Międzyszkolna współpraca Naszej Szkoły z Zespołem Szkół Specjalnych w Ozorkowie.

Międzyszkolna współpraca Naszej Szkoły z Zespołem Szkół Specjalnych w Ozorkowie.

,,Jakość podróży mierzy się w liczbie poznanych przyjaciół, a nie przejechanych kilometrach’’
Tim Cahill

W niewielkim mieście Ozorków położonym nad rzeką Bzurą w województwie łódzkim, usytuowany jest budynek Zespołu Szkół Specjalnych, który prowadzi edukację uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Data 4-5 listopada to dla uczniów klasy 3e wyjątkowy czas, ponieważ w tych dniach w ramach współpracy międzyszkolnej wraz z wychowawcą i opiekunem byliśmy gośćmi tej placówki.

Pierwszego dnia wczesnym rankiem wyruszyliśmy w drogę pokonując ponad trzysta kilometrów. Tuż po przyjeździe za drzwiami szkoły bardzo miło, przy muzyce powitali nas jej uczniowie i nauczyciele po czym udaliśmy się na obiad. W ramach integracyjnych zadań wraz z uczniami oddziałów edukacyjno- terapeutycznych oraz klasami 1-3 szkoły podstawowej tej placówki pojechaliśmy do Uniejowa, gdzie korzystaliśmy z kąpieli w gorących wodach termalnych. Spędziliśmy tam cudowne chwile, wszystkim bardzo się podobało. Po basenie uczniowie udali się na pizzę i grę w kręgle. Pełni nowych wrażeń, trochę zmęczeni, ale w bardzo dobrych humorach wróciliśmy do szkoły. Tam czekała na nas pyszna kolacja i zabawy integracyjne, które pozwoliły nam bliżej się poznać. W końcu nadszedł czas na sen. Dla naszych uczniów spanie w szkolnych murach było wielkim wydarzeniem. Wszyscy byli bardzo dzielni. Następnego dnia po śniadaniu odbył się Bal Przebierańców pt.” W świecie magii i fantazji”. Przenieśliśmy się wówczas do wspaniałej krainy muzyki i zabawy. Różnorodność strojów była ogromna. Na bal przybyli również superbohaterowie, którzy byli dużą atrakcją podczas wspólnej zabawy. Oczywiście znalazło się coś dla spragnionych i zmęczonych, chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia. Za udział w balu każdy z naszych uczniów otrzymał nagrodę. Atmosfera panująca w szkole była bardzo przyjazna.
Gdy muzyka ucichła nadszedł czas na podziękowanie i pożegnanie. Nasi uczniowie wręczyli drobne upominki, a także piękny dyplom dziękując za zaproszenie i zorganizowanie tak cudownego wyjazdu. Oprócz uśmiechu i zadowolenia pojawiły się łzy i smutek, że pora już wyjeżdżać.

Podczas całej drogi powrotnej, nasze myśli skupiały się na cudownych wrażeniach jakie wywarło na nas spotkanie z naszymi nowymi przyjaciółmi. Osoby, które tam poznaliśmy przyjęły nas niezwykle ciepło i serdecznie. Moc atrakcji jakie zostały zapewnione nam w trakcie tego wyjazdu skłaniają nas do powracania myślami do wspaniałych chwil wspólnie spędzonych. Uczniowie tej szkoły to cudowne, wrażliwe dzieci, niezwykle otwarte na drugiego człowieka, które swoją gościnnością, okazanym nam sercem sprawiły, że klasa 3e również w pełni oddała się tej przyjaźni, bo osoby, które raz spotkane bywają nie zapominane.

Nasza wizyta w Zespole Szkół Specjalnych w Ozorkowie dała nam możliwość zbliżenia się do osób z niepełnosprawnością, poznania ich i zrozumienia. Uczniowie wynieśli z tej wycieczki wiele ciekawych wrażeń, a przede wszystkim wesoło spędzili czas. Integracja to uczenie się od siebie nawzajem- poznawanie siebie i innych.

Serdecznie dziękujemy Pani Dyrektor Anecie Jatczak, Panu Wicedyrektorowi Jackowi Olaszczykowi, nauczycielom, uczniom oraz pracownikom szkoły za miłą gościnę, za okazaną przyjaźń i wspomnienia, które pozostaną z nami na zawsze.
Karolina Bąkowska
Ewa Bobrowska
Ewa Miotke
Kamila Nowicka
Monika Patek