Zaczynamy poznawać Kaszuby i ich kulturę

Zaczynamy poznawać Kaszuby i ich kulturę

W piękny wrześniowy poranek dzieci z klas 1, które uczą się języka kaszubskiego, wybrały się z panią Zuzią, Anią, Adą i Moniką w pierwszą podróż po swojej małej ojczyźnie. Celem wyprawy była Zagroda Edukacyjna w Gowinie, która – malowniczo położona wśród pól i lasów, pod wsią – od pierwszego spojrzenia zauroczyła wszystkich. Potem było jeszcze lepiej.

Spotkanie z kozami, kurami, królikami, które można było dotknąć, pogłaskać, przytulić,  a nawet nakarmić – to były  z pewności niezapomniane chwile. Wszyscy z zapartym tchem przyglądali się pokazowi dojenia, a ci najodważniejsi – spróbowali mleka prosto od kozy. Rozmaite grzyby rosnące to tu to tam na podwórku były niemałym zaskoczeniem    i powodem do zachwytu. Najważniejsza była jednak nauka dawnej kaszubskiej tradycji kiszenia kapusty. Wielkie miski poszatkowanej kapusty znikały w okamgnieniu sprawnie ubijane, solone i znowu ubijane… aż słoiki były pełne. Resztki energii zostały wykorzystane na placu zabaw.

Przemiły pobyt w Gowinie zakończyło ognisko, podczas którego uczyliśmy się korzystać z ognia do przygotowania posiłku i współpracować. Pyszny kompot malinowy własnej roboty oraz domowa drożdżówka, którymi poczęstowali nas wszystkich gospodarze, były chyba najsmaczniejsze na świecie. Zagrodę Edukacyjną w Gowinie żegnaliśmy ze smutkiem, już planując kolejne odwiedziny – tym razem na wykopki.