Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

30 kwietnia uczniowie klasy IId  Gimnazjum i IVc  Szkoły Podstawowej  wspierani przez Martynę Kryżę z 3a oraz Paulinę Marczyńską i Nikolę Ryż z 6c zaprosili grono pedagogiczne oraz koleżanki i kolegów na uroczystą akademię z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która składała się z dwóch części. Pierwsza poświęcona była naszej wielkiej ojczyźnie – Polsce i chlubnym kartom jej historii, a druga –małej ojczyźnie – Kaszubom.

Uczniowie klasy IId przywołali atmosferę entuzjazmu jaka zapanowała po uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji, a czwartoklasiści opowiedzieli o niezwykłym miejscu na ziemi – Kaszubach. Mogliśmy m. in. zaśpiewać kaszubskie  nuty, zobaczyć tradycyjny kaszubski taniec – Szewiec, obejrzeć scenki pochodzące z regionalnych legend: o powstaniu Kaszub oraz o korzeniach kaszubskiego haftu, posłuchać  języka kaszubskiego w wierszu „Chto” A. Labudy. W czasie uroczystości towarzyszył nam szkolny chór, który uatrakcyjnił ją pięknie wykonując pieśni okolicznościowe.

Akademię przygotowały panie: Agnieszka Jurasz, Monika Kubisiak, Henryka Rotta, występ chóru – pani Barbara Tańska, a akompaniował mu ksiądz Paweł Labuda.

Monika Kubisiak