na lata 2021-2025

W czerwcu 2024 roku nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i pozyskała 15 000 zł. na zakup nowych książek do biblioteki szkolnej.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

W dniach 16.09.2024 r.- 20.09.2024r. uczniowie naszej szkoły w ramach akcji „Książki, które chcemy przeczytać!” składali swoje propozycje książkowe, które chcieliby przeczytać lub polecić swoim kolegom. Do akcji przyłączyli się również rodzice i nauczyciele. W celu dokonania jak najlepszego zakupu książek przeglądano witryny Fundacji ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom. Analizowano portale internetowe poświęcone książkom dla dzieci i młodzieży. Przeglądano witryny internetowe wydawnictw, śledzono nowości wydawnicze. W zakupach planowanych książek uwzględniono potrzeby osób niepełnosprawnych – na listę trafiły książki z dużą czcionką , łatwe w czytaniu. Nauczyciele bibliotekarze wybory tytułów i zakup książek konsultowali również z innymi bibliotekami, z którymi współpracują.

W ten sposób powstała lista książek planowanych do zakupu. Przewidujemy, że pierwsza dostawa trafi do biblioteki w połowie października:).