V Wojewódzki Konkurs „English Poetry and Drama”

W czwartek 24 maja 2012 roku już po raz jedenasty w Gimnazjum nr 1 w Redzie odbył się konkurs „English Poetry and Drama Contest”. Od 2008 roku jest on organizowany w randze konkursu wojewódzkiego. Konkurs ten odbywa się  pod honorowym patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Motywem przewodnim konkursu był temat ‘Future – bright or scary?’ („Przyszłość – świetlana czy przerażająca?”). Na naszej scenie gościliśmy szkoły z Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa oraz Bolszewa i Szemudu. Celem nadrzędnym naszego konkursu było  upowszechnienie znajomości języka angielskiego oraz rozwijanie u młodych ludzi zdolności aktorskich, poczucia własnej wartości i umiejętności pokonywania tremy.  Wszystkie przedstawienia młodzieży prezentowały wysoki poziom artystyczny i merytoryczny. Na uwagę zasługiwała również bardzo przyjazna i życzliwa atmosfera panująca w trakcie konkursu.

Uczniowie oceniani byli przez komisję  powołaną  przez organizatorów konkursu  w składzie: Pani Małgorzata Bukowska – Ulatowska   – konsultant języka angielskiego CEN, Pani Dorota Łoś – przedstawiciel wydawnictwa Pearson Longman, Pani  Weronika Korthals – piosenkarka, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Podobnie jak w roku ubiegłym, komisja konkursowa oceniając uczestników, nie była poinformowana jaką szkołę reprezentuje dany uczestnik. Kryteriami oceny były: wykonanie, poprawność językowa, scenografia oraz ujęcie morału.

Konkurs swoją obecnością zaszczycili: Pani Ewa Cielecka reprezentująca komisję oświaty przy Urzędzie Miejskim w Wejherowie, zastępca Burmistrza Miasta Reda Pani Teresa Kania, Sekretarz Miasta Reda Pan Janusz Molak oraz Gospodarz Konkursu – Dyrektor ZS nr 1 w Redzie, Pan Marek Kamiński.

Wszyscy uczestnicy otrzymali  dyplomy uczestnictwa i drobne upominki, zaś osoby na podium  w każdej kategorii otrzymały statuetki, dyplomy, nagrody rzeczowe, a przede wszystkim tak ważne, dodatkowe punkty liczone do szkoły średniej. Fundatorami nagród byli: Urząd Miasta Reda, wydawnictwa językowe Pearson Longman, Macmillan, Oxford University Press i Polanglo.

Zdobywcami I miejsca w kategorii scenka był zespół z  Gimnazjum nr 2 w Gdyni za przedstawienie pt. ‘Breaking news 2062’. Ramówka telewizyjna z 2062 roku, w której obejrzeliśmy dziennik telewizyjny za 50 lat, reklamę produktów z przyszłości, dwumilionowy odcinek „Mody na sukces” oraz występ zespołu wszechczasów, który w 2062 roku będzie świętował 100. lecie pracy estradowej. W kategorii wiersz zwycięstwo odniosła Daria Kaczmarczyk z Gimnazjum nr 1 w Redzie za deklamację wiersza ‘Future’.  W kategorii piosenka pierwszą nagrodę zdobyła Aleksandra Rutkowska – uczennica Gimnazjum nr 1 w Rumi za wykonanie piosenki „The climb”.

II miejsce w kategorii scenka zajął zespół  z klasy  III b z Gimnazjum nr 1 w Redzie za „What if?”. W kategorii wiersz drugie miejsce zajęła Martyna Kucharczyk z Gimnazjum nr 1 w Redzie. II miejsce za piosenkę „Show must go on” zajęła Patrycja Elwart z Gimnazjum nr 3 w Wejherowie.

W kategorii scenka III miejsce zajął zespół z Gimnazjum Salezjańskiego za przedstawienie pt.: ”The rescue expedition…”. Przedstawienie odważnie podejmowało temat wyzwań z bliżej nieokreślonej przyszłości: globalne zlodowacenie, regularne wizyty UFO, monarchia brytyjska w tarapatach, a Amerykanie z trudem odnajdujący Europę na mapie świata. III miejsce za wiersz pt.: „If you forget me” otrzymała Weronika Cymann z Gimnazjum w Szemudzie. Natomiast III miejsce w kategorii piosenka zajęła Hanna Wojciechowska z Gimnazjum nr 1 w Redzie.

Nagrodę Organizatorów otrzymał Kamil Kozyra z Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi za odegranie roli Szkota w przedstawieniu „The rescue expedition….”.  Nagrodę Odkrycie Roku dla dziewczyny otrzymała  Natalia Lademann z Gimnazjum nr 17 w Gdyni za doskonale odegraną rolę Elizy w przedstawieniu pt. „So wonderfully dirty”. Natomiast Odkrycie Roku dla chłopca otrzymał Michał Kitowski z Gimnazjum nr 1 w Redzie.

Uczniowie biorący udział w tego typu przedsięwzięciach  z całą pewnością będą przygotowani na coraz to szerszy odbiór kultury anglojęzycznej, otwarci na nowe wyzwania i pełni zapału do dalszej nauki języka angielskiego w kolejnych etapach kształcenia.

Za współorganizację konkursu składam serdeczne podziękowania:  Pani Joannie Bączek i Panu Łukaszowi Kamińskiemu.

Marlena Jasińska

W galerii można zobaczyć zdjęcia z tej, jak i z poprzednich edycji konkursu. Zapraszamy!

Oto występy uczniów naszej szkoły w poszczególnych kategoriach:

* piosenka:

Magda Borkowska i Natalia Pietrzycka (II b)

Hania Wojciechowska (III b) – laureatka III miejsca

Ewelina Nierzwicka (III f)

* wiersz:

Daria Kaczmarczyk (I c) – laureatka I miejsca

Martyna Kucharczyk (II b) – laureatka II miejsca

* scenka:

The rebel of the robots (II d i II f)

What if? (III b) – laureaci II miejsca

Ogromne gratulacje dla naszych wspaniałych uczestników! 🙂