,,Tobie Polsko’’

,,Tobie Polsko’’

,,Tobie Polsko’’
Pod takim tytułem został zaprezentowany w dniu 10 listopada 2023 roku w auli szkoły dedykowany Ojczyźnie montaż słowno-muzyczny autorstwa Małgorzaty Malek. Celem jego było upamiętnienie Narodowego Święta Niepodległości. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego odświętnie ubranych uczniów w podniosłą atmosferę tego święta wprowadził utwór Fryderyka Chopina pt. ,,Contabile’’ zagrany przez Serhija Pimienova. Następnie wysłuchano przejmujących recytacji wierszy C.K. Norwida, J. Słowackiego, A. Mickiewicza, L. Staffa, St. Wyspiańskiego, F. Konarskiego, E. Słońskiego, nawiązujących do historycznych wydarzeń nocy rozbiorowej i sytuacji Polaków , którzy ,, od płowej Wisły aż po Ren, przy  zapalonych stojąc lontach, swój o Polsce śnili sen.’’ Otuchy i nadziei dodawały wszystkim marszowe wojskowe piosenki  ,, Przybyli ułani pod okienko’’,  ,, Pierwsza brygada’’,  ,, Piechota’’ w wykonaniu chóru pod kierunkiem p. Barbary Tańskiej. Stanowiący część scenografii napis ,, Tobie Polsko’’ oddawał patriotyzm Polaków od 1795 r. aż do 1918 r., a wykonała go p. Jolanta Roman. Ogromnym aplauzem publiczności cieszył się taniec uczennic z flagami według choreografii Małgorzaty Malek. Za pomocą sugestywnych figur tanecznych starano się pokazać najpierw utratę niepodległości przez Polskę, a potem radość z odzyskania wolności po 123 latach zaborów. W rolę Polski wcieliła się Martyna Weserling, a w roli zaborców wystąpiły
Magdalena Kasprzak, Jagoda Rydlewicz i Lena Słoma. Było wzruszająco, podniośle, uroczyście, patriotycznie.
Tekst M. Malek, fot. E. Miotke