Wizyta uczniów z Holandii

Wizyta uczniów z Holandii

W minionym tygodniu po raz 11. gościliśmy w naszej szkole i w naszych domach uczniów z holenderskiego Zwolle. Jak co roku, program wizyty był ciekawy i urozmaicony. Po przywitaniu Holendrzy udali się do domów uczniów Gimnazjum nr 1 w Redzie, którzy przygotowali dla swych gości pyszne polskie jedzenie i szereg atrakcji – w tym kino, kręgle, zakupy, zwiedzanie naszego miasta oraz miast w najbliższej okolicy.

Drugiego dnia wszyscy udaliśmy się do Gdańska. Oprowadziliśmy Holendrów po starówce, wypełniając jednocześnie karty pracy związane z architekturą i historią tego miasta. Następnie przeszliśmy do interaktywnego eksperymentatorium Hewelianum, gdzie spędziliśmy kilka godzin na poznawaniu arkanów astronomii (wystawa „Energia, Niebo i Słońce”) oraz testowaniu naszych zmysłów (wystawa „Świat zmysłów”). Później mieliśmy okazję spędzić czas na upragnionych zakupach 🙂 Po powrocie do Redy w stołówce naszej szkoły zjedliśmy obiad, złożony głównie z polskich dań – pierogów, sałatek, pasztecików. Następnie w auli zorganizowaliśmy dyskotekę dla uczestników programu, dzięki czemu moglismy się jeszcze lepiej poznać i zintegrować.

Środa jest tradycyjnie dniem historycznym podczas tej wymiany. Pojechaliśmy do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Zostaliśmy oprowadzeni po terenie byłego obozu koncentracyjnego, obejrzeliśmy obozowe wystawy oraz krótki film w muzealnym kinie. Potem pojechaliśmy do zabytkowego kościoła w Stegnie, po czym wróciliśmy do domów. Wieczorem na sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Redzie odbyły się zajęcia sportowe, jak zawsze rozgrzewając polsko-holenderską rywalizację 🙂

W czwartek zaprosiliśmy naszych gości do szkoły, aby wspólnie uczestniczyć w lekcjach. Równocześnie odbywały się trzy różne zajęcia, byliśmy więc podzieleni na trzy mniejsze grupy. Pod okiem pani Asi Bączek porównywaliśmy nasze zwyczaje i upodobania, począwszy od muzyki, przez zwierzęta jakie mamy w domu, aż do miłości lub nienawiści do sushi 🙂 W sali plastycznej mogliśmy tworzyć wielokolorowe, międzynarodowe samochody (pomysł pani Doroty Markowskiej w kooperacji z panem Mateuszem Kamińskim). Z panem Łukaszem Kamińskim odbyła się natomiast lekcja polskiego i holenderskiego po angielsku 🙂 Jak sie okazało, języków obcych pojawiło się znacznie więcej

Po lekcjach poszliśmy do parku redzkiego, gdzie wspólnie sadziliśmy przywiezione z Holandii cebulki tulipanów. Mamy nadzieję, że przetrwają zimę i bedą upiększać nasze miasto.

Po południu udaliśmy się na ostatnie zakupy i spacery, pamiętając o tym, że spędzamy ze sobą ostatnie chwile przed pożegnaniem. Wieczorem autokar z naszymi nowymi kolegami i koleżankami wyruszył w podróż powrotną do Zwolle. Jedyne co nam teraz pozostało to odliczanie czasu do maja, kiedy spotkamy się ponownie, tym razem w Holandii.

Do zobaczenia! Tot ziens! 🙂

Dziękujemy nauczycielom obu redzkich gimnazjów za organizację i opiekę podczas wymiany oraz naszym rodzicom za umożliwienie nam uczestniczenia w tym nadzwyczajnym przedsięwzięciu 🙂