Akcja „Sprzątanie świata – Polska 2021”

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Nasza szkoła po raz kolejny z dużym zaangażowaniem włączyła się w to przedsięwzięcie. Tym razem pod hasłem przewodnim: „Myślę, więc nie śmiecę”, które jest parafrazą słynnego powiedzenia Kartezjusza: „Cogito ergo sum”. Bez wątpienia każdy z nas powinien wziąć je sobie do serca. Prawdą jest bowiem, że nie opłaca się śmiecić, jeśli chcemy zadbać o nasze wspólne zdrowie. Niszcząc naturę, niszczymy siebie.

W wielu klasach uczniowie pod okiem wychowawców i nauczycieli różnych przedmiotów uczestniczyli w zajęciach ekologicznych, w trakcie których dowiedzieli się, jakie działania należy podejmować, aby zmniejszyć ilość wytwarzanych odpadów.

Podczas lekcji języka polskiego w klasie IVa pod opieką p. Małgorzaty Malek oraz lekcji języka angielskiego w klasie Va u p. Agnieszki Naczk uczniowie mieli okazję podyskutować na temat obowiązków każdego człowieka względem środowiska. Na podsumowanie zajęć przygotowano plakaty promujące hasło tegorocznej akcji. Również w klasie VII e, w trakcie godziny wychowawczej z p. Henryką Rottą, odbyła się dyskusja w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Co możemy zrobić, aby śmieci w naszym otoczeniu było mniej?  W klasach IV e i IV b – pod opieką p. Bogny Talar i p. Małgorzaty Olszewskiej – powstały zabawki z plastiku przeznaczonego do recyklingu oraz z innych odpadów, które mogły być ponownie wykorzystane. Podczas lekcji matematyki z p. Pauliną Zdrojewską uczniowie klasy VII d dokonali obliczeń ilości produkowanych przez ludzi śmieci. Uświadomienie sobie skali problemu dało początek zebraniu pomysłów na konkretne działania ekologiczne, które każdy z nas może i powinien wprowadzić w swoim domu.

Ponadto w szkolnym korytarzu pojawiła się gazetka propagująca ideę Akcji „Sprzątanie świata”, dzięki której chcieliśmy zachęcić wszystkich do rezygnacji z plastiku i odpowiedzialnej segregacji odpadów, jak również zmotywować do kolejnych działań proekologicznych.

W piątek, 17 września 2021 r. wzięliśmy udział w Wielkim Finale Akcji i pod opieką p. Karoliny Bieńkowskiej, p. Ilony Hillar-Marcinkiewicz, p. Marleny Jasińskiej, p. Agnieszki Jurasz, p. Aliny Kreft,  p. Małgorzaty Olszewskiej oraz p. Anety Tokarczyk-Krakowskiej wyruszyliśmy w okolice parku miejskiego, by czynnie przysłużyć się Matce Ziemi i uprzątnąć nagromadzone odpady. Sprzątanie w terenie poprzedziło nawiązanie współpracy z przedstawicielem Referatu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Redzie.

Również w tym roku zgłosiliśmy naszą inicjatywę Fundacji Nasza Ziemia, aby znalazła się w raporcie podsumowującym polskie „Sprzątanie świata”. To jedyny taki raport, w którym pokazywane są  efekty sprzątań realizowanych w trzeci weekend września – od Bałtyku po Tatry.

Akcja „Sprzątanie świata” corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie twórcze, aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością i poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.

Dziękujemy uczniom i opiekunom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!