Szkolne Dni Integracji

Szkolne Dni Integracji

Od 4 do 7 grudnia obchodziliśmy Dni Integracji w naszej szkole.

W związku z tym, że 3 grudnia przypada Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, poniedziałek (4 grudnia) był poświęcony integracji z osobami niepełnosprawnymi. Celem tego dnia było przypomnienie  i uświadomienie uczniom, że są między nami osoby niepełnosprawne, ale nie są to ludzie inni od nas – mają takie same uczucia, marzenia, chodzą do szkoły, pracują i mają takie same prawa.

W tym dniu naszą społeczność szkolną odwiedziła pani Izabela Minga, mama dorosłego już syna Maksa z Zespołem Aspergera, która wydała bajkę pt: Maks, chłopiec, który jest inny. Historia prawdziwa… (Książka opowiada o trudnych relacjach z rówieśnikami, dyskryminacjach wynikających z braku świadomości o autyzmie. Mówi ona także o sukcesach, pokonywaniu trudności, o podróżach. Także o tym, że osoby w spektrum mają swoje marzenia, które realizują.)
Pani Iza odczytała bajkę uczniom klas 1-3, którzy słuchali jej z zaciekawieniem, a następnie odpowiadała na pytania zainteresowanych.

Uczniowie klas 4-8 zaangażowali się w przygotowanie plakatów pt. „Każdy inny- wszyscy równi”, na których w obrazowy sposób starali się pokazać, że pomimo różnic- niepełnosprawności, koloru skóry czy pochodzenia, wszyscy jesteśmy tacy sami.

Prace były bardzo ciekawe i pomysłowe, dlatego zespół specjalistów postanowił docenić kreatywność oraz zaangażowanie i wyróżnić dyplomami oraz symbolicznymi słodkościami następujące osoby:

Grzegorz Seweryn kl. 4A

Lena Woźniak kl. 4A

Przemek Koy kl. 4B

Victoria Skiba kl. 4B

Sandra Wypiorczyk kl. 4B

Klaudia Pstrągowska kl. 4B

Martyna Stolarczyk kl. 4B

Amelia Downing kl. 4B

Liliana Wilary kl. 6C

Daria Koroshchenko kl. 6C

Zofia Dzienisz kl. 6C

Bartosz Pusdrowski kl. 6C

Julia Herbut 7C

Martyna Wesserling 7C

Magdalena Kasprzak kl. 7C

Z przygotowanych plakatów powstała wystawa, którą uczniowie wraz z nauczycielami mogli oglądać w szkolnej auli.

Wtorek (5 grudnia) upłynął w szkole pod hasłem integracji ze środowiskiem lokalnym. Tego dnia uczniowie podczas lekcji przygotowywali kartki świąteczne z życzeniami, które zostaną przekazane do Urzędu Miasta, Domu Seniora oraz szkół specjalnych.

Środa (6 grudnia) została poświęcona integracji klasowej. Tego dnia uczniowie podczas wybranych lekcji mogli grać w gry planszowe. Część klas ze względu na przypadające Mikołajki wzięła udział w wycieczkach klasowych.

Dniom Integracji towarzyszyły dwa konkursy, które zostały w tym czasie rozstrzygnięte a zwycięzcy zostali nagrodzeni 7 grudnia.

Konkurs na zabawkę sensoryczną był przeznaczony dla klas 1-3. Uczniowie biorący udział mogli rozwinąć swoją kreatywność, zdolności manualne oraz umiejętności społeczne angażując się w tworzenie pomocy dydaktycznych. Zwycięzcami konkursu zostali:

I MIEJSCE : Agnieszka Żeglarska kl. 1a, Tymon Fidut kl. 1d

II MIEJSCE: Dominik Maciszka kl. 1e

III MIEJSCE: Otylia Rzepka kl. 1b, Maja Łazarek kl. 2c ,Samuel Kątny kl. 1e

WYRÓŻNIENIE: Tymon Kostuch kl. 2c

Uczniowie klas 4-8 mieli okazję wykazać się talentem plastycznym w konkursie pt. „Niepełnosprawność moimi oczami”. Celem konkursu było wzbudzenie w uczniach pozytywnych refleksji na temat odmienności dzieci z niepełnosprawnościami oraz rozwijanie wyobraźni i umiejętności plastycznych.

Zwycięzcami zostali:

I MIEJSCE: Ignacy Miotke kl. 4c
II MIEJSCE: Piotr Naftyński kl. 4a i Ksawery Wolanin kl. 5e

Gratulujemy zwycięzcom konkursów

ogromnego talentu, zaangażowania oraz pomysłowości.

Przy okazji Dni Integracji na szkolnym korytarzu powstało Drzewo Dobrego Słowa, na którym uczniowie mogli znaleźć słowa, które dają nadzieję, otuchę, wsparcie i radość, ale również mogli zapisywać dobre myśli (słowa, zdania), które chcieliby przekazać drugiej osobie. Drzewo powstało, aby uczniowie zdawali sobie sprawę, że dobre słowa nic nie kosztują, a mogą czynić wiele dobra.

Tegoroczne Dni Integracji przysporzyły nam wielu wrażeń oraz niezapomnianych chwil, pomogły zacieśnić więzi w klasie, ale przede wszystkim miały nam przypomnieć jak ważna jest tolerancja, akceptacja i wzajemny szacunek.

Zespół specjalistów