Wizyta gości z Holandii

Wizyta gości z Holandii

W tym roku nasi goście z Holandii odwiedzili nas w dniach 12-15 października 2015 r. W tegorocznej wymianie wzięło udział 45 uczniów ze szkoły Van Der Capellen oraz 46 ich rówieśników z obu redzkich gimnazjów. Program wizyty był dość napięty. Nasi goście mieli okazję podziwiać zabytki Gdańska. Ich zadaniem było wypełnienie kart pracy przygotowanych w języku angielskim, dzięki czemu mogli nieco bliżej poznać historię tego pięknego miasta, a tym samym naszego kraju. W Gdyni uczniowie zwiedzili Akwarium, w którym mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką środowiska morskiego oraz poznania zróżnicowanych gatunków ryb, płazów i gadów. Natomiast w Centrum Nauki Eksperyment w sposób interaktywny zgłębiali wiedzę na temat wynalazków techniki. W Sztutowie obie grupy wzięły udział w lekcji historii, której elementami było obejrzenie krótkiego filmu w wersji anglojęzycznej na temat wyzwolenia nazistowskiego obozu w Stutthofie, zwiedzanie wystaw w barakach obozowych oraz miejsca udręki wielu niewinnych ludzi. Kolejnym punktem wycieczki było Westerplatte – symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej. Podczas tegorocznej wizyty Holendrzy podziwiali również uroki Wejherowa. Okazją do bliższego poznania się i zawarcia przyjaźni była dyskoteka zorganizowana w Gimnazjum nr 1.

Niezwykle ważna i nieoceniona jest pomoc rodziców. To oni goszczą młodych ludzi z Holandii, zapewniają im gościnę i biorą na siebie część odpowiedzialności za ich pobyt. To oni w tym czasie są ich rodziną, tak jak rodziny holenderskie dla naszej młodzieży w Holandii.

Rokrocznie nasi uczniowie dzięki bezpośrednim kontaktom z kolegami z zagranicy mają możliwość doskonalenia języka angielskiego. Oprócz korzyści typowo poznawczych taka wymiana młodzieży jest również świetną okazją do promocji własnego kraju, jego kultury, tradycji i osiągnięć. Jest też doskonałą lekcją tolerancji dla młodzieży.

Zapraszamy do galerii!