Światowy Dzień Pszczół w naszym przedszkolu

Światowy Dzień Pszczół w naszym przedszkolu

20 maja 2021 r. z okazji Światowego Dnia Pszczół, przedszkolaki dowiedziały jak ważna jest praca tych owadów w procesie zapylania roślin, co przyczynia się do wzrostu plonów nasion i owoców. Pszczoły żywią się nektarem i pyłkiem kwiatowym, jednocześnie zapylają odwiedzane rośliny. Umożliwiają one w ten sposób roślinom zapłodnienie i powstanie owocu. Dzięki pracy pszczół zawdzięczamy znaczną produkcję żywności dzięki czemu odgrywają one ogromne znaczenie dla naszego środowiska, a przez to i dla nas samych. Pszczoły w przyrodzie pełnią kluczową rolę. Zapylanie przynosi korzyści w postaci jedzenia nie tylko nam ludziom, pszczoły zapylają rośliny, którymi żywią się dzikie ssaki, ptaki oraz którymi karmione są zwierzęta hodowlane, dzięki którym mamy mleko, mięso i inne produkty odzwierzęce. Przedszkolaki, dowiedziały się również, że nasz kraj zamieszkuje kilkaset gatunków pszczół, ale tylko jeden gatunek – pszczoła miodna, daje nam pyszny miodek i pozostaje pod opieką pszczelarzy. Dzieci wiedzą już, gdzie mieszkają pszczoły oraz na czym polega praca pszczelarza. Poznały również jakie są etapy powstawania miodu i podstawową budowę pszczoły miodnej. Przedszkolaki wykonały wiele kreatywnych prac plastycznych związanych z Dniem Pszczół, które możecie podziwiać w galerii poniżej. Niestety najnowsze doniesienia naukowe podają, że liczebność pszczół maleje na całym świecie. Przedszkolaki pamiętajcie, że pszczołom zawdzięczamy bardzo wiele, dlatego warto je bliżej poznać, dbać o nie i wspierać… np. sadząc w ogrodach i na balkonach rośliny przyjazne pszczołom czyli te miododajne, które dostarczają odpowiednio dużo pyłku i nektaru (np. drzewka owocowe, klony, lipy, szałwie, lawendę, rośliny astrowate i inne ). Warto zorganizować małe domowe poidełka z wodą, które pozwolą przetrwać pszczołom i innym owadom w czasie suszy. Wystarczy w tym celu płaskie naczynie z wodą z pływającymi po wierzchu patyczkami lub keramzytem. To tak niewiele, a daje tak wiele.

Ewa Bobrowska

ANANASY 06A

BIEDRONKI 06B

TYGRYSKI 05/6C

SÓWKI 04/5 A

PSZCZÓŁKI 04/5B