Wyjazd do Lęborka, Swołowa i Krzemienicy

Wyjazd do Lęborka, Swołowa i Krzemienicy

W kwietniu uczniowie języka kaszubskiego odbyli podróż na zachodnie rubieże Kaszub. Przygoda zaczęła się w Lęborku, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Lęborskiej, by poznać historię tego miasta i jego 32 baszt – niektóre z nich udało nam się także odwiedzić.

Kolejnym etapem podróży było Swołowo – serce „Krainy w kratę”, w której prawie wszystkie domy zostały wzniesione techniką szkieletową. Zapoznaliśmy się z tym sposobem budowania – niegdyś niezwykle na Kaszubach popularnym, odwiedziliśmy Zagrodę Albrechta, zwierzęta żyjące w gospodarstwie. Na koniec wykonaliśmy świąteczne, cukrowe baranki.

Ostatni przystanek to Krzemienica, w której znajduje się Wędrowna Barć – gospodarstwo agroturystyczne specjalizujące się w produkcji miodu. Tam, w specjalnie przygotowanej sali edukacyjnej, poznaliśmy tajniki życia pszczół, obejrzeliśmy ich pracę w szklanym ulu, mogliśmy dotknąć i wypróbować narzędzia pracy pszczelarza oraz kupić pyszne miody.

Monika Kubisiak