ŚWIĘTA NA KASZUBACH

ŚWIĘTA NA KASZUBACH

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia uczniowie języka kaszubskiego z klas młodszych udali się na wycieczkę do Wejherowa, aby poznać świąteczne tradycje panujące w kaszubskich domach, ale też zobaczyć, jak można połączyć je z całkiem nowymi elementami.

            Podczas lekcji w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej pan Roman Drzeżdżon opowiedział nam o dance, szopce, Gwiżdżach, wyjaśnił, kim są paneszczi i jak można przekształcić kaszubskie nuty, żeby stały się całkiem świąteczna piosenką.

            Później przyszedł czas na warsztaty – wykonaliśmy kartki świąteczne metodą quillingu. Z karteczkami udaliśmy się do Kawiarni Familijnej, gdzie panie pokazały nam, jak można połączyć zabawę ulubionym slimem z nauką języka kaszubskiego, a przy okazji zbudować świąteczną atmosferę.  Używając różnych barwników wykonaliśmy slimy zamknięte w słoiczkowych reniferach. Na koniec przyszedł czas na nadawanie im imion pochodzących od kaszubskich nazw kolorów. W nagrodę wszyscy dostali przepyszne gofry.