Projekt „Młodzież w działaniu” – pobyt na Litwie
W dniach 09 – 16 października 2011 roku nieformalna grupa młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Redzie wzięła udział w wymianie międzynarodowej z Litwą, która stanowiła kontynuację projektu „Przyjaźń bez granic” zapoczątkowanego w ubiegłym roku przez stronę polską. Projekt ten jest realizowany w ramach unijnego programu „Młodzież w działaniu”. Młodzież przygotowywała się do wyjazdu i realizacji swojej części projektu już od czerwca. Wszyscy włożyli w to wiele serca, czasu i wysiłku. W działania projektu od samego początku włączone były władze naszego miasta, z burmistrzem Krzysztofem Krzemińskim na czele. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Urzędu Miasta w Redzie nasza młodzież nie musiała pokrywać 30% kosztów podróży, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy!
Nasi partnerzy to Polacy z Litwy, którzy mieszkają w Awiżenie. Jest to mała miejscowość w rejonie wileńskim. Mieszka tam około 2 tysięcy mieszkańców. Starostą jest Pan Michał Bortkiewicz. Nazwa Awiżenie pochodzi od litewskiego słowa „awiżos” – „owies”. Awiżeńska Szkoła Średnia została założona w 1964 roku i obecnie kierowana jest przez Panią dyrektor Walerię Orszewską. Jest to jedyna na Litwie takiego typu dwujęzyczna szkoła. Uczęszcza do niej 380 uczniów od klasy zerowej do dwunastej klasy maturalnej.
Czas spędzony na Litwie pozostanie w naszej pamięci na długo. Plan zajęć był bardzo napięty. Młodzież uczestniczyła w warsztatach integracyjnych. Posługiwaliśmy się nie tylko językiem polskim, ale również językiem angielskim, a strona polska uczyła się zwrotów po litewsku. Śmiało można powiedzieć, że jesteśmy Europejczykami w każdym calu. Nasz pobyt w szkole na Litwie rozpoczęliśmy od omówienia celów i założenia projektu. Ważne było to, aby wszyscy byli świadomi, że uczestniczą w projekcie, a nie tylko w wymianie młodzieżowej. Każdy uczestnik otrzymał koszulki w trzech kolorach: żółtym, czerwonym i zielonym. Razem utworzyły one barwy flagi litewskiej. Każdy kolejny dzień był bardzo udany i pełen wrażeń. Z wieży telewizyjnej w Wilnie podziwialiśmy panoramę tego pięknego miasta, a zadaniem uczestników projektu było zdobyć jak najwięcej informacji o stolicy Litwy. Uczestnicy projektu w zespołach wypełniali karty pracy oraz szukali odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania. Na przykład zadaniem polskiej strony było zadawanie pytań po angielsku przechodniom na temat tego co myślą o Polsce i Polakach. Odpowiedzi były różne, ale pozytywne. Na pewno stwierdzono, że polskie dziewczyny są bardzo ładne! W Trokach zwiedziliśmy zamek, poznaliśmy jego historię oraz tradycję Karaimów. Mieliśmy również okazję spróbować potrawy karaimskiej – kibinów.
Dzięki kontynuacji tego projektu młodzież z Redy biorąca w nim udział mogła zobaczyć jak żyją ich koleżanki i koledzy z Wileńszczyzny, czym się zajmują, jak spędzają czas wolny. Mieli okazję zwiedzić ich szkołę i wziąć udział w różnych zajęciach. Przedstawiliśmy prezentacje multimedialne na temat Czesława Miłosza, Kaszub, dyskryminacji oraz historii Polski. Stworzyliśmy najdłuższy plakat oraz wykonaliśmy kwiaty przyjaźni. Prezentując się w strojach kaszubskich, śpiewając piosenki i recytując wiersze po kaszubsku, tańcząc „szewca” pokazaliśmy kulturę kaszubską. Dzięki temu projektowi poznaliśmy nowych ludzi – ich zainteresowania, kulturę i kraj. Podjęte przez nas działania przybliżyły kulturę kaszubską i auksztocką, pogłębiły wiedzę na temat dyskryminacji, poczucie tolerancji i zrozumienia. Połączył nas Miłosz – jego twórczość oraz to, że był po prostu „tutejszy” – był Polakiem mieszkającym w Szetejnianach na Litwie, łączył to co polskie i litewskie w jedno. Podsumowując tę wymianę śmiało można stwierdzić, że założone cele zostały zrealizowane. Nastąpiła pełna integracja obu grup, wzmocniły się stare i zawiązały się nowe przyjaźnie, a wspólnie spędzony czas pozostawił po sobie mnóstwo niezapomnianych wrażeń. Wzajemna akceptacja i przyjaźń, bez względu na płeć, wyznanie, poglądy, kolor skóry lub kraj, z którego się pochodzi jest niezwykle ważna. Przyjaźń nie zna granic! – wystarczy, aby każdy z nas nauczył się akceptować i szanować drugiego człowieka.
Jako koordynatorka tego projektu chciałabym podziękować wszystkim uczestnikom projektu za włożony trud oraz rodzicom, którzy włączyli się w przygotowania naszej części projektu. Bardzo dziękuję Paniom: Lucynie Łapszewicz i Marinie Kwiecień z Awiżenie, które włożyły wiele serca, czasu i wysiłku w przygotowanie projektu i serdeczne przyjęcie naszej grupy oraz Pani Halinie Klajnszmit – prezesowi Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Szkoły „Czwórka” za ogromną pomoc i wsparcie!
Koordynator projektu
Marlena Jasińska
W galerii można obejrzeć kilka zadjęć z tego wyjazdu, zapraszamy!