Uczniowie kaszubskiego kibicowali Treflowi Gdańsk

Uczniowie kaszubskiego kibicowali Treflowi Gdańsk

16 marca, mroźnym wieczorem uczniowie języka kaszubskiego zasiedli na trybunach Ergo Areny, żeby kibicować GDAŃSKIM LWOM, czyli drużynie siatkarzy Trefla Gdańsk. Bilety na mecz otrzymaliśmy jako nagrodę za udział w konkursie plastycznym Aktywne Kaszuby.

Było to widowisko całkiem szczególne, organizatorzy bowiem zadbali o specjalną, kaszubską oprawę. Tuż obok parkietu pojawiła się scena, na której już 30 minut przed meczem po raz pierwszy wystąpiła Weronika Korthlas, śpiewając hymn Kaszub. Po pierwszym secie zaśpiewała natomiast „Welewelewetkę” oraz „MòwiãKaszëbë”. Na ekranach nad boiskiem wyświetlany był tekst piosenek, a piosenkarka zachęcała kibiców do wspólnego śpiewu. W Ergo Arenie zawitała także Przodkowska Gminna Orkiestra Dęta i kaszubski zespół taneczny, a także pojawili się lokalni wystawcy z rękodziełem. Mecz prowadziło dwóch spikerów, w tym jeden kaszubskojęzyczny, a na filmikach puszczanych na ekranach nad boiskiem pojawiały się kaszubskie napisy.

To były niesamowite emocje! Przygotowane przez 6 klasę transparenty pięknie się prezentowały na trybunach. Nasza drużyna wygrała 3:0, a my we wspaniałych nastrojach wróciliśmy do domów.

Monika Kubisiak