Polsko-niemiecka współpraca młodzieży

W dniach 27.09 – 2.10 redzka młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2 wzięła udział w wymianie z młodzieżą z niemieckiego gimnazjum z miejscowości Karlsbad. Młodzi ludzie pochodzący także z naszego miasta partnerskiego Waldbronn przyjechali do Redy i Trójmiasta by poznać piękno tego regionu i wspólnie z naszymi gimnazjalistami wymienić swoje spostrzeżenia dotyczące ich przyszłości zawodowej. Pod auspicjami fundacji Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży uczniowie zapoznali się z systemami szkolnictwa oraz rynkiem pracy w Polsce i Niemczech. Towarzyszyły temu: wizyta w średniej firmie lokalnego przedsiębiorcy w Redzie, wspólnych warsztatach o przyszłości zawodowej, zapoznanie z działalnością branży turystycznej, przemysłu stoczniowego, gastronomii i lotnictwa. Wspólnie poznawana była też historia współczesna Polski na tle historii Europy. Odwiedziliśmy Malbork, Westerplatte oraz Europejskie Centrum Solidarności. Wszystko to razem dało możliwość poznania siebie, współpracy i rozwijania umiejętności językowych. Podstawą komunikacji młodych ludzi był język angielski, a językami pomocniczymi były niemiecki i polski. Młodzieżą redzką opiekowali się pani Mariola Szreder i pan Łukasz Kamiński, a pomagała im pani Anna Kuryło. Finansowe wsparcie otrzymaliśmy również z Urzędu Miasta Redy, a w organizacje przedsięwzięcia włączył się również redzki Cech Rzemiosł Różnych.