Tydzień Kaszubskie – dzień 5 – Występ w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Tydzień Kaszubskie – dzień 5 – Występ w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

8 lutego w godzinach popołudniowych uczniowie języka kaszubskiego z naszej szkoły zostali zaproszeni, żeby podczas otwarcia poświęconej wejherowskiemu Szlakowi Nut Kaszubskich wystawy, która powstała z okazji 20-lecia istnienia Stowarzyszenia Artystów Plastyków „Pasja”, wykonać naszą szkolną wersję popularnej kaszubskiej wyliczanki, czyli SP4nótë. Przy okazji pobytu w Muzeum mogliśmy także własnoręcznie wykonać obrazki na szkle, które są tradycyjna kaszubską formą ekspresji artystycznej.

Po kilku próbach, z niemałą tremą Zuzia Richter z klasy 4c zasiadła przy fortepianie i zagrała melodię Kaszubskich nut, podczas której cała grupa ustawiła się i przeznaczonym dla siebie miejscu i przygotowała do śpiewu. Wykonaliśmy dwie  piosenki. Podczas pierwszej – SP4nótë grupie przewodziła Pola Pozańska z klasy 5d, pokazując odpowiednie fragmenty tekstu na plakacie, a drugą – Kaszëbsczénótë wykonała pięknie solo Sara Kancerz z klasy 4e.

Występ ten był dla wszystkich dzieci wielkim przeżyciem, dla większości pierwszą prezentacją w tak niecodziennym miejscu i przed tak poważną widownią. Brawa, które dzieci otrzymały, na pewno na długo zapadną w ich pamięci i będą powodem do dumy.

Monika Kubisiak