WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE

WARSZTATY JĘZYKOWE W LONDYNIE

W dniach 31 maja – 5 czerwca 2019 roku 22 – osobowa  grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w  Redzie wraz z opiekunami wyjechała do Londynu na warsztaty języka angielskiego. Uczniowie zakwaterowani byli na obrzeżach Londynu u sprawdzonych i starannie dobranych przez firmę „ATAS” rodzinach. Takie zakwaterowanie u rodzin zróżnicowanych kulturowo i etnicznie stworzyło okazję do bezpośredniej komunikacji językowej, jak również poznania zwyczajów panujących w Anglii.

            Program zwiedzania był bardzo napięty, ale współgrał z możliwością ćwiczeń językowych. Co ważne pogoda dopisała, było ciepło i słonecznie, co jest wręcz nietypowe dla tego miasta. Dopiero ostatniego dnia Londyn pożegnał nas lekką mżawką. Panorama Londynu z milenijnego koła widokowego London Eye zrobiła na nas ogromne wrażenie. Spacerując po jednej z największych europejskich metropolii mogliśmy podziwiać m. in. Westminster Abbey, Houses of Parliament, Big Ben, Piccadilly Circus, Plac Trafalgar. Przy Buckingham Palace mieliśmy okazję oglądać parady m.in. straży królewskiej i orkiestry wojskowej oraz przejazdu samego Donalda Trumpa, który właśnie w tym czasie przebywał z oficjalną wizytą w Londynie. W Królewskim Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich mieliśmy możliwość przebywania na półkuli wschodniej i zachodniej jednocześnie. Londyn to miasto zieleni, wspaniałych parków, gdzie Londyńczycy mają okazję zregenerować siły. My również mieliśmy taką możliwość spacerując po St. Jame’s Park i Hyde Park. Szczególne miejsce w Hyde Park to Sepakers Corner, gdzie każdy może wystąpić publicznie. Nie wolno jedynie obrażać Królowej. Taką szansę wykorzystał jeden z naszych uczniów:) Urzekła nas katedra St. Paul’s Cathedral, odbudowana po wielkim pożarze w 1666 roku. Architektem tej budowli był Christopher Wren, który jest pochowany w krypcie tej katedry. Ilość muzeów w metropolii robi wrażenie – jest ich ponad 240. My mieliśmy okazje zwiedzić Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki, Muzeum Morskie, Tower of London oraz Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud’s. To ostatnie zrobiło na uczestnikach warsztatów chyba największe wrażenie. Poznaliśmy tam historię miasta w pigułce podróżując czarną, londyńską taksówką. Obejrzeliśmy film w 4D o animowanych superbohaterach ratujących muzea w Londynie, jak również mieliśmy okazję zrobienia dziesiątek zdjęć ze sławami tego świata tzn. ich doskonałymi, woskowymi kopiami. Wiele emocji i wrażeń przyniósł również rejs statkiem po Tamizie.

Ćwiczenia językowe w naturalnych, codziennych sytuacjach dały doskonałą okazję do wypróbowania swoich umiejętności językowych. Pobyt w centrum tętniącego życiem Londynu z cała pewnością zmobilizował młodzież do dalszej nauki i pozostawił niesamowite wrażenia oraz lekki niedosyt. Trudno jest w tak krótkim czasie zobaczyć wszystkie atrakcje Londynu, ale cieszymy się, że mieliśmy okazję zobaczenia chociaż najważniejszych jego symboli.

Marlena Jasińska