Wanoga pò Kaszëbach – wizyta w Kamienieckim Młynie

Wanoga pò Kaszëbach – wizyta w Kamienieckim Młynie

Starsi uczniowie języka kaszubskiego właśnie rozpoczęli kolejny rok nauki naszego języka regionalnego, co wiąże się z częstymi wędrówkami po regionie i  poznawaniem jego oryginalności, kultury, tradycji. Jako cel pierwszej wędrówki wybraliśmy Kamieniecki Młyn – uroczą wieś położoną wśród kaszubskich wzgórz. Znajduje się w niej Zagroda Edukacyjna, w której spędziliśmy kilka godzin, bawiąc się i ucząc. Pogłębiliśmy wiadomości na temat kaszubskiej przyrody, roślin i zwierząt charakterystycznych dla naszych terenów, wdrapaliśmy się na Zamkową Górę, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. W drodze powrotnej wysłuchaliśmy kilku kaszubskich legend. Był też czas na degustację kaszubskiej nutelli, czyli chleba ze smalcem i kiszonymi ogórkami oraz młodzowégò kùcha (drożdżówki), a także zajęcia techniczne – wykonanie kaszubskich flag techniką String – Artu. Najwięcej wrażeń dostarczyły chyba jednak zajęcia praktyczne z obsługi dawnych urządzeń gbùrskich – kosy, wideł, grabi, cepa, sierpu.