ANDRZEJKI

ANDRZEJKI

Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to – zgodnie z tradycją – św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości.

Od dawna ten zwyczaj był wspaniałą okazją do dobrej, wspólnej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Z tej okazji w naszej szkole 28 listopada 2019 r odbyła się dyskoteka andrzejkowa, podczas której Samorząd Uczniowski zachęcał wszystkich uczniów do wspólnej zabawy i urozmaicał jej przebieg różnorodnymi konkursami. Wśród tych, które cieszyły się dużą popularnością, znalazł się konkurs tańca. Pierwsze miejsce zajął uczeń z klasy VIe – Cezary Szyszko. Równie atrakcyjne okazały się wybory króla i królowej andrzejkowej zabawy. W tej konkurencji zwyciężyli – Natalia Mierzejewska (klasa VIe) i Nikodem Zawadzki (klasa Ve).

29 listopada podczas długiej przerwy na dolnym korytarzu naszej szkoły członkowie Samorządu Uczniowskiego zapraszali do stoisk z wróżbami, które pozwoliły uczniom, choć na chwilę, oderwać się od codziennej rzeczywistości. Zainteresowani uczniowie z zapałem i niecierpliwością przekłuwali papierowe serca, aby odczytać imię swojej sympatii, losowali magiczne bileciki z nazwami zawodów, poznawali znaczenie wybranego koloru. Nie zabrakło także wróżenia z daty urodzenia oraz losów z przepowiedniami. Katalog zabaw był bardzo bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Wszyscy świetnie się bawili, jednak wszelkie przepowiednie i proroctwa były traktowane z przymrużeniem oka.