Spotkanie z kaszubską muzyką w wejherowskim Muzeum

Spotkanie z kaszubską muzyką w wejherowskim Muzeum

6 października najmłodsi uczniowie języka kaszubskiego wybrali się w swoją pierwszą wanogę po Kaszubach. Po opanowaniu śpiewu nut kaszubskich postanowili sprawdzić jak wyglądają skrzëpce, basë oraz poznać inne regionalne instrumenty muzyczne. W progach Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej powitali nas: pan Roman Drzeżdżon i pani Weronika Korthals – Tartas. Po podzieleniu się na grupy zaczęliśmy magiczną przygodę z Kaszubami. Grupa pierwsza odwiedziła wystawę poświęconą gryfowi. Dowiedziała się skąd się wziął gryf, gdzie można go spotkać, a nawet zaprojektowała własne godło z gryfem. Pan Roman zabrał nas także na chwilę do izby mincerza i wybił na naszych oczach prawdziwe kaszubskie monety w gryfem. W tym czasie grupa druga poznawała kaszubskie instrumenty muzyczne. Był i burczybas, i diabelskie skrzëpce, i reńczôk, i bazuna, i klekòtka, już nie wspominając o terkòtce, która narobiła wielkiego hałasu. Pani Weronika przygrywając na ukulele zaśpiewała z nami kaszubskie nuty i kilka innych regionalnych melodii. Zanim spadł deszcz zdążyliśmy jeszcze odwiedzić akordeonistę z parku i przejść fragment szlaku nut kaszubskich, rozmieszczonego na ulicach Wejherowa.