w Redzie KASZËBSKÔ MÒC.  Było bardzo wesoło, energetycznie, trochę śpiewnie, akrobatycznie, a nawet malarsko. Przenosiliśmy królewiankę przez rzekę, śpiewaliśmy Kaszubskie nuty, układaliśmy puzzle, czytaliśmy trudne kaszubskie słówka i wyszukiwaliśmy słowa kaszubskie spośród wyrazów zapisanych w innych językach. Była okazja do spróbowania swoich sił w umieszczaniu kapsli w dziurce, rzucie do kosza stolemowym kamieniem, malowaniu kaszubskich kwiatów. Były śpiewy, tańce i pokazy akrobatyczne, malowanie gigantycznego plakatu Kaszub. Obejrzeliśmy przedstawienie o zwyczaju Ścinania kani w wykonaniu uczniów języka kaszubskiego z klas 4-6 i inne występy artystyczne. Rozstrzygnięto także II Powiatowy Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Moja Mała Ojczyzna (Kaszuby) w kadrze”. Najlepszym dowodem na to, że zabawa była wyśmienita, jest chyba fakt, że najwięksi malkontenci na następny dzień przyznawali: Fajny był ten wczorajszy dzień! Normalnie nam się podobało!

Bardzo dziękujemy wychowawcom naszych szkolnych kaszubskich klas, którzy poświęcili ten dzień, żeby z dziećmi wziąć udział w Festiwalu, grupie z SP2 w Redzie, która przyjęła nasze zaproszenie i bawiła się z nami oraz uczniom starszych klas, którzy rewelacyjnie poradzili sobie z obsługą stacji zadaniowych i występami na scenie.

Do zobaczenia za rok, może w szerszym gronie😊

Wyjazd na V Kaszubską Olimpiadę Sportową do Lipusza

Wyjazd na V Kaszubską Olimpiadę Sportową do Lipusza

6.06 w Lipuszu odbyła się już V Kaszubska Olimpiada Sportowa pod hasłem „Dali, chùtczi, mòcni”. Jest to impreza organizowana dla uczniów języka kaszubskiego, którzy mogą przystąpić do rywalizacji w kilku bardzo oryginalnych, regionalnych konkurencjach, takich jak szczudła, kùlanié krãgã, gùzë, stolemòwi kam, skòczk, pùszczówką w Gòliata, ramsczi kóń i skòczk. Zabawie towarzyszyła kaszubska muzyka, poczęstunek – wata cukrowa, popcorn i pyszne kiełbaski, a piękna pogoda i wielkie emocje dopełniły reszty, sprawiając, że na pewno dla wielu osób będzie to niezapomniany dzień. Najważniejsza była wspólna zabawa, ale nie można zapomnieć również o naszych sukcesach, a były niemałe:

I miejsce w konkurencji RAMSCZI KÓŃ (bieg slalomem z deską, na której musi się utrzymać 1 z zawodników) zdobyła drużyna w składzie: Kasia Gliniecka, Oliwia Zdrodowska, Ala Młynik

I miejsce w konkurencji PÙSZCZÓWKĄ W GÒLIATA (strzelanie z procy) zdobyła Oliwia Zdrodowska

II miejsce w kategorii KÙLANIÉ KRÃGà(toczenie koła) zdobyła Zosia Dzienisz

Gratulujemy wszystkim odwagi, która była potrzebna, by przystąpić do rywalizacji w całkiem nowych dziedzinach sportu!

Tegoroczny szkolny Tydzień Kaszubski rozpoczęły dwa koncerty Leszka Boliboka i Rafała Rompcy z folkowego zespołu Fucus, którzy wykonali kilkanaście utworów w języku polskim i kaszubskim, jak zwykle porywając do pląsów widownię. Muzycznie przypomnieli o historii naszego regionu, ale też pokazali jego współczesność. Podczas koncertu był czas na zabawę, taniec, naukę kaszubskich słów i opowieści o tym, co działo się na Pomorzu 10 lutego 1920 roku. W ten niecodzienny sposób nasi goście pokazali uczniom naszą mała ojczyznę, jej specyfikę i niepowtarzalność.

Monika Kubisiak

Kaszubskie nuty to jeden z najpopularniejszych w naszym regionie motywów, dlatego w tym roku to właśnie je wybraliśmy na temat wiodący szkolnego, drużynowego konkursu plastycznego. Zespoły z klas 4-6 starały się stworzyć własne wersje Kaszubskich nut. Ich prace można obejrzeć w poniższej galerii. Niezależne jury zdecydowało się przyznać następujące miejsca:

I miejsce klasa 6b

II miejsce klasa 6d, 6e, 4b

III miejsce klasa 5e, 4a

Gratulujemy!

Kaszuby słyną ze swej różnorodności, a jedną z popularnych u nas aktywności jest od lat gra w kaszubska Baśkę. Odbywają się nawet specjalne turnieje, wyłaniające regionalnych mistrzów. We wtorek zaprosiliśmy więc do naszej szkoły pana Romana Drzeżdżona, znanego kaszubskiego regionalistę, który podjął się niełatwej sztuki wyjaśnienia nam podstawowych reguł gry w Baśkę. Przeprowadziliśmy nawet pierwsze rozgrywki. Grę w Baśkę będziemy na pewno dalej doskonalić na zajęciach z języka kaszubskiego.

W czwartek 27 II klasy 4-6 wzięły udział w Szkolnym Turnieju Wiedzy o Kaszubach. W jury konkursu zasiedli uczniowie wybrani z widowni. Podczas rywalizacji  drużyny wyszukiwały kaszubskie miasta na mapie, przystąpiły do biegowego dyktanda, pracowały ze słownikiem i układały właściwy tekst Kaszubskich nut. Wszystkie ekipy pracowały bardzo wytrwale i każda przekroczyła próg punktów uprawniający do otrzymania nagrody. Najwięcej punktów zgromadziły klasy 5e i 6c, na drugim miejscu turniej skończyła klasa 5d, a tylko pół punktu mniej miała – ostatecznie zajmując 3 miejsce – klasa 5b.

Tegoroczny Dzień Kaszubski obchodziliśmy w szkole w środę 26 lutego. Tego dnia uczniowie języka kaszubskiego z klas starszych starali się zwrócić uwagę swoich koleżanek i kolegów na specyfikę swojego regionu i język, jakim porozumiewają się jego rdzenni mieszkańcy.  W tym celu przygotowali krótką prezentację dla klas młodszych, z którą odwiedzali maluchy w ich salach oraz quiz pod hasłem „Ile wiesz o Kaszubach?”. Stanowisko konkursowe mógł odwiedzić każdy uczeń, a po wylosowaniu pytania i udzieleniu poprawnej odpowiedzi, także otrzymać drobną nagrodę. Quiz cieszył się bardzo dużą popularnością, wylosowano około 450 pytań, wydano ponad 300 nagród, a zatem, choć pytania wcale nie były  łatwe, zdecydowana większość uczniów zdołała udzielić poprawnych odpowiedzi.

5 III starsi uczniowie języka kaszubskiego wybrali się do Biblioteki Miejskiej im. Aleksandra Majkowskiego w Wejherowie, żeby wziąć udział w przygotowanej przez Bibliotekę oraz Wejherowskie Centrum Kultury grze mobilnej na temat historii duchowej stolicy Kaszub.

            W murach biblioteki przywitała nas sama pani dyrektor Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, która wyjaśniła zasady gry i podzieliła nas na zespoły. Każda grupa przed przystąpieniem do rywalizacji musiała zainstalować na swoich smartfonach aplikację Action Track, wybrać pseudonim i zalogować się do gry.

            W końcu zaczęliśmy zabawę. Co kilka minut kolejne zespoły otrzymywały od administratora zielone światło i mogły wyruszać na trasę. Należało wyszukać pierwsze stanowisko i zeskanować znajdujący się tam kod QR, co powodowało wyświetlenie na smartfonie zadania. Polecenia nie były łatwe, wymagały wyszukiwania informacji w rozmaitych źródłach. Po podaniu poprawnej odpowiedzi otrzymywaliśmy informację, gdzie szukać kolejnej zagadki. Po przejściu całej trasy i podaniu poprawnego kodu do kłódki, w skrzyni na uczestników rozgrywki czekała nagroda.

            To był niezapomniany dzień, pełen emocji i zabawy. Dodatkowo zakończyliśmy go bogatsi w wiedzę na temat dziejów Wejherowa, za co bardzo dziękujemy Bibliotece Miejskiej.

2018/2019

4 czerwca 2019r. w auli naszej szkoły miały miejsce obchody 30 rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Z tej okazji gościliśmy m.in. zastępcę burmistrza miasta Redy – pana Łukasza Kamińskiego, który poprowadził uroczystość, dyrekcje oraz uczniów ze wszystkich redzkich szkół i przedszkoli. Każda z przybyłych grup dziecięcych zaprezentowała krótki program artystyczny. Tematem występów była mała i wielka ojczyzna. Naszą szkołę reprezentował zespół muzyczny pod dyrekcją pani Barbary Tańskiej oraz uczniowie języka kaszubskiego, którzy przygotowali dwa tańce regionalne: Szewiec –  klasy 4 i 5 oraz K

owal – to debiut taneczny grupy dzieci z klas 1 i 2. Najstarsi uczniowie zaśpiewali również po kaszubsku naszą szkolną piosenkę SP4 nótë.

 

Tuż przed wakacjami chętni i odważni uczniowie z klas 4-6 oraz – w nagrodę – wzorowi uczniowie klasy 5c spotkali się wieczorem w szkole, żeby przeżyć noc z kaszubskimi duchami. Każde nocowanie w szkole, z dala od własnego łóżka, jest pełne emocji i tak było również tym razem. Imprezę rozpoczął turniej kaszubskiej gry sportowej o nazwie bùczka. Wymaga ona użycia podobnych do wiosła kijów oraz piłki. Drużyny stające do rywalizacji mają za zadanie wbić piłkę do pilnowanego przez przeciwną drużynę koła (chléwù). Zabawa została poprowadzona przez pana Karola Rhode i panią Katarzynę Kankowską z Deja csb.

Po zaciętej rywalizacji, żeby zregenerować siły, przygotowaliśmy kolację. Był czas na zabawy, gry, seans filmowy i długie, nocne rozmowy w towarzystwie kaszubskich duchów, których projekty już niedługo ozdobią naszą salę.

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji nocy w duchami należą się pani Patrycji Paczoch, która znalazła dość odwagi, żeby spędzić z nami w szkole tę noc, co umożliwiło zabawę w tak dużej grupie.

Uczniowie języka kaszubskiego z klas 5 wybrali się niedawno w kolejną podróż po kaszubskich szlakach. Jej pierwszym celem była Jeleńska Huta – niewielka wioska w gminie Szemud. Spotkaliśmy się z tamtejszymi  uczniami i wspólnie rozegraliśmy turniej, w którym sędziował sam Jakub Wejher. Było bardzo wesoło – strzelaliśmy do kura, szukaliśmy pierścienia, rozwiązywaliśmy zagadki, liczyliśmy po kaszubsku i poznawaliśmy tajniki wiedzy o naszym regionie.

Po turniejowych emocjach pojechaliśmy dalej – tym razem do Dąbrówki, gdzie mieści się Muzeum Techniki Wojskowej „Gryf”. Wizyty w tym miejscu na pewno długo nie zapomnimy. Mrożąca krew w żyłach wycieczka pojazdem gąsienicowym po poligonie pozostawiła jedyne w swoim rodzaju wspomnienia. Również zabawa w saperów szukających min na polu walki dostarczyła niesamowitych wrażeń.

Monika Kubisiak

16 maja w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbyły się eliminacje powiatowe konkursu Rodnô mòwa. Było to spotkanie najlepszych recytatorów kaszubskojęzycznych z całego powiatu, wyłonionych w eliminacjach miejskich i gminnych. Wśród nich znalazła się uczennica naszej szkoły – Zosia Dzienisz z klasy 1c, która pięknie zaprezentowała wiersz Alojzego Nagla „W szkòle” oraz fragment prozy autorstwa Aleksandra Labudy zatytułowany „Òrzech”. Życzymy Zosi dalszych sukcesów!

Monika Kubisiak

W kwietniu uczniowie języka kaszubskiego odbyli podróż na zachodnie rubieże Kaszub. Przygoda zaczęła się w Lęborku, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Lęborskiej, by poznać historię tego miasta i jego 32 baszt – niektóre z nich udało nam się także odwiedzić.

Kolejnym etapem podróży było Swołowo – serce „Krainy w kratę”, w której prawie wszystkie domy zostały wzniesione techniką szkieletową. Zapoznaliśmy się z tym sposobem budowania – niegdyś niezwykle na Kaszubach popularnym, odwiedziliśmy Zagrodę Albrechta, zwierzęta żyjące w gospodarstwie. Na koniec wykonaliśmy świąteczne, cukrowe baranki.

Ostatni przystanek to Krzemienica, w której znajduje się Wędrowna Barć – gospodarstwo agroturystyczne specjalizujące się w produkcji miodu. Tam, w specjalnie przygotowanej sali edukacyjnej, poznaliśmy tajniki życia pszczół, obejrzeliśmy ich pracę w szklanym ulu, mogliśmy dotknąć i wypróbować narzędzia pracy pszczelarza oraz kupić pyszne miody.

Monika Kubisiak

Tuż przed Wielkanocą uczniowie kaszubskiego z klas pierwszych udali się na wycieczkę do pobliskiego Wejherowa. Zwiedzili tam Ratusz – podziwiali m.in.  makiety Wejherowa, drzewo genealogiczne rodu Wejherów, a przede wszystkim salę historyczną, która przeniosła nas w czasie o 100 lat wstecz. Najodważniejsi weszli też do celi więziennej, która znajduje się w piwnicach Ratusza.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej, gdzie po lekcji na temat instrumentów muzycznych charakterystycznych dla naszego regionu, udali się na warsztaty, by własnoręcznie ozdobić kaszubskie pisanki i torby na przedświąteczne zakupy.

Monika Kubisiak

Jako że w kwietniu obchodziliśmy Święta Wielkanocne, niedawno z Galerią Niespodzianka wykonaliśmy wielkanocne zawieszki – firmowe, oryginalne i jedyne w swoim rodzaju, chronione znakiem firmowym kaszubskie kurki. Była to okazja do przypomnienia sobie kaszubskich nazw kolorów i ich odcieni oraz słownictwa związanego z okresem wielkanocnym.

Monika Kubisiak

Na etapie miejskim tegorocznego konkursu  recytatorskiego w języku kaszubskim Rodnô mòwa naszą szkołę reprezentowały:

Zosia Dzienisz z klasy  1c

Natalia Dziecielska z klasy  5a

Tamara Walenciej z klasy  5b

Wszyscy uczestnicy eliminacji musieli przedstawić komisji wiersz i fragment prozy w języku kaszubskim. Ostatecznie Zosia Dzienisz zajęła I miejsce w swojej kategorii wiekowej, a Tamara Walenciej – wyróżnienie. Również Natalia pięknie zaprezentowała dwa utwory i otrzymała dyplom za udział w konkursie. Zosia Dzienisz będzie reprezentowała Redę na etapie powiatowym konkursu Rodnô mowa w Wejherowie. Wszystkim dziewczynkom gratulujemy odwagi, wytrwałości w dążeniu do celu i wyjątkowych umiejętności recytatorskich!

Monika Kubisiak

3 kwietnia uczniowie języka kaszubskiego z klas 3 odwiedzili Dejacsb, czyli szkołę, w której językiem wykładowym na większości przedmiotów jest język kaszubski. Podczas wizyty rozegraliśmy turniej kaszubskiej bùczki, czyli gry podwórkowej, podczas której zawodnicy posługując się drewnianymi kijami mają za zadanie zaprowadzenie piłki – bùczki (czyli po polsku – świnki) do koła – chléwù (tj. chlewika). Wzięliśmy również udział w interaktywnej lekcji na temat historii Kaszub i znanych ludzi pochodzenia kaszubskiego.

Monika Kubisiak

Przy okazji poznawania kaszubskich nazw artykułów spożywczych postanowiliśmy wykorzystać w praktyce nowo poznane wiadomości i skonstruować po kaszubsku przepis na gofry. Kiedy był już gotowy, (odrobinę niepewnie) przystąpiliśmy do pieczenia. Najpierw według przepisu przygotowaliśmy ciasto. Najtrudniejsze okazało się wbijanie jajek tak, żeby żadna skorupka nie wpadła do środka. Potem pozostało nagrzać gofrownice i upiec  gofry. Wyszły wyśmienicie. Przy okazji odkryliśmy pewną tajemnicę – gofry pieczone samodzielnie w szkole smakują jak żadne inne.

Monika Kubisiak

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

14 marca uczniowie języka kaszubskiego wzięli udział w warsztatach, podczas których własnoręcznie ozdobili drewniane skarbonki. Jako że wiosna zbliża się wielkimi krokami, na naszych domkach pojawiły się kaszubskie kwiaty – tulipany rodem z regionalnego haftu. Wymalowanie ich wymagało nie lada precyzji w posługiwaniu się pędzelkiem. Pod okiem naszego gościa – pani Elżbiety Kurek z pracowni Niespodzianki – wszyscy w skupieniu pracowali nad ozdobieniem swojej kaszubskiej skarbonki. Jakie były efekty naszej pracy można zobaczyć w galerii.
Monika Kubisiak

20 marca uczniowie języka kaszubskiego wybrali się na kaszubski mecz do Ergo Areny. Towarzyszyły  nam Panie Agnieszka Naczk i Aleksandra Stępień. W tym roku „kaszubskie serca” zagrzewały do walki koszykarzy Trefla Sopot, którzy rozegrali mecz  z zawodnikami Stelmetu Zielona Góra. Było to jedyne w swoim rodzaju spotkanie ponad 8000 tysięcy uczniów z Kaszub, wielka promocja koszykówki, propagowanie kultury kaszubskiej i ogromne, sportowe emocje.

Monika Kubisiak

Tegoroczny Tydzień Kaszubski w naszej szkole odbył się w dniach 4-10 lutego. Pierwszym związanym z nim wydarzeniem, w jakim mogliśmy uczestniczyć, był Turniej Wiedzy o Kaszubach. Zaprosiliśmy do zabawy 3-osobowe zespoły z wszystkich klas 4-6. W trakcie rywalizacji zawodnicy musieli m.in. poprawnie ułożyć kaszubskie nuty, rozpoznać herby kaszubskich miast, zaprojektować folkowy obrus czy wykazać się znajomością muzeów na Kaszubach. Mieli na to 45 minut i prawo korzystania z wszelkich dostępnych pomocy.

W wyniku rywalizacji okazało się, że najlepiej z zadaniami poradził sobie zespół z klasy 5b, drugie miejsce zajęła klasa 5a, a trzecie – 6c i 4b.

Monika Kubisiak

Drugiego dnia Tygodnia Kaszubskiego gościliśmy Rafała Rompcę i Leszka Boliboka ze znanego folkowego zespołu FUCUS, który wykonuje muzykę kaszubską, polską i islandzką. Podczas dwóch koncertów zaprezentowali oni uczniom niektóre utwory ze swojego repertuaru. Mimo że panowie dużo mówili po kaszubsku, sala dobrze ich rozumiała. Okazało się, że język kaszubski wcale nie jest taki trudny, czego dowodem jest fakt, że po kilkunastu minutach koncertu gościom udało się namówić publiczność do wspólnego śpiewu  wcale niełatwych kaszubskich piosenek, a nawet do tańca i pląsów.

Koncert dostarczył wszystkim sporej dawki pozytywnej energii. Wielu z jego uczestników dopytywało gdzie i kiedy można zobaczyć panów na żywo. Z pewnością niejeden z nich już szuka imprez z udziałem zespołu FUCUS, a tych na Kaszubach  nie brakuje.

 

Monika Kubisiak

 

Trzeci dzień Tygodnia Kaszubskiego został ogłoszony Dniem Kaszubskim. Z tej okazji do rywalizacji zostały zaproszone wszystkie klasy. Ich zadaniem było przyniesienie ze sobą do szkoły jak największej ilości przedmiotów kojarzących się z Kaszubami. Uczniowie języka kaszubskiego tego dnia odwiedzali klasy i sprawdzali ile osób włączyło się do zabawy, skrupulatnie zapisywali wyniki, liczyli procenty i robili zdjęcia.

Po przeanalizowaniu zapisków okazało się, że pierwsze miejsce, uzyskując wynik 100% zaangażowanych uczniów, zdobyły klasy: 1a, 1c, 1d, 1e, 2a, 2c, 3a, 3b, 5d. Bardzo bliskie miejsce II, z wynikiem około 95% uzyskała klasa 5a, natomiast III miejsce – klasa 5b i 6a, w której do zabawy włączyło się około 90% uczniów. Nagrodę specjalną za wyjątkowo bogaty zbiór kaszubskich przedmiotów przyznano klasie 1b oraz szkolnej świetlicy. Wszyscy zwycięzcy zasłużyli sobie na słodkie podarunki. Tego dnia wiele miejsc w naszej szkole wyglądało co najmniej jak kaszubska chëcz.

Monika Kubisiak

Czwarty dzień Tygodnia Kaszubskiego zapoczątkował konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było stworzenie kartki do kaszubskiego kalendarza. W konkursie mogli wziąć udział przedstawiciele klas 4-6, którzy przez 90 minut mieli zaprojektować i wykonać pracę, na której nazwa miesiąca oraz dni tygodnia musiały być zapisane w języku kaszubskim. Po zakończeniu konkursu, powstałe kartki podpisane numerkami zostały umieszczone na holu koło biblioteki i przez wszystkie przerwy do końca dnia odbywało się głosowanie. Każdy uczeń mógł oddać jeden głos na wybraną kartę. Ostatecznie I miejsce zajęła klasa 5b, II miejsce – klasa 5a, a III – klasa 4c. Gratulujemy!

Monika Kubisiak

W piątek 8 lutego odbyła się seria warsztatów plastycznych, na jakie zaprosiliśmy wszystkich uczniów języka kaszubskiego, których w bieżącym roku szkolnym mamy 63. Poprowadziła je pani Małgorzata Bądkowska z pracowni Czëc. Młodsze dzieci wycinały i szyły swoje przytulanki, którym nadaliśmy kaszubskie imiona, a starsi uczniowie układali z kolorowych sznureczków kaszubskie kwiaty, starając się zapamiętać ich nazwy, a także kolory odpowiadające różnych szkołom kaszubskiego haftu. Po tym dniu nawlekanie nitki i wiązanie supełków przestało być maluchom straszne, a zwykły sznurek ku zaskoczeniu starszych uczniów stał się narzędziem wspaniałej, twórczej zabawy.

Monika Kubisiak

Na zakończenie Tygodnia Kaszubskiego zaplanowaliśmy kaszubską noc w szkole, w której mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie języka kaszubskiego, którym spędzenie nocy z dala od własnego łóżka nie było straszne.

Nocowanie było pełne atrakcji: malowaliśmy drewniane, kaszubskie kwiaty, odbył się turniej gier stolikowych. Żeby zasłużyć na kolację, uczestnicy otrzymali tajemniczy list i musieli skrupulatnie wykonywać zawarte w nim wskazówki, które pozwalały im odnajdywać kolejne zadania, a te  stopniowo przybliżały ich do odnalezienia pieniędzy, potrzebnych żeby  zapłacić za zamówiony posiłek. Rozwiązywali więc krzyżówkę, szukając w słowniku różnych niełatwych kaszubskich słów, tworzyli folkową,  papierową łąkę, przypomnieli sobie kaszubskie symbole i znane osoby związane z kulturą regionalną. Wieczorem był czas na seans filmowy, koncert gitarowy i długie, nocne  pogawędki w śpiworach.

Noc w szkole to z pewnością niezapomniane przeżycie. Ci, którzy go doświadczyli podczas Kaszubskiego Tygodnia już czekają na kolejną szansę na taki nietypowy kontakt ze szkoła.

Monika Kubisiak

W piątek 8 lutego odbyła się seria warsztatów plastycznych, na jakie zaprosiliśmy wszystkich uczniów języka kaszubskiego, których w bieżącym roku szkolnym mamy 63. Poprowadziła je pani Małgorzata Bądkowska z pracowni Czëc. Młodsze dzieci wycinały i szyły swoje przytulanki, którym nadaliśmy kaszubskie imiona, a starsi uczniowie układali z kolorowych sznureczków kaszubskie kwiaty, starając się zapamiętać ich nazwy, a także kolory odpowiadające różnych szkołom kaszubskiego haftu. Po tym dniu nawlekanie nitki i wiązanie supełków przestało być maluchom straszne, a zwykły sznurek ku zaskoczeniu starszych uczniów stał się narzędziem wspaniałej, twórczej zabawy.

Monika Kubisiak

Pierwsza kaszubska płyta nagrana przez uczniów naszej szkoły ujrzała światło dzienne tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Nosi tytuł Kaszëbsczékòlãdë i zawiera 4 utwory: Czemùnié nad naszimmòrzem, W stajeneczce narodzony, Jezë, òstawszopã oraz Spiéwtaptôszczi. W jej nagraniu pomógł nam pan Radosław Kamiński – którym fachowym okiem czuwał nad muzyczną stroną przedsięwzięcia oraz pani Zofia Kamińska – wieloletniej dyrygentka Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka, która zgodziła się nam akompaniować. Dzięki przygotowaniom do jej nagrania wszyscy nauczyliśmy się wielu nowych kaszubskich słów, poznaliśmy popularne regionalne kolędy, które w tym roku – dzięki płycie – zabrzmiały obok polskich utworów także przy naszych rodzinnych, wigilijnych stołach.

Monika Kubisiak

4 stycznia uczniowie języka kaszubskiego  pokazali przygotowane przez siebie jasełka grupom przedszkolnym oraz klasom 1-4. Przedstawienie było oczywiście utrzymane w języku kaszubskim. Inscenizację przygotowaną przez klasy 5 i 6 uatrakcyjniały śpiewane przez młodszych uczniów kaszubskie kolędy. Mimo iż zaczynając przygotowania do jasełek wiele osób nie wierzyło, że uda nam się nauczyć wszystkich tekstów i odtworzyć je z pamięci w języku kaszubskim, po raz kolejny okazało się, że dla chcącego nic trudnego. Wszystko się udało. Teraz z niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie przygotowań do inscenizacji ścinania kani.

Monika Kubisiak

I oto są! Przedstawiamy Wam świeżutkie, dopiero co ułożone i namalowane „SP4 nótë” (oczywiście w języku kaszubskim). To piosenka, wyliczanka wzorowana na tradycyjnych kaszubskich nutach i na ich melodię śpiewana, ale opowiadająca o naszej szkole. Ułożyli ją starsi uczniowie języka kaszubskiego podczas warsztatów, na które zaprosiliśmy Romana Drzeżdżona – najlepszego na Kaszubach specjalistę o kaszubskich nut, namalowała Anna Bach. To nasz prezent dla szkoły z okazji jej 30-lecia. Oglądajcie i zapamiętujcie.

Pełny tekst do odśpiewania wygląda tak:

SP4 nótë

 

To je krótczé, to je dłudżé,

To je szkòlnôtôblëca.

To są klasë, to są ùczbë,

To òznôczô patrona.

 

Ref. Òznôczô patrona, klasë, ùczbë,

krótczé, dłudżé, to je szkòlnôtôblëca.

 

To je Réda, to jicéch[1],

To je ksążka, a to bliwk.

 

Ref. Ksążka, bliwk, Réda, céch.

Òznôczô patrona, klasë, ùczbë,

krótczé, dłudżé, to je szkòlnôtôblëca.

 

To je szkólnô, to je zwónk,

To je dzecydrëszny krąg.

 

Ref. Drëszny krąg, szkólnô, zwónk.

Ksążka, bliwk, Réda, céch.

Òznôczô patrona, klasë, ùczbë,

krótczé, dłudżé, to je szkòlnôtôblëca.

 

To je matma, to w-f,

To kaszëbsczijãzëk je.

 

Ref. Jãzëk je, mat’, w-f.

Drëszny krąg, szkólnô, zwónk.

Ksążka, bliwk, Réda, céch.

Òznôczô patrona, klasë, ùczbë,

krótczé, dłudżé, to je szkòlnôtôblëca.

 

To je drôbka, to je skòk,

To je 'dirczi’ bëstrizdrok.

 

Ref. 'Dirczi’ zdrok, drôbka, skòk.

Jãzëk je, mat’, w-f.

Drëszny krąg, szkólnô, zwónk.

Ksążka, bliwk, Réda, céch.

Òznôczô patrona, klasë, ùczbë,

krótczé, dłudżé, to je szkòlnôtôblëca.

 

Przez te nótëwiétaterô

Jak je fejno w SP 4!

 

Niedługo chętnych uczniów zaprosimy do wspólnej nauki ich śpiewania.

Monika Kubisiak

[1] Herb Rédë

 

 

Celem pierwszego z tegorocznych wyjazdów uczniów języka kaszubskiego z klas 1-3 było Sławutowo i Puck. 20 października, mimo niepewnej pogody, udaliśmy się najpierw do Parku Ewolucji, by odwiedzić dinozaury, przeżyć seans w kinie 7d i przejechać się kolejką Flinstonów. Później przejechaliśmy do Pucka, gdzie w manufakturze – fabryce szkła obserwowaliśmy w jaki sposób wytwarza się piękne przedmioty ze szkła kolorowego, odwiedziliśmy farę z kryptą Wejherów i port, w którym nasz przewodnik – pan Radosław Kamiński opowiedział nam o tym, jak generał Haller wrzucał do morza pierścień, dokonując zaślubin Polski z morzem.

Także w Pucku, żeby zregenerować siły, udaliśmy się na obiad. Ostatnim punktem programu był rezerwat Słone Łąki we Władysławowie.

 

Monika Kubisiak

 

27 października uczniowie języka kaszubskiego z klas 4-6 wybrali się w swoją pierwszą w tym roku szkolnym podróż po regionie. Przygodę zaczęliśmy od wizyty w wiosce dawnych Słowian w Sławutówku, gdzie przenieśliśmy się na dwie godziny w bardzo dawne czasy. Z opowieści przewodników dowiedzieliśmy się, jak wyglądało życie ludzi mieszkających na naszych terenach przed wiekami oraz własnoręcznie  wygrawerowaliśmy na kawałkach skóry pamiątki.

Kolejnym przystankiem był Puck, a tu manufaktura – huta szkła oraz zakład szkutniczy, w którym właściciel opowiedział nam jak buduje się  jachty, mogliśmy zobaczyć ich statki na różnych etapach budowy.

W Pucku zjedliśmy jeszcze obiad, a później przez Krokową przedostaliśmy się do Piaśnicy – miejsca martyrologii Kaszubów, uwiecznionego w nowym filmie Filipa Bajona „Kamerdyner”.

Monika Kubisiak

 

W programie przygotowanym przez naszą szkołę do zaprezentowania podczas tegorocznych Dni Redy znalazły się: pokaz taneczny do muzyki filmowej „Grease” w wykonaniu uczniów klasy 3d, który wzbudził duże emocje oraz układ taneczny połączony z elementami akrobatyki w wykonaniu Leny S. i Oliwii B do „Titanium” Madilyn Bailey. Dziewczynki zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Najmłodsi uczniowie pokazali czego nauczyli się na zajęciach tanecznych, prowadzonych przez Szkołę Tańca Szczepan w ciągu roku szkolnego. Natomiast uczniowie klasy 4c zaprezentowali  inscenizację legendy o tym, jak powstały Kaszuby oraz kaszubski taniec „Szewiec”.  Ubrani w specjalnie uszyte stroje w kaszubskie wzory szybko zwrócili uwagę publiczności i pięknie wykonali swój taniec. Wszystkich, którzy – tak jak oni – mają ochotę nauczyć się tańców kaszubskich i występować w tych ślicznych strojach, zapraszamy już od września do naszego szkolnego zespołu regionalnego.

Monika Kubisiak i Daniela Rompczyk

2017/2018

Po wielu dniach powtarzania tekstu i próbach śpiewu, odświętnie ubrani wybraliśmy się we wtorek 11 grudnia do NORTH-STUDIA do Swarzewa, żeby zarejestrować nasze wykonanie kaszubskich kolęd. Towarzyszyły temu olbrzymie emocje i spora trema. Nagranie utworu w profesjonalnym studiu nagrań okazało się niełatwą sztuką. Wielokrotne powtórki, poprawki niejednego z nas pozbawiły sił. Teraz  już wiemy jak trudnym wyzwaniem jest nagranie utworu i z niecierpliwością czekamy na nasze pierwsze płyty, które już się produkują.  A wyglądało to tak:

Z okazji Mikołajek uczniów języka kaszubskiego odwiedził niemal prawdziwy kaszubski Gwiazdor, w dodatku z gitarą. Zaśpiewał po kaszubsku kilka kolęd, wysłuchał też utworów, których uczniowie niedawno nauczyli się śpiewać i jakie niebawem chcą nagrać. Przyznał, że ich  śpiew bardzo mu się podobał. Ci, którzy uczą się grać na gitarze, mogli spróbować swoich sił i wykonać na instrumencie gościa znany sobie utwór. Na koniec każdy dostał bómka (cukierka), a dzieci podziękowały Gwiazdorowi za wizytę kaszubską kùglą (bombką).

Już od ponad miesiąca uczniowie języka kaszubskiego uczą się śpiewać kolędy – oczywiście w języku kaszubskim. Początki nie  były łatwe, ale teraz zarówno grupa młodsza, jak i klasy 4-6 pięknie śpiewają swoje utwory.  Jeszcze przed świętami wybieramy się studia nagrań, żeby zobaczyć jak wygląda praca nad zarejestrowaniem utworu muzycznego, a przy okazji profesjonalnie utrwalić nasze wykonanie kaszubskich kolęd.

Monika Kubisiak

26 października starsi uczniowie języka kaszubskiego stawili się w Fabryce Kultury, by wziąć udział w otwarciu wystawy CassubiaVisuales, której towarzyszył koncert kaszubskiego rapu w wykonania Tomasza Fopke z córką – Anną Damroką.

W pierwszej części imprezy wysłuchaliśmy opowieści na temat korzeni kaszubskiego haftu i symboliki, potem rozdano nagrody w konkursie na najlepszy plakat z kaszubskim akcentem, a na koniec na scenie pojawili się najbardziej oczekiwani goście – Tomasz Fopke i Anna Damroka Fopke, by wpadającymi w ucho melodiami na chwilę zaczarować widownię i zrobić z niej raperów (na zaplanowanej następnego dnia wycieczce cały autokar co chwila rozbrzmiewał: „Dum, dum, dum na kolekta, dum, dum”).

Teraz z niecierpliwością czekamy na wydanie płyty z kaszubskim rapem, której zapowiedzią był koncert.

 

Monika Kubisiak

 

Uczniowie języka kaszubskiego ze wszystkich grup spotkali się w sobotę 28 października, żeby w czasie warsztatów wykonać herby Kaszub. Opowiedzieliśmy sobie legendę o powstaniu naszego regionu, która wyjaśnia pochodzenie herbu. Czarny gryf (będący w połowie orłem, a w połowie lwem) na żółtym polu był tego dnia wielokrotnie, precyzyjnie malowany cieniutkimi pędzelkami na drewnianych tabliczkach. Zadanie wymagało nie lada skupienia, ponieważ używaliśmy profesjonalnych farb, z którymi trzeba obchodzić się ostrożnie, a i sam kształt gryfa nie jest łatwy do wypełnienia kolorem. Wszystkim udało się pięknie wykonać herby, które – po wyschnięciu – trafiły do domów swoich wykonawców, stając się trwałą, ciekawą pamiątką z zajęć.

10 listopada reprezentacja uczniów, którzy zaczynają zgłębiać tajniki języka kaszubskiego, wzięła udział w spotkaniu autorskim poświęconym poezji pani Idy Czaja. Wieczorem, przy blasku świec, pani Ida pięknie, aktorsko przedstawiła kilka wierszy w języku kaszubskim, opowiedziała o początkach działalności literackiej, o swojej dwujęzyczności i miejscu języka kaszubskiego w jej domu rodzinnym. Udało się nam również uzyskać autografy i pozdrowienia dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

W sobotę 25 listopada dzieci uczące się języka kaszubskiego wyruszyły w kolejną podróż, której celem tym razem były Kartuzy i Chmielno. W kartuskim Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera obejrzeliśmy sprzęty wykorzystywane niegdyś w gospodarstwie domowym, np. rozsuwane łóżka, przyrządy dentystyczne, „kaszubskie adidasy”, czy buty dla konia. Pani Dyrektor Muzeum oprowadziła nas po całym obiekcie, bardzo ciekawie opowiadając przeróżne historie z życia Kaszubów dawniej i dziś. Mieliśmy też okazję poczuć się jak w szkole z początku wieku i prawdziwym gęsim piórem maczanym w atramencie zapisywaliśmy kaszubskie wyrazy.

W Kartuzach odwiedziliśmy jeszcze kolegiatę, po czym udaliśmy się do Chmielna, gdzie odwiedziliśmy Galerię „Kaszubski Róg” Rudolfa Kręckiego. Pan Rudolf zgromadził w niej przeróżne wytwory, np. tabakiery, stoliki, świeczniki, ozdoby i biżuterię wykonane z rogów zwierząt.

Kolejnym etapem naszej wędrówki po Kaszubach było spotkanie z panem Tadeuszem Makowskim – gawędziarzem, który barwnie opowiedział o historii kaszubskich instrumentów muzycznych, zaśpiewał z nami kaszubskie nuty i pokazał prawdziwe diabelskie skrzypce i burczybas.

Na koniec, zmęczeni i głodni udaliśmy się do karczmy „Krzëwi róg” na pyszny obiad.

W październiku wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli naukę języka kaszubskiego, wybrali się na wycieczkę do Wejherowa, by właśnie tam, w stolicy powiatu, szukać śladów kaszubskości naszych okolic. Poznali legendę o powstaniu miasta, zwiedzili Ratusz, łącznie z niedawno otwartą salą audiowizualna, w której można przenieść się do XX-lecia międzywojennego, a nawet porozmawiać z burmistrzem T. Bolduanem. Zwiedzili również fragment Kalwarii Wejherowskiej, zajrzeli do wnętrza kilku kapliczek i dowiedzieli się jak budowano Kaszubską Jerozolimę. Był też czas na wizytę w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, śpiewanie kaszubskich nut, warsztaty malowania na szkle, które na Kaszubach jest od wielu lat popularną formą twórczości ludowej.

W październiku wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli naukę języka kaszubskiego, wybrali się na wycieczkę do Wejherowa, by właśnie tam, w stolicy powiatu, szukać śladów kaszubskości naszych okolic. Poznali legendę o powstaniu miasta, zwiedzili Ratusz, łącznie z niedawno otwartą salą audiowizualna, w której można przenieść się do XX-lecia międzywojennego, a nawet porozmawiać z burmistrzem T. Bolduanem. Zwiedzili również fragment Kalwarii Wejherowskiej, zajrzeli do wnętrza kilku kapliczek i dowiedzieli się jak budowano Kaszubską Jerozolimę. Był też czas na wizytę w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, śpiewanie kaszubskich nut, warsztaty malowania na szkle, które na Kaszubach jest od wielu lat popularną formą twórczości ludowej.

11 grudnia młodsze dzieci uczące się języka kaszubskiego miały niecodziennych gości – odwiedzili nas Państwo Aleksandra i Dariusz Majkowscy, autorzy kaszubskojęzycznych książeczek o Werónce: „Werónka w przedszkòlu”

i „Werónka nad mòrzã”.

Były konkursy, zdobywanie zakładek, wędrówka po mapie, odczytywanie ukrytych listów…

A na koniec pojawił się jeszcze jeden niespodziewany gość – Gwiazdor, który obdarował wszystkie dzieci książeczkami o Werónce.

17 lutego dzieci uczące się języka kaszubskiego miały okazję spotkać się z panem Adamem Heblem  – dziennikarzem Radia Kaszëbë, aktorem, poetą, satyrykiem oraz panem Romanem Hinc, którzy poprowadzili warsztaty mające przybliżyć sposoby spędzania czasu wolnego, jakie do niedawna królowały na kaszubskich podwórkach.  Jednym z nich była bùczka – kaszubski sport oparty na tradycyjnej grze powszechnej w XIX wieku, a drugim – zabawa w pantomimę. Za pomocą gestów i mimiki, ale bez użycia słów przedstawiliśmy wybrane kaszubskie legendy, co wyzwoliło mnóstwo radości. Także turniej bùczki pozwolił na chwilę zapomnieć o zmartwieniach i dostarczył wielu emocji.

 

Kot czyli po kaszubsku kòt albo pùjk to bardzo popularne i lubiane zwierzę. Z okazji Światowego Dnia Kota uczniowie języka kaszubskiego zaprosili do szkoły panią Elżbietę Kurek z Galerii Niespodzianki, która nauczyła nas jak uszyć kaszubskiego kota. Zadanie nie należało do łatwych, trzeba było dać sobie radę z igłą i nitką, co – zwłaszcza dla młodszych uczniów – było nie lada wyzwaniem, ale wszyscy dzielnie dawali sobie radę i uszyliśmy całą gromadę kotów. Zajęcia wywołały na naszych twarzach wiele uśmiechów, a koty  – jak wieść niesie – znalazły już swoje miejsca w naszych domach, stając się ulubionymi przytulankami.

6 marca naszą szkołę odwiedził Pan Roman Drzeżdżon – pisarz, satyryk i publicysta, piszący książki i artykuły  w języku kaszubskim. Okazją do spotkania było wydanie jego najnowszej książki dla dzieci zatytułowanej „Marjolka i jiprzigòdë”.

Nasz gość opowiedział skąd się wziął pomysł na opisanie przygód Marjolki, ale też innych książek, jak popularnego Słowniczka polsko-kaszubskiego, czy kompendium wiedzy o Kaszubach pt. Klëka albo kaszubskie ABC, przepytał nas ze znajomości trudnych, kaszubskich słówek i  odpowiedział na kilka pytań. My natomiast opowiedzieliśmy naszemu gościowi jak według nas powinien wyglądać pisarz i o czym powinien napisać w swojej następnej książce.  Okazało się, że bylibyśmy  najszczęśliwsi, gdyby był to horror z motywami detektywistycznymi, odrobiną fantastyki i wątkiem kryminalnym.

Uczniowie języka kaszubskiego dostali w prezencie książki Pana Drzeżdżona i mieli okazję otrzymać wyjątkową dedykację od autora. „Marjolka” bardzo nam się spodobała, już na przerwie zaczęliśmy poznawać jej przygody. Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za poświęcony czas i fascynującą opowieść o Kaszubach.

Monika Kubisiak

20 lutego uczniowie języka kaszubskiego odbyli trzecią już podróż po regionie. Tym razem celem naszej wyprawy był Puck i Rzucewo. Poznaliśmy historię łososia i lwa, które znajdują się w herbie Pucka, zwiedziliśmy Muzeum Ziemi Puckiem, gdzie m.in. mieliśmy możliwość usiąść w starych, drewnianych ławkach szkolnych, a chętni spróbowali nawet jakim uczuciem jest klęczenie na grochu, które dawno temu było często stosowana karą dla nieposłusznych uczniów. Po spacerze wokół puckiego rynku udaliśmy się do Rzucewa, gdzie znajduje się Osada Łowców Fok. Jej gospodarz opowiedział nam jak 5000 lat temu  żyli ludzie na naszych terenach. Z punktu widokowego podziwialiśmy piękne Zatoki Puckiej, a na ścieżce edukacyjnej zlokalizowanej w pobliskim lesie obejrzeliśmy różne budowle wznoszone przed wiekami  przez łowców fok. Na koniec odwiedziliśmy pałac w Rzucewie, gdzie zjedliśmy pyszny obiad, wspięliśmy się na wieżę i obejrzeliśmy piękną, rzucewską bibliotekę pałacową.

     

16 marca, mroźnym wieczorem uczniowie języka kaszubskiego zasiedli na trybunach Ergo Areny, żeby kibicować GDAŃSKIM LWOM, czyli drużynie siatkarzy Trefla Gdańsk. Bilety na mecz otrzymaliśmy jako nagrodę za udział w konkursie plastycznym Aktywne Kaszuby.

Było to widowisko całkiem szczególne, organizatorzy bowiem zadbali o specjalną, kaszubską oprawę. Tuż obok parkietu pojawiła się scena, na której już 30 minut przed meczem po raz pierwszy wystąpiła Weronika Korthlas, śpiewając hymn Kaszub. Po pierwszym secie zaśpiewała natomiast „Welewelewetkę” oraz „MòwiãKaszëbë”. Na ekranach nad boiskiem wyświetlany był tekst piosenek, a piosenkarka zachęcała kibiców do wspólnego śpiewu. W Ergo Arenie zawitała także Przodkowska Gminna Orkiestra Dęta i kaszubski zespół taneczny, a także pojawili się lokalni wystawcy z rękodziełem. Mecz prowadziło dwóch spikerów, w tym jeden kaszubskojęzyczny, a na filmikach puszczanych na ekranach nad boiskiem pojawiały się kaszubskie napisy.

To były niesamowite emocje! Przygotowane przez 6 klasę transparenty pięknie się prezentowały na trybunach. Nasza drużyna wygrała 3:0, a my we wspaniałych nastrojach wróciliśmy do domów.

Monika Kubisiak

W ubiegłym tygodniu poznawaliśmy kaszubskie nazwy kolorów. Żeby było weselej, ciekawiej i bardziej kreatywnie wykorzystaliśmy do tego balony. Odbijaliśmy je, liczyliśmy, podbijaliśmy, nazywaliśmy, a nawet stworzyliśmy balonowych przyjaciół. Podczas zajęć powstali: Biôłô Klémãtina, Bruny Staszk, Cemnomòdrô Klaùdinô, Zelony Kaspérk i Zelony Darëszk.

                                                                                                                             Monika Kubisiak

Jako, że wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki  i Dzień Dziecka, dzieci uczące się języka kaszubskiego spotkały się na warsztatach, żeby własnoręcznie, pod kierunkiem specjalistki od pięknych rzeczy – pani Elżbiety Kurek, wykonać praktyczne, kaszubskie prezenty – koszulki dla siebie, a torby na zakupy dla Mam. Zabawa była wspaniała, a jej efekty można obejrzeć w poniższej galerii.

Monika Kubisiak

W słoneczną sobotę 19 maja uczniowie języka kaszubskiego wyruszyli w podróż na Półwysep Helski. Odwiedziliśmy fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i uważnie obejrzeliśmy pokaz karmienia fok, przespacerowaliśmy się po porcie, potem także wokół końca półwyspu, przyjrzeliśmy się z bliska bateriom z okresu II Wojny  Światowej. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Jastarni przy dawnych bunkrach oraz we Władysławowie w rezerwacie „Słone Łąki”. Po posiłku w ulubionym miejscu wszystkich wycieczkowiczów wróciliśmy do domów.

Monika Kubisiak

30 kwietnia uczniowie klasy IId  Gimnazjum i IVc  Szkoły Podstawowej  wspierani przez Martynę Kryżę z 3a oraz Paulinę Marczyńską i Nikolę Ryż z 6c zaprosili grono pedagogiczne oraz koleżanki i kolegów na uroczystą akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która składała się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była naszej wielkiej ojczyźnie – Polsce i chlubnym kartom jej historii, a druga –małej ojczyźnie – Kaszubom.

Uczniowie klasy IId przywołali atmosferę entuzjazmu jaka zapanowała po uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji, a czwartoklasiści opowiedzieli o niezwykłym miejscu na ziemi – Kaszubach. Mogliśmy m. in. zaśpiewać kaszubskie  nuty, zobaczyć tradycyjny kaszubski taniec – Szewiec, obejrzeć scenki pochodzące z regionalnych legend: o powstaniu Kaszub oraz o korzeniach kaszubskiego haftu, posłuchać  języka kaszubskiego w wierszu „Chto” A. Labudy. W czasie uroczystości towarzyszył nam szkolny chór, który uatrakcyjnił ją pięknie wykonując pieśni okolicznościowe.

Akademię przygotowały panie: Agnieszka Jurasz, Monika Kubisiak, Henryka Rotta, występ chóru – pani Barbara Tańska, a akompaniował mu ksiądz Paweł Labuda.

Monika Kubisiak

18 kwietnia uczniowie języka kaszubskiego wyruszyli w kolejną podróż. Jej celem było gospodarstwo agroturystyczne „U Chłopa”, położone w malowniczym Chmielnie, nad samym brzegiem jeziora Kłodno.

Podczas pobytu w gospodarstwie dowiedzieliśmy się w jaki sposób powstaje na Kaszubach chleb, a potem własnoręcznie wyrobiliśmy w korycie ciasto, wypełniliśmy nim formy i upiekliśmy pyszne bochenki żytniego chleba, które potem zawieźliśmy do domów do degustacji.

Poznaliśmy także historię diabelskich skrzypiec i wykonaliśmy ich miniaturki, zdobiąc je według własnego pomysłu. Również skrzypki przyjechały z nami do Redy, by zająć szczególne miejsce na naszych półkach z pamiątkami.

Po zabawie na placu zabaw, spacerze nad jezioro, powitaniu się z licznymi zwierzętami hodowanymi w gospodarstwie, rozpaliliśmy ognisko, żeby upiec w nim kiełbaski i odzyskać straconą tego dnia energię.

Monika Kubisiak

Pragnąc zgłębiać tajemnice naszego regionu Laura, Antek i Czarek z klasy 4c 18 kwietnia umówili się na spotkanie z Bractwem Kurkowym, mającym swoją siedzibę w Wejherowie. Okazją do rozmowy były odbywające się na strzelnicy Bractwa zawody strzeleckie. Bracia ubrani w odświętne mundury (do których mieli przypięte liczne medale) i kapelusze z piórkiem barwnie opowiadali o historii bractw kurkowych, pokazali swoje trofea, tarcze strzeleckie, opowiedzieli o dawnej wejherowskiej strzelnicy, która przed wojną była centrum życia towarzyskiego dla okolicznych mieszkańców. Na koniec, pod bacznym okiem Brata Strzelmistrza, nasi koledzy mogli zobaczyć prawdziwą, nowoczesną strzelnicę, a nawet spróbować swoich sił w strzelaniu z broni pneumatycznej.

19 kwietnia 2018 roku odbyły się eliminacje miejskie XLVII konkursu recytatorskiego w języku kaszubskim Rodnô mowa. Naszą szkołę reprezentowali na nim:

Zuzia Richter z klasy 3c

Franciszek Klawikowski z klasy 3d

Paulina Marczyńska z klasy 6c.

Wszyscy pięknie zaprezentowali przygotowany fragment prozy kaszubskojęzycznej oraz wiersz  w języku kaszubskim i otrzymali ciekawe nagrody.

Paulina Marczyńska zajęła 2 miejsce w swojej kategorii wiekowej i będzie reprezentowała Redę na konkursie powiatowym w Wejherowie.

Monika Kubisiak

Tuż przed Wielkanocą dzieci uczące się języka kaszubskiego spotkały się na kolejnych zajęciach warsztatowych z panią Elżbietą Kurek z Galerii Niespodzianki. Tym razem ich tematem były zwyczaje wielkanocne na Kaszubach. W wyniku zajęć powstało pokaźne stadko kaszubskich kurek, które zabraliśmy do domów, aby ozdobiły nasze stoły wielkanocne.

Monika Kubisiak

8 czerwca uczniowie języka kaszubskiego wyjechali na ostatnią w tym roku szkolnym wyprawę. Jej celem było nadmorskie Chłapowo, gdzie w budynku szkoły, razem z dziećmi uczącymi się tam kaszubskiego zaplanowali bieg na orientację, podczas którego mogli wykonać kilka zadań sprawdzających umiejętność posługiwania się naszym językiem regionalnym. Za każde wykonanie zadanie dostawali dëtczi – specjalne kaszubskie pieniądze, które były potrzebne, żeby zapłacić za pyszną kolację. Wszyscy byli coraz bardziej głodni, więc  starali się zdobyć jak najwięcej dëtków, aby ich nie zabrakło na opłacenie posiłku.

Po spacerze brzegiem morza i kolacji przyszedł czas na seans filmowy i długie , wieczorne rozmowy. Noc spędzili w chłapowskiej szkole, gdzie otuleni w śpiwory, zmęczeni i pełni wrażeń szybko zasnęli.

Monika Kubisiak

W ostatnich tygodniach przed wakacjami klasy pierwsze odwiedził całkiem niecodzienny gość – Jakub Wejher, założyciel Wejherowa, dawny właściciel okolic Redy. Opowiedział dzieciom o tym, jak zakładał swoje miasto, przepytał z wiedzy o Kaszubach, pokazał jak niegdyś strzelano do kura. Dzieci  szukały magicznego pierścienia, poznały kilka kaszubskich słów i dowiedziały się, jak mogą pogłębiać wiedzę o własnym regionie. Na koniec Wejher zaprosił wszystkich od nowego roku szkolnego na zajęcia z języka kaszubskiego, w ramach których można nie tylko nauczyć się języka regionalnego, ale też podróżować po Kaszubach, poznając  ich kulturę, historię, legendy i tradycje.

Monika Kubisiak

W programie przygotowanym przez naszą szkołę do zaprezentowania podczas tegorocznych Dni Redy znalazły się: pokaz taneczny do muzyki filmowej „Grease” w wykonaniu uczniów klasy 3d, który wzbudził duże emocje oraz układ taneczny połączony z elementami akrobatyki w wykonaniu Leny S. i Oliwii B do „Titanium” Madilyn Bailey. Dziewczynki zaprezentowały bardzo wysoki poziom. Najmłodsi uczniowie pokazali czego nauczyli się na zajęciach tanecznych, prowadzonych przez Szkołę Tańca Szczepan w ciągu roku szkolnego. Natomiast uczniowie klasy 4c zaprezentowali  inscenizację legendy o tym, jak powstały Kaszuby oraz kaszubski taniec „Szewiec”.  Ubrani w specjalnie uszyte stroje w kaszubskie wzory szybko zwrócili uwagę publiczności i pięknie wykonali swój taniec. Wszystkich, którzy – tak jak oni – mają ochotę nauczyć się tańców kaszubskich i występować w tych ślicznych strojach, zapraszamy już od września do naszego szkolnego zespołu regionalnego.

Monika Kubisiak i Daniela Rompczyk