Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Sentencja Seneki ,,Ojczyznę kocha się nie dlatego, że jest wielka, ale dlatego, że własna” przyświecała obchodom 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole.

Pod kierunkiem pani Małgorzaty Malek grupa młodych aktorów w epokowych strojach zaprezentowała przedstawienie, przybliżające uczniom tło historyczne i okoliczności powstania pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, która zrodziła się w czasach gdy Rzeczpospolita była krajem ,,nierządu’’, a obradujący wówczas w Warszawie Sejm Czteroletni uchwalił konstytucję w dniu 3 maja 1791 roku w celu naprawy państwa. Podczas szkolnej uroczystości uczniowie poznali główne założenia dokumentu, które przy wtórze werbli odczytał Marszałek ( w tej roli Piotrek), poznali także kłótnie i spory oraz obawy i nadzieje , które towarzyszyły wtedy mieszczanom i szlachcicom , a także mądrość płynącą ze słów Matki (w tej roli Magda) i Córki (w tej roli Ewelina).

Szkolny chór pod kierunkiem pani Barbary Tańskiej wzbogacił występ o piękne i wzruszające pieśni , takie jak np. ,,Pamięć w nas’’, ,,Jest takie miejsce’’. Myśl Seneki w formie napisu wykonała pani Jolanta Roman.

Było podniośle, uroczyście, patriotycznie, zgromadzeni w auli uczniowie podkreślili wagę wydarzenia ubiorem galowym.

 M.Malek