Dobrostan psychologiczny dzieci i młodzieży
Dobrostan psychiczny określa się jako efekt poznawczej i emocjonalnej oceny własnego życia, na którą składają się wysoki poziom spełnienia i satysfakcji życiowej. Pojęcie to można też określić jako doświadczanie przyjemnych emocji, niski poziom negatywnych nastrojów i wysoki poziom zadowolenia z życia.
Pojęcie to jest bardzo szerokie i jest uzależniony od subiektywnego postrzegania przez człowieka własnego życia, co oznacza, że każdy w sposób indywidualny definiuje swoje szczęście. Dobrostan psychiczny młodych ludzi zwykle znacznie różni się od dobrostanu osób dorosłych.
Dzieci ze względu na swój wiek w inny sposób odbierają pojęcie szczęścia. Ze względu na swój pozom rozwoju i większą wrażliwość są bardziej narażone na zaburzenia dobrostanu psychicznego. Wpływ na tą sytuację miał okres pandemii, ale też ma obecnie zbyt szybki sposób życia, nadmiar, bodźców pochodzących z mediów i niezdrowy sposób życia.
Dzieci mogą doświadczać wielu różnych problemów związanych z samopoczuciem psychicznym i emocjonalnym, które mogą objawiać się obniżonym nastrojem, trudnościami z koncentracją, drażliwością, słabymi umiejętnościami towarzyskimi w kontaktach z przyjaciółmi i rodziną, oznakami stresu i wysokim poziomem zmartwień.
Dziecko z uwagi na to, że żyje wśród dorosłych w domu, w szkole w społeczności innych ludzi powinno być wspierane i dzięki tym dobrym, chroniącym relacjom może radzić sobie z trudniejszymi momentami, które również mają miejsce w ich życiu.
Czym możemy pomóc w utrzymaniu poczucia dobrostanu?
Możemy przede wszystkim dzięki trzem elementom: SŁUCHANIU, WSPIERANIU I ZACHĘCANIU. Słuchanie polega w tym wypadku na pytaniu jak się czuje dziecko, czy wydarzyło się może coś trudnego co je przerosło. Jakie emocje się wtedy pojawiły? Ważne jest, żeby poważnie traktować to co usłyszymy. Wspieranie polega na pokazaniu, że rozumiemy sytuację dziecka i staramy się mu pomóc prosząc również innych o pomoc. Zachęcanie polega na tym, że jest się aktywnym towarzyszem swojego dziecka. Kibicuje się mu w jego zainteresowaniach i samemu zachęca do niepodawania w trakcie trudności. Można wspólnie rozwijać jakieś hobby.
Pamiętajmy także, że zdrowy tryb życia jest mocno związany z dobrostanem psychicznym. Zrównoważona dieta. Utrzymanie aktywności fizycznej. Wspólne spędzanie czasu nie tylko na zakupach, ale np. na wycieczce rowerowej, czy celebracja rodzinnych sobót lub niedziel przy grach planszowych będzie pięknym dopełnieniem wspierającego poczucia więzi i bezpieczeństwa.
Dbajmy o siebie i o innych.
Małgorzata Grześkowiak