W historycznej stolicy Kaszub

W historycznej stolicy Kaszub

Starsi uczniowie języka kaszubskiego w maju odwiedzili historyczną stolicę naszego regionu, czyli Gdańsk. Razem z przewodniczką spacerowali po pięknych gdańskich uliczkach, oglądali misternie zdobione kamieniczki.

Poznali wiele gdańskich legend, a oglądając Bazylikę Mariacką przekonali, że nawet kilkaset lat temu zdarzało się, że ludzie miewali kłopoty z matematyką, czego dowód do dziś można oglądać obserwując ściany budowli. Odnaleźli pomnik największego z książąt kaszubskich – Świętopełka Wielkiego, podziwiali też wyremontowanego Żurawia, dumnie stojącego nad Motławą.

Z Gdańska udali się do Faktorii Handlowej w Pruszczu Gdańskim, by poznać specyfikę czasów znacznie bardziej odległych niż czasy Świętopełka. Poznali bliżej kulturę Gotów, zamieszkując niegdyś Pomorze, dowiedzieli się, czym były szlaki bursztynowe i jak cennym skarbem był nasz kaszubski jantar.