Tydzień Kaszubski – dzień 6 i 7 – Kaszubska noc w szkole

Tydzień Kaszubski – dzień 6 i 7 – Kaszubska noc w szkole

Na zakończenie Tygodnia Kaszubskiego zaplanowaliśmy kaszubską noc w szkole, w której mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie języka kaszubskiego, którym spędzenie nocy z dala od własnego łóżka nie było straszne.

Nocowanie było pełne atrakcji: malowaliśmy drewniane, kaszubskie kwiaty, odbył się turniej gier stolikowych. Żeby zasłużyć na kolację, uczestnicy otrzymali tajemniczy list i musieli skrupulatnie wykonywać zawarte w nim wskazówki, które pozwalały im odnajdywać kolejne zadania, a te  stopniowo przybliżały ich do odnalezienia pieniędzy, potrzebnych żeby  zapłacić za zamówiony posiłek. Rozwiązywali więc krzyżówkę, szukając w słowniku różnych niełatwych kaszubskich słów, tworzyli folkową,  papierową łąkę, przypomnieli sobie kaszubskie symbole i znane osoby związane z kulturą regionalną. Wieczorem był czas na seans filmowy, koncert gitarowy i długie, nocne  pogawędki w śpiworach.

Noc w szkole to z pewnością niezapomniane przeżycie. Ci, którzy go doświadczyli podczas Kaszubskiego Tygodnia już czekają na kolejną szansę na taki nietypowy kontakt ze szkoła.

Monika Kubisiak