MIKOŁAJKOWE UPOMINKI

MIKOŁAJKOWE UPOMINKI

        Tradycja mikołajkowego obdarowywania się upominkami sięga wiele wieków wstecz. Wywodzi się ją od zwyczaju średniowiecznych francuskich zakonnic, które w wigilię św. Mikołaja zwykły podrzucać drobne smakołyki ubogim dzieciom. Dlaczego akurat św. Mikołaj patronuje temu przedsięwzięciu? Informacje, które przetrwały na temat tego biskupa z Miry, wskazują, że był bardzo wrażliwy na potrzeby i cierpienie ludzkie. Miał on w zwyczaju pomagać dzieciom między innymi poprzez przekazywanie im jedzenia i niezbędnych do życia drobiazgów. Gdy został ogłoszony świętym, stał się patronem dzieci.

Jak zwyczaj stary nakazuje, nasza szkoła tradycję podtrzymuje!

       Chociaż w tym roku imieniny Mikołaja przypadały w niedzielę, nie zapomnieliśmy o  podarunkach. Mimo pandemii, lekcji online i ograniczonego z sobą kontaktu, staraliśmy się w tym dniu zadbać o odpowiednią atmosferę. Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom ubranie swego awatara lub obrazka profilowego w aplikacji Teams w mikołajkowe czapki. Ponadto przygotował dla klas I-III kilka drobnych upominków – interaktywne puzzle, grę i zaproponował obejrzenie animowanej adaptacji „Opowieści wigilijnej” Karola Dickensa. Pojawiły się też upominki dla miłośników kina familijnego – propozycje obejrzenia filmów o tematyce świątecznej. Na starszych uczniów czekały jednorazowe vouchery zwalniające z odpowiedzi lub niezapowiedzianej kartkówki.

     Wspaniale jest otrzymywać prezenty, ale nic nie zastąpi radości i satysfakcji z obdarowywania nimi innych. W tym roku szkolnym w ramach akcji „Zostań Mikołajem” przygotowaliśmy upominki dla podopiecznych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. W tym magicznym okresie, mimo obowiązujących obostrzeń i trudności organizacyjnych, mocno uwierzyliśmy, że możemy pomóc, tym którzy potrzebują naszego wsparcia.

Wszystkim Ofiarodawcom dziękujemy za poświęcony czas, za szlachetność, dobro i otwartość na drugiego człowieka.

Samorząd Uczniowski