JASTROWI FIUROFAJ

Dziś w naszej szkole był bardzo wyjątkowy dzień – premiera przedstawienia JASTROWI FIUROFAJ🥚🐣🐤🐥

Cóż to były za emocje! Większość aktorów po raz pierwszy stanęła na tak dużej scenie i poczuła, czym jest trema, zmierzyła się z własnymi lękami, mogła zaprezentować umiejętności aktorskie oraz językowe, a także zdobyć nowe doświadczenia.

Podczas inscenizacji uczniowie klasy 4c – przygotowani przez panią Monikę Kubisiak – w języku kaszubskim opowiedzieli o kilku zwyczajach związanych z Wielkanocą na Kaszubach: jastrowej wodzie, degusach, robieniu gniazdek i wizycie zajączka oraz o święceniu pokarmów. Po występie 4c, na scenę weszli uczniowie kaszubskiego z klas 5-6, którzy po krótkim wprowadzeniu rozeszli się po auli, prezentując widzom zwyczaj zwany degùsë. Brzozowymi gałązkami degowali wszystkim chętnych, którzy – wedle zwyczaju – dzięki temu powinni cieszyć się zdrowiem i szczęściem przez kolejny rok.

Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Dzienisz za przygotowanie strony muzycznej i akompaniament oraz rodzicom dzieci za wsparcie, dodawanie otuchy i pomoc w tworzeniu rekwizytów.