Dali, chùtczi, mòcni… czyli Kaszubska Olimpiada Sportowa w Lipuszu

Dali, chùtczi, mòcni… czyli Kaszubska Olimpiada Sportowa w Lipuszu

27.05 w Lipuszu, zwanym także Remusowym Lipnem, odbyła się 4. Kaszubska Olimpiada Sportowa dla uczniów języka kaszubskiego. W tym roku po raz pierwszy wzięliśmy w niej udział. Nasza szkolna drużyna składała się z 9 osób, a byli to: Julka Chrostowska, LatikaKlaybor, Paulina Kowaliszyn, Janek Momot, Janek Reschke, Ula Karwacka, Ala Młynik, Zosia Dzienisz, Emilia Młynik.

Stanęliśmy w szranki z drużynami z kilkunastu innych szkół w 7 konkurencjach: chodzeniu na szczudłach, rzucie guzikami, odbijaniu drewna, rzucie „stolemowymi kamieniami”, strzelaniu z procy do Goliata, prowadzeniu koła patykiem i noszeniu na desce. Wszyscy dzielnie pokonywali trudności, obawy, tremę i wykonali w 100% swoje zadania.  Specjalne wyrazy uznania należą się dzieciom z klasy 2: Julce, Latice, Paulinie i 2 Jankom, które były jednymi z najmłodszych uczestników Olimpiady, a mimo to śmiało rywalizowały ze starszymi kolegami, zdobywając cenne doświadczenie przed kolejnymi zawodami.

Niektórym z nas udało się nawet zdobyć medale:

Emilka Młynik wywalczyła I MIEJSCE w rzucie „stolemowym kamieniem”

Ala Młynik zdobyła II MIEJSCE w rzucie „stolemowym kamieniem”

Zosia Dzienisz, Ula Karwacka i Ala Młynik zdobyły drużynowo I MIEJSCE w noszeniu na desce.

Wielkie gratulacje dla całej drużyny!