Wyjazd klasy 4a, 4b, 4d i 4e do Malborka

Wyjazd klasy 4a, 4b, 4d i 4e do Malborka

19.05 cztery klasy 4: 4a, 4b, 4d i 4e wyruszyły w podróż do Malborka, by na własne oczy zobaczyć wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zamek krzyżacki – jedną z najpiękniejszych tego typu budowli średniowiecznych w Europie.

Krocząc śladami Rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, z uwagą słuchaliśmy przewodnika, który ciekawie opowiadał o czasach, gdy zamek tętnił życiem i pokazywał jego zakamarki. Podziwialiśmy misterną architekturę, freski, głębokie fosy i niezwykle pomysłowe pułapki na ewentualnych intruzów. Odwiedziliśmy kuchnię, skarbiec, kaplicę, więzienie, refektarz, kapitularz i dormitoria, obejrzeliśmy nawet locus secretus. W salach wystawowych oniemieliśmy na widok średniowiecznej mody rycerskiej – całego szpaleru przeróżnych zbroi, hełmów i rynsztunku, a bursztyny z inkluzjami zadziwiły nas swoją niepowtarzalnością i pięknem.

Po kilku godzinach spędzonych w całkiem innym świecie, bogatsi o wiedzę o życiu w średniowieczu oraz zawirowaniach historii, zakupiwszy cały arsenał różnorodnej pamiątkowej broni drewnianej, szczęśliwie wróciliśmy do domów.