Wizyta Holendrów w Redzie

Wizyta Holendrów w Redzie

W dniach 17 – 20. 10. 2011 roku w Redzie przebywała młodzież i jej opiekunowie z holenderskiej szkoły van der Capellen w Zwolle. To już jedenasty raz rodziny z naszego miasta miały okazję przyjmować w swoich domach gości z zagranicy. W tegorocznej wymianie wzięło udział 50 uczniów obu redzkich gimnazjów i ich 50 holenderskich rówieśników.

W poniedziałek po długiej podróży i oficjalnym powitaniu, nasi goście udali się do domów swoich gospodarzy. Tego popołudnia mieli okazję poznać nasze miasto, Wejherowo, Rumię, Gdynię lub Sopot.  Opiekunowie młodzieży tymczasem zapoznali się ze szczegółowym programem pobytu.

We wtorek młodzież z nauczycielami wyjechała do Gdańska. Tam udali się do interaktywnego  muzeum techniki Hewelianum, a następnie na spacer po gdańskiej starówce. Punktami wycieczki stały się m.in.: Bazylika Mariacka, siedziba Lecha Wałęsy w Zielonej Bramie, Żuraw, Ratusz Nowomiejski i pomnik Trzech Krzyży przy bramie Stoczni Gdańskiej. Uczniowie mieli okazję połączyć przyjemne z pożytecznym – zakupy w centrum handlowym i zwiedzanie połączone z wypełnianiem karty pracy.

Po powrocie odbył się wspólny obiad w Gimnazjum nr 1 w Redzie, gdzie zaserwowane zostały dania kuchni polskiej (bigos, pierogi, sałatki, paszteciki). Młodzież, podobnie jak w Holandii, miała okazję do przebywania ze sobą jeszcze dłużej, bowiem po posiłku rozpoczęła się dyskoteka. Wspólna zabawa trwała do wieczora i jak co roku służyła ona integracji obu grup młodych ludzi.

W środę grupa udała się do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie. Ta lekcja współczesnej historii zawierała w sobie zwiedzanie wystaw w barakach obozowych, spacer po terenie miejsca kaźni oraz krótki seans filmowy na temat wyzwolenia obozu. Dopełnieniem tej wizyty stał się także pobyt młodzieży w symbolicznym miejscu wybuchu II wojny światowej – na Westerplatte.

Po powrocie uczniowie i ich opiekunowie udali się na salę gimnastyczną Gimnazjum nr 1 w Redzie, gdzie wzięli udział w licznych konkurencjach sportowych oraz w meczach koszykówki i piłki nożnej. Zwieńczeniem wieczornego spotkania był mecz piłkarski drużyn holenderskiej i polskiej (obu mieszanych – uczniowie, uczennice i nauczyciele) zakończony naszym zwycięstwem 2:0.

Nadszedł dzień ostatni naszej wymiany. Młodzież podzieliła się na grupy i udała się na lekcje do obu zespołów szkół. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zajęciach z biologii, geografii, języka polskiego, uczyli się podstaw Poloneza, poznawali historię holenderskich osadników w Polsce oraz w grupach budowali swoje „europejskie obywatelstwo”. Po lekcjach wszyscy udali się do miejskiego parku, gdzie zasadzili wspólnie poletko kwiatów – tych polskich i tych specjalnie przywiezionych z Holandii. Podczas tego przedsięwzięcia do młodych ludzi dołączył burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński.

Następnie odbyły się ostatnie spacery po Redzie, wspólnie spędzone popołudnie i wieczorem nastąpił nieuchronny wyjazd grupy holenderskiej. Opiekunowie młodzieży dokonali ewaluacji działań podjętych w trakcie ostatnich czterech dni i wymienili się spostrzeżeniami co do atrakcyjności  i przydatności poszczególnych przedsięwzięć. Pozdrowienia, drobne upominki i słowa pożegnania z nadzieją na naszą wizytę w Zwolle w maju przyszłego roku, wyściskująca się wzajemnie młodzież – to wszystko towarzyszyło odjazdowi naszych gości. Wszyscy nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

Wszystko to odbyło się w zgodzie z programem i przy wsparciu dyrekcji obu redzkich gimnazjów. Płynny i profesjonalny przebieg wymiany miał miejsce dzięki pracy zgranej drużyny : Marzeny Borodziuk, Katarzyny Witt, Iwony Nowickiej, Łukasza Kamińskiego, Mateusza Kamińskiego, Marleny Jasińskiej, Joanny Bączek,  Anny Kuryło, Karoliny Hajdel, Sandry Irzyk, Estery Miotk, Beaty Parchem-Albeckiej oraz  Lidii Skrobul.

Łukasz Kamiński