ENGLISH POETRY AND DRAMA – FINAŁ

ENGLISH POETRY AND DRAMA – FINAŁ

Już po raz czternasty w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Redzie
odbył się finał  XIV Wojewódzkiego Konkurs English Poetry and Drama. Motywem przewodnim był temat „Every cloud has a silver lining” (wszystko dobre, co się dobrze kończy). W tym roku szkolnym wszystko wyglądało inaczej. W auli nie było tłumu uczestników
i zaproszonych gości, nie było wspólnego śpiewania i występów na scenie, nie było uścisków i przytulania. Wszystko odbyło się w reżimie sanitarnym, z zachowaniem odstępów, dezynfekcją i przybijaniem tzw. żółwików. Nie oznacza to jednak, że było ponuro i smutno. Wręcz przeciwnie! Zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie byli bardzo zadowoleni, najbardziej chyba z tego, że konkurs odbył się stacjonarnie, a nie online. Każdy miał możliwość chociaż przez chwilę poczuć powiew normalności, zobaczyć inne twarze, porozmawiać, podziwiać na żywo występy młodych, utalentowanych osób. Uczestnicy natomiast mieli takie same szanse: występ na tej samej scenie, takie samo nagłośnienie, komisja konkursowa oceniała ich z tej samej perspektywy. W konkursie przeprowadzonym online byłoby to niemożliwe.

Występy uczestników podzielone były na dwie grupy. W pierwszej wystąpiło dziesięciu uczestników w kategorii piosenka, a później kolejnych dziesięciu w kategorii wiersz. Osoby te zostały wyłonione wcześniej w półfinale z 73 nagranych występów nadesłanych z 22 szkół
z województwa pomorskiego.  Ostatecznie do ścisłego finału zakwalifikowali się uczniowie
z 19 szkół: z Gdyni, Gdańska, Sopotu, Luzina, Rumi, Redy, Nowej Wsi Lęborskiej, Mirachowa, Ustki i Wejherowa. Wszystkie przedstawienia młodzieży prezentowały wysoki poziom artystyczny i merytoryczny.

Swoją obecnością zaszczycił nas z-ca Burmistrz Miasta Redy p. Łukasz Kamiński.  Uczniowie oceniani byli przez jury powołane przez organizatorów konkursu. W tym miejscu należy nadmienić, iż komisja konkursowa znała, jak zwykle zresztą, tylko imię i nazwisko oraz numer uczestnika, natomiast nie była poinformowana jaką szkołę uczestnik reprezentuje.
W komisji konkursowej w tym roku zasiedli:

  1. Tomasz Wiśniewski – przewodniczący konkursu – dyrektor Fabryki Kultury w Redzie

  2. Dorota Dobrzyńska – kierownik Fabryki Kultury

  3. Karol Szejko – językoznawca, wykładowca akademicki, z zamiłowania fotograf

Kryteriami oceny było: wykonanie, poprawność językowa oraz ujęcie morału.

Przyznano trzy miejsca na podium w obu kategoriach, dwa wyróżnienia oraz dwie nagrody organizatorów, tak więc połowa uczestników została nagrodzona.

I tak komisja konkursowa przyznała nagrody:

W kategorii piosenka:

I miejsce – Maria Błaszkiewicz

II miejsce- Beata Franiak

III miejsce – Dorota Suszko

Wyróżnienie w kategorii piosenka przyznano Katarzynie Podwojskiej.

W kategorii wiersz:

I miejsce – Olena Płocka

II miejsce – Aleksandra Gomułka

III miejsce – Jan Rzeźniczak

Wyróżnienie w kategorii wiersz przyznano Julicie Plewce.

Nagrodę „Organizatorów” w kategorii piosenka otrzymał duet: Kinga Kazimierczak i Aniela Kełpin.

Nagrodę „Organizatorów” w kategorii wiersz otrzymała Judyta Ostrowska.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa i drobne upominki, zaś osoby, które zajęły miejsca na podium w każdej kategorii otrzymały nagrody oraz statuetki ufundowane przez Urząd Miasta w Redzie. Fundatorami nagród ponadto były wydawnictwa językowe: Oxford University Press, Macmillan Polska i  Pearson, biuro turystyczne ATAS oraz Auchan Rumia. Nagrody zostały wręczone przez panią dyrektor naszej szkoły Dominikę Kowaliszyn oraz w imieniu Burmistrza Miasta Redy jego zastępcę pana Łukasza Kamińskiego. Współorganizatorem konkursu był p. Mateusz Kamiński.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym za pomoc: p. Agnieszce Jurasz, naszym wspaniałym uczniom biorącym udział w przygotowaniach do konkursu, jak i w samym konkursie oraz pracownikom szkoły. Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i zapraszamy na kolejną XV  już edycję Wojewódzkiego Konkursu „EP&D” w przyszłym, miejmy nadzieję „normalnym” roku szkolnym.

 

Organizator konkursu

Marlena Jasińska

 

Zdjęcia i filmy z konkursu dostępne są tutaj.