BRZYDKIE KACZĄTKO W TEATRZYKU KAMISHIBAI

BRZYDKIE KACZĄTKO W TEATRZYKU KAMISHIBAI

     Dnia 28 listopada w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem uczniów klasy II d. Na początku spotkania pani bibliotekarka przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości pisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie uczniowie wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai ”Brzydkie kaczątko”. Uczniowie przekonali się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Na podsumowanie spotkania każdy z uczniów pokolorował kolorowankę Brzydkiego Kaczątka przygotowaną przez panią bibliotekarkę.

Kamishibai (kami = papier, shibai = sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze                   z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.