Listopad – kierunek Kartuzy i Chmielno

Listopad – kierunek Kartuzy i Chmielno

W sobotę 25 listopada dzieci uczące się języka kaszubskiego wyruszyły w kolejną podróż, której celem tym razem były Kartuzy i Chmielno. W kartuskim Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera obejrzeliśmy sprzęty wykorzystywane niegdyś w gospodarstwie domowym, np. rozsuwane łóżka, przyrządy dentystyczne, „kaszubskie adidasy”, czy buty dla konia. Pani Dyrektor Muzeum oprowadziła nas po całym obiekcie, bardzo ciekawie opowiadając przeróżne historie z życia Kaszubów dawniej i dziś. Mieliśmy też okazję poczuć się jak w szkole z początku wieku i prawdziwym gęsim piórem maczanym w atramencie zapisywaliśmy kaszubskie wyrazy.

W Kartuzach odwiedziliśmy jeszcze kolegiatę, po czym udaliśmy się do Chmielna, gdzie odwiedziliśmy Galerię „Kaszubski Róg” Rudolfa Kręckiego. Pan Rudolf zgromadził w niej przeróżne wytwory, np. tabakiery, stoliki, świeczniki, ozdoby i biżuterię wykonane z rogów zwierząt.

Kolejnym etapem naszej wędrówki po Kaszubach było spotkanie z panem Tadeuszem Makowskim – gawędziarzem, który barwnie opowiedział o historii kaszubskich instrumentów muzycznych, zaśpiewał z nami kaszubskie nuty i pokazał prawdziwe diabelskie skrzypce i burczybas.

Na koniec, zmęczeni i głodni udaliśmy się do karczmy „Krzëwi róg” na pyszny obiad.