Na kaszubskich ścieżkach – Bytów i Płotowo

Na kaszubskich ścieżkach – Bytów i Płotowo

4 maja starsze grupy uczące się języka kaszubskiego udały się na wycieczkę do Bytowa i Płotowa. W bytowskim zamku odwiedziliśmy Muzeum Zachodniokaszubskie, gdzie zgromadzone zostały eksponaty przybliżające życie ludzi na Kaszubach w minionych wiekach. Podziwialiśmy też twórczość Józefa Chełmowskiego – kaszubskiego malarza i rzeźbiarza.

Po spacerze naokoło obwarowań zamku przejechaliśmy do Płotowa, gdzie znajduje się Muzeum Szkoły Polskiej. Zostało ono umieszczone w budynku polskiej szkoły, która jako jedna z niewielu funkcjonowała w czasie zaborów na ziemiach niemieckich. Oprócz obejrzenia zgromadzonych tam eksponatów mieliśmy możliwość wejścia na chwilę do sali lekcyjnej sprzed wielu lat, odczucia jak siedzi się w dawnych ławkach, wejścia na katedrę.

W czasie wyjazdu odwiedziliśmy także Zagrodę Styp – Rekowskich, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach robienia wełniaczków, rozpaliliśmy ognisko i delektując się pięknym słońcem, podziwialiśmy uroki kaszubskiej przyrody.