Wycieczka do Torunia klas 5a, 5c i 5d

Wycieczka do Torunia klas 5a, 5c i 5d

21 kwietnia 2023 r. odbyła się szkolna wycieczka klas piątych (5a, 5c, 5d) do Torunia. Wyruszyliśmy wcześnie rano ekskluzywnym autokarem. Najpierw spotkaliśmy się z panią przewodnik, z którą odbyliśmy spacer po Starym Mieście. Zobaczyliśmy krzywą wieżę, pomnik Mikołaja Kopernika, dom, w którym się urodził, ratusz i inne zabytki na toruńskiej Starówce. Następnie udaliśmy się do Muzeum Piernika. Tam zgłębiliśmy tajemnice słynnych toruńskich pierników. Dowiedzieliśmy się, jakich składników dodaje się do pierników, skąd pochodzą, jak wyglądają, a następnie każdy z nas własnoręcznie zagniótł ciasto i wycisnął je w drewnianych, ręcznie rzeźbionych formach. Po wypieczeniu otrzymaliśmy pachnące pierniki, które dekorowaliśmy według własnych pomysłów. Własnoręcznie przygotowane wyroby stały się niepowtarzalną pamiątką z Torunia. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Planetarium, gdzie obejrzeliśmy seans, dzięki któremu przenieśliśmy się w kosmos. Po zjedzeniu obiadu ponownie wróciliśmy na Starówkę, gdzie dokonaliśmy zakupu pamiątek oraz pierników. Ostatnim punktem programu była wizyta w fortach. Trasa turystyczna wiodła labiryntem fortecznych podziemi oraz wałami artyleryjskimi. Zobaczyliśmy zachowane elementy wyposażenia twierdzy – pancerne stanowiska obserwacyjne piechoty i artylerii, a nawet zajrzeliśmy do fortecznej latryny. Odbyliśmy spacer z pochodniami po podziemnych korytarzach. Pogoda nam dopisała, dzień spędziliśmy bardzo intensywnie, ale do domów wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń.