Teatrzyk Kamishibai

Teatrzyk Kamishibai

W miesiącu listopadzie uczniowie klas III uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai.

Kamishibai (kami = papier, shibai = sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

Uczniowie podczas spotkań w bibliotece wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai pt.: ”Brzydkie kaczątko”. Jak zapewne wiecie autorem baśni “Brzydkie kaczątko” jest Hans Christian Andersen. Inne znane jego baśnie to: “Calineczka”, “Królowa śniegu”, “Świniopas”, “Słowik”, “Dziewczynka z zapałkami”, “Dzielny ołowiany żołnierzyk”, “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza”. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o autorze:

  1. Hans Christian Andersen urodził się w biednej rodzinie, choć jego ojciec twierdził, że jego ród ma szlacheckie korzenie.
  2. Andersen cierpiał na dysleksję, a w jego tekstach roi się od błędów. Być może dlatego wolał opowiadać, niż pisać, a jego styl przypomina język mówiony. Wydawcy poprawiali literówki i błędy, jednak nie ingerowali w styl tekstów.
  3. Wielki baśniopisarz początkowo chciał zostać aktorem. Jako 14-latek śpiewał pięknym wysokim głosem, przyjęto go nawet do Royal Danish Theatre. Wkrótce jednak zaczął przechodzić mutację i stracił swój piękny głos. Kolega z zespołu powiedział mu, że uważa go bardziej za poetę, niż za aktora. To dało Hansowi do myślenia i zaczął pisać.
  4. Nie był jednak zbyt dumny z tego, że pisze baśnie. Uważał, że inne gatunki są bardziej wartościowe, a skoro nie umiał ich tworzyć, chciał nawet kiedyś rzucić pisanie. Na szczęście doszedł ostatecznie do wniosku, że baśń może być uznana za odpowiednik „uniwersalnej poezji”.
  5. W nowojorskim Central Parku można zobaczyć najsłynniejszy pomnik Andersena, autorstwa Georga Johna Lobera. Został ufundowany przez dzieci duńskie i amerykańskie. W letnie dni przy pomniku czytane są na głos baśnie. W Kopenhadze natomiast można zobaczyć pomnik małej syrenki, umieszczony na nadbrzeżu.
  6. Andersen dzięki podróżom a później działalności pisarskiej, miał wielu wybitnych i sławnych znajomych, należeli do nich: bracia Grimm, Soren Kierkegaard, Charles Dickens czy też Johanne Luise Heiberg.

W czasie zajęć uczniowie przekonali się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Na innych lekcjach bibliotecznych zadaniem uczniów było stworzenie ilustracji do wybranego fragmentu tekstu pt.: „Żyrafie śniadanie pod Baobabem”. Ogromne zaangażowanie dzieci zaowocowało pięknymi pracami. Zostały one następnie zaprezentowane w teatrzyku kamishibai w kilku odsłonach.

 

                        Nauczyciele bibliotekarze