NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to Święto, które łączy w sobie przeszłość – pamięć o tych, którzy przywrócili Polsce wolność – i teraźniejszość – radość, że żyjemy w wolnej Ojczyźnie.

Nasza szkoła na wiele sposobów stara się czcić tę ważną dla nas Polaków datę. W związku z tym przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zachęcili społeczność szkolną do wzięcia udziału w  inicjatywie związanej ze znanymi Polakami – WARTE ZAPAMIĘTANIA. Zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły, wypełniali specjalnie na tę okazję zaprojektowane przez grupę  Super belfrzy RP karty cytatów znanych Polek i Polaków.Nie były one celem samym w sobie, ale za ich pośrednictwem zmobilizowaliśmy się do rozmów na temat znanych Polek i Polaków, których ważne słowa skłaniają do zmiany postaw i refleksji na temat życia i patriotyzmu.

Ponadto przez kilka dni, tuż przed 11 listopada, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego angażowali uczniów do wypowiedzi na temat tego, dlaczego kochają Polskę. Białe i czerwone serca, na których umieszczano odpowiedzi, zostały następnie wyeksponowane w korytarzu szkolnym.

Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały również lekcje wychowawcze, podczas których została przypomniana historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości.

Po raz kolejny włączyliśmy się również w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki„Szkoła do hymnu” i w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości o godzinie 11.11 w każdej klasie zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

 

Samorząd Uczniowski