Opowieść o skamielinach

Opowieść o skamielinach

Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Redzie mieli okazję poznać dziś swojego rówieśnika, Kubę Nowickiego, który podzielił się swoją pasją, jaką jest kolekcjonowanie skamielin. Jest to tym bardziej niezwykłe, że Kuba jest niewidomy. Kuba przyjechał z Gdyńskiej Szkoły Społecznej wraz ze swoim opiekunem, Mirosławem Pawlikiem. Dzięki temu pozornie zwyczajna lekcja geografii stała się okazją do obejrzenia niezwykłych okazów skamielin liczących sobie wiele milionów, a nawet miliardów lat.

Kolekcja Kuby składa się z ok. 90 egzemplarzy skamieniałości z różnych okresów geologicznych. Jego hobby zaczęło się od dinozaurów, z czasem przekształciło się w zainteresowanie paleontologią, czego efektem jest ciągle powiększająca się kolekcja skamielin. Nasi uczniowie mogli własnymi rękami dotknąć skamieniałe zęby i kości, ale też wymarłego już trylobita (z gromady stawonogów) czy skamieniałego jeżowca. Najstarszy okaz kolekcji Kuby liczy sobie 2,5 mld lat.

Tutaj można obejrzeć reportaż telewizji TTM z tej prezentacji.