21 marca – Dzień Kolorowej Skarpetki –  Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w SP 4

21 marca – Dzień Kolorowej Skarpetki – Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa w SP 4

21 marca to pierwszy dzień wiosny oraz Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia wszystkie odziały przedszkolne, zerówki oraz klasy 1-3 wzięły udział w akcji poprzez założenie kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Data ta jest symboliczna, ponieważ przypada na 21. dzień 3. miesiąca w roku, to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach jest odpowiedzialny za powstanie tej wady genetycznej. Inna nazwa tego zaburzenia to – trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku, a od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje ONZ. Uczniowie SP 4 w Redzie, bardzo licznie włączyli się w światową akcję. W klasach, wspólnie z wychowawcami rozmawiali o zespole Downa. Dzieci chętnie prezentowały swoje kolorowe skarpetki, które symbolizują niedopasowane chromosomy. Każdy z nas ma marzenia, cele, pasje, wszyscy potrzebujemy tolerancji, akceptacji i szacunku. Solidaryzujemy się, przełamujemy stereotypy i oswajajmy się z odmiennością. Różni nas tak niewiele – jeden dodatkowy niepasujący chromosom…

Ewa Bobrowska