KASZËBSKÔ MÒC – I Festiwal Kultury Kaszubskiej w Redzie

13.06.2023 roku w naszej szkole odbył się I Festiwal Kultury Kaszubskiej w Redzie KASZËBSKÔ MÒC.  Było bardzo wesoło, energetycznie, trochę śpiewnie, akrobatycznie, a nawet malarsko. Przenosiliśmy królewiankę przez rzekę, śpiewaliśmy Kaszubskie nuty, układaliśmy puzzle, czytaliśmy trudne kaszubskie słówka i wyszukiwaliśmy słowa kaszubskie spośród wyrazów zapisanych w innych językach. Była okazja do spróbowania swoich sił w umieszczaniu kapsli w dziurce, rzucie do kosza stolemowym kamieniem, malowaniu kaszubskich kwiatów. Były śpiewy, tańce i pokazy akrobatyczne, malowanie gigantycznego plakatu Kaszub. Obejrzeliśmy przedstawienie o zwyczaju Ścinania kani w wykonaniu uczniów języka kaszubskiego z klas 4-6 i inne występy artystyczne. Rozstrzygnięto także II Powiatowy Konkurs Fotograficzny pod hasłem „Moja Mała Ojczyzna (Kaszuby) w kadrze”. Najlepszym dowodem na to, że zabawa była wyśmienita, jest chyba fakt, że najwięksi malkontenci na następny dzień przyznawali: Fajny był ten wczorajszy dzień! Normalnie nam się podobało!

Bardzo dziękujemy wychowawcom naszych szkolnych kaszubskich klas, którzy poświęcili ten dzień, żeby z dziećmi wziąć udział w Festiwalu, grupie z SP2 w Redzie, która przyjęła nasze zaproszenie i bawiła się z nami oraz uczniom starszych klas, którzy rewelacyjnie poradzili sobie z obsługą stacji zadaniowych i występami na scenie.

Do zobaczenia za rok, może w szerszym gronie😊