Tydzień Kultury

Tydzień Kultury

Od 25 do 29 kwietnia w szkole odbywał się Tydzień Kultury, który miał uświadomić uczniom, czym właściwie jest kultura i dostarczyć im wielu kulturalnych doświadczeń i wrażeń.

Cykl imprez otworzył poniedziałkowy spektakl krakowskiego teatru „Kurtyna”, w którym brało udział dwoje aktorów. Uczniowie mieli okazje obejrzeć przedstawienie, które poruszało coraz bardziej aktualny temat pracoholizmu, trudnych relacji dzieci-rodzice, a także zwracało uwagę na skrajne przypadki bezstresowego wychowania i jego konsekwencje.

Wtorek upłynął pod znakiem dobrych manier i kultury dnia codziennego. Wychowawcy klas rozdali karty grzeczności, które uczniowie wypełniali w trakcie tygodnia. Na specjalnie przygotowanym druku uczniowie deklarowali m.in. pomoc rodzicom, koledze, szacunek wobec pracowników szkoły. Wszelkie pozytywne zachowania zostaną nagrodzone punktami dodatnimi, które mogą wpłynąć na ocenę z zachowania.

Człowiek kulturalny to również człowiek uśmiechnięty, dlatego środa i czwartek zostały Dniami Uśmiechu. Na szkolnym korytarzu można było spotkać osoby z przypiętym słoneczkiem, ubrane w żółto-niebieskie kolory, symbolizujące radość życia i optymizm, które warto mieć w sobie na co dzień.

Tego dnia oceniano również szkolne gazetki przygotowane przez poszczególne klasy. Ich tematem była historia filmu i kina. Najbardziej zaciekła rywalizacja rozegrała się pomiędzy klasami 1 b i 1 d, ale ostatecznie wygrała klasa 1 b, która przygotowała projekcję 3D i prawdziwy czerwony dywan.

Tydzień Kultury zakończyły dwie ważne uroczystości. Na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie mieli szansę obejrzeć przedstawienie z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowane i wyreżyserowane przez panią Grażynę Terech. Spektakl był podzielony na dwie części: występ baletowy w sposób symboliczny przedstawiający Polskę podczas rozbiorów oraz rekonstrukcję uchwalenia konstytucji. Na zakończenie apelu wybrani uczniowie klas II zatańczyli uroczystego poloneza.

O godzinie 13:00 w piątek rozpoczął się mecz, którego pomysłodawcą i jednym
z organizatorów (obok nauczycieli wf-u i pani Wandy Chomackiej) był członek Samorządu Uczniowskiego odpowiadający za sekcję sportową – Dawid Szymichowski. Drużyna składająca się z piłkarzy wyróżnionych w poprzednich zawodach starła się z klasą 3 f. Na bramce stanął sam pomysłodawca, a na trybunach wśród dyrektora, nauczycieli i uczniów zasiadł sam pan burmistrz Krzysztof Krzemiński, który objął imprezę swoim patronatem. Mecz był niezwykle zacięty, pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 1:0 dla klasy trzeciej. Przerwę podczas rozgrywek umilał występ przygotowany przez uczestniczki zajęć tanecznych, które zatańczyły „Belgijkę” i układ do piosenki „Czekolada”. Druga połowa nie przyniosła ostatecznego rozstrzygnięcia, o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne, a decydującą bramkę strzelił sam Dawid Szymichowski, w którego ręce burmistrz przekazał Superpuchar.

Mecz relacjonowała telewizja TTM, a relację można obejrzeć pod tym linkiem.