SZKOLNY TYDZIEŃ DBANIA O RELACJE

SZKOLNY TYDZIEŃ DBANIA O RELACJE

W ramach programu Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo w ostatnim tygodniu października w naszej szkole odbył się Szkolny Tydzień Dbania o Relacje. Pomysłów mieliśmy co niemiara, więc zgodnie uznaliśmy, że hasło 1000 wariacji na temat relacji będzie idealne!

Aula naszej szkoły na kilka dni zamieniła się w miejsce pełne inspiracji, pozytywnych emocji i przyjaznej atmosfery.  A był to zaledwie początek…

Pierwszego dnia przygotowywaliśmy Challenge klasowy. Przedstawiciele wszystkich klas przybyli z materiałami plastycznymi, by przygotować plakaty ukazujące ich zespoły klasowe. Realizacja tego zadania wymagała od  nich nie tylko spostrzegawczości i umiejętności plastycznych, ale przede wszystkim dobrej znajomości tych, którzy tworzą zespół klasowy. I taki właśnie był cel tego wyzwania – dowiedzieć się o innych, co lubią, czym się interesują, co jest dla nich ważne, a czego wolą unikać. Młodzi ludzie spisali się wspaniale! Podzielili się zadaniami, przeprowadzili mnóstwo rozmów, poznali się lepiej i wspólnie stworzyli niesamowite prace, które na stałe zawisną na ścianach ich sal.

W tym czasie, gdy starsi uczniowie przygotowywali swoje plakaty, młodsi podyskutowali o tym, kim jest Władca Dobrego Słowa. Nie zabrakło takich odpowiedzi jak:

To ktoś, kto ma dla innych dobre słowo – nie ośmiesza, nie ubliża, nie obmawia, lecz pochwali, doceni, dostrzeże dobre rzeczy.

To ktoś, kto dba o innych – nie myśli tylko o sobie, lecz jest koleżeński, potrafi się dzielić tym, co ma.

To ktoś, na kogo możemy liczyć – znajdzie dla nas czas, pomoże, doda wiary w siebie.

Kiedy już ustalono, czego oczekuje się od Władcy Dobrych Słów, przystąpiono do przygotowania dla niego tronu, berła i korony. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że będą pielęgnowały w sobie te cechy, by każdego dnia móc godnie nosić ten tytuł.

Kolejnego dnia Tygodnia Dbania o Relacje zaprosiliśmy uczniów do przygotowania quizów o klasie. Kilkuosobowe zespoły opracowywały pytania i udzielały na nie odpowiedzi. Następnie prowadzące spotkanie przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego zebrały przygotowane quizy, wybrały po trzech reprezentantów klas i przeprowadziły konkurs sprawdzający, która klasa zna siebie najbardziej. W ten sposób z ogromną dawką humoru i pozytywnej energii dowiedzieliśmy się o sobie samych, jak nas widzą inni i powspominaliśmy ważne momenty z życia naszych klas.

Tymczasem młodsi uczniowie zaangażowali się w przygotowanie pudełka z łakociami dla duszy. Na przygotowanych szablonach cukierków, z pomocą starszych uczniów, zapisywali komplementy, dobre rady i pozytywne przesłania. Tak wypełnione pudełko dobrych wiadomości posłuży wszystkim, którzy będą potrzebować plasterka na swoje mniejsze i większe zmartwienia. 😊

W piątek, 29 października, wzięliśmy udział w przygotowanych przez Samorząd Uczniowski warsztatach dotyczących relacji. Uczestnicy spotkania mogli podzielić się swoimi przemyśleniami na temat tego, co wspiera budowanie dobrych relacji, a co sprawia, że ludzie tracą łączącą ich więź. Wspólnie doszliśmy do wniosków, że najważniejsze są: uważność na potrzeby drugiego człowiek, szacunek i chęć budowania bliskości. Urozmaiceniem warsztatów były odegrane przez uczennice klas ósmych scenki obrazujące kilka typowych sytuacji, które osłabiają lub niszczą dobre relacje z innymi. Zajęcia te uświadomiły nam, jak ważne jest dbanie o to, co nas łączy.

A na zakończenie ruszyliśmy do tańca. Wesoła, energiczna belgijka wywołała mnóstwo radości i była wspaniałym uwieńczeniem Tygodnia Dbania o Relacje. Nie mówimy jednak, że to koniec. 😊 To dopiero początek. Każdego dnia będziemy starać się tworzyć przyjazną atmosferę, wspierać się i inspirować do podejmowania wspólnych projektów. Jesteśmy przekonani, że to drugi człowiek jest nam najbardziej potrzebny do szczęścia.