O spektaklu „Po drugiej stronie”

O spektaklu „Po drugiej stronie”

Premiera spektaklu muzycznego „Po drugiej stronie”

            Mija (minęło) już 18 lat od pierwszej premiery „redzkiego teatru” stworzonego przez Marzennę Jodłowską. W dniu 15 grudnia w auli Zespołu Szkół nr 1 odbyła się prapremiera kolejnego spektaklu –  „Po drugiej stronie”. Obecna sztuka, podobnie jak poprzednie, odwołuje się do problemów współczesnego świata, tym razem porusza temat odpowiedzialności, skutków naszego postępowania, wyborów. Przedstawienie stworzone w całości przez młodzież z redzkich szkół i ich absolwentów  to efekt półrocznej, ciężkiej pracy i wielu poświęceń. Tego dnia mogli podziwiać naszych młodych aktorów ich rodzice i władze miasta. Oklaskom i gratulacjom nie było końca. Podobnie miało to miejsce 22 grudnia podczas premiery otwartej dla mieszkańców i gości.

Nasza dotychczasowa aktorka Agata Frańczak napisała autorski scenariusz i teksty piosenek. W ciągu kilku miesięcy powstała muzyka, którą po raz trzeci w „redzkim teatrze” stworzył Ronnie,  koncepcja scenografii i strojów, a co najważniejsze ukształtowała się obsada. Tak duża liczba sprzętu technicznego, którym dysponujemy, potrzebowała wsparcia drużyny „technicznych”. Nie możemy też zapomnieć o grupie osób „niezauważalnych” podczas spektaklu – inspicjentkach –  osobach,  które  zadbają  o to, by odpowiednia dekoracja i rekwizyty znalazły się w określonych scenach i w rękach określonych aktorów.

Od października już w niezmienionym składzie rozpoczęliśmy wielogodzinne próby scen indywidualnych, piosenek, układów tanecznych. W listopadzie zaczęliśmy łączyć sceny, przeplatać je piosenkami, ustaliliśmy muzykę potrzebną na „przejścia” między scenami. Rozpoczęła się także współpraca  z  tancerzami,  po  raz  pierwszy  oprócz  „miejscowych”  dołączyli do nas przyjaciele z Trójmiasta. Początek  grudnia  to  intensywna  praca  podczas  odgrywania  prób  „całościowych” i próba generalna.

Wszystko pod czujnym okiem pani reżyser, producenta i naszych dwóch „dobrych dusz” : Bożeny Swinarskiej  i  Marzenny  Jodłowskiej. Dużo  „krzyków”,  kreatywnych  kłótni o detale, no i oczywiście nieocenione uwagi naszego poprzedniego reżysera Sławka Podwojskiego – wszystko to pozwoliło na stworzenie spektaklu muzycznego, który na pewno zapisze się w „pełnoletniej” już historii „redzkiego teatru”.

Oto realizatorzy i aktorzy uczestniczący w tym wydarzeniu artystycznym:

REALIZATORZY:

Reżyser – Agata Frańczak

Produkcja – Łukasz Kamiński

Muzyka – Ronnie

Opieka artystyczna, dykcja – Marzenna Jodłowska

Kostiumy, opieka pedagogiczna – Bożena Swinarska

Konsultacje – Sławek Podwojski

Reżyseria dźwięku i światła – Filip Nowakowski

Konsultacja techniczna i elektryczna – Grzegorz Wilczyński

Dźwięk – Daniel Doering

Światła – Konrad Kaczmarkiewicz

Inspicjentki: Ola Lewandowska, Danusia Kitowska, Paulina Dettlaff, Wiktoria Fidut, Manuela Bistram, Ola Gosz

AKTORZY :

Tancerze: Natalia Jaworek, Natalia Labuda, Karolina Piotrowska, Sebastian Lebiedziński, Michał Nadolski, Oskar Janicki

Aleks:Piotr Bulman / Paweł Zieliński

Kruk : Anna Kososka / Błażej Dzienisz

Przewodniczka: Patrycja Staniszewska / Hanna Wojciechowska

Alicja: Marta Sominka / Julia Jop

Starsza Pani: Karolina Kleisa

Napastnicy: Błażej Dzienisz / Mateusz Frańczak / Anna Kososka

Kupcowa: Agata Pałasz / Magda Czarnecka

Kupiec: Adam Majchrzak i Karol Majchrzak

Służąca  Ania Garstkowiak / Ola Gnaczyńska

Latarnik: Patrycja Staniszewska / Anna Kososka / Hanna Wojciechowska

Marynarz (Ramlak): Jakub Skrzypski / Mateusz Frańczak

Ojciec Aleksa (Turnog): Paweł Zieliński / Piotr Bulman

Lekarka: Ola Gnaczyńska / Ania Garstkowiak

Smok: Daria Kaczmarczyk / Maciej Zielony

Tekst: Łukasz Kamiński