Międzynarodowy Dzień Mediacji

Corocznie Międzynarodowy Dzień Mediacji obchodzony jest w trzeci czwartek października. Święto zostało zainicjowane w 2005 roku. Jego celem jest propagowanie i wspieranie mediacji jako alternatywnej formy rozwiązywania sporów.

Mediacje polegają na wysłuchaniu przez mediatora stron konfliktu, a następnie przeprowadzeniu rozmowy w taki sposób, aby załagodzić spór i pomóc w wypracowaniu wspólnego rozwiązania.

Mediatorem jest osoba neutralna w sporze, godna zaufania, której zadaniem jest pomoc w dojściu do porozumienia.

W naszej szkole zachęcamy uczniów do mediacji rówieśniczej, która ma na celu wyjaśnienie szkolnych spraw pomiędzy uczniami. Dzięki mediacjom rówieśniczym, dzieci uczą się dążenia do samodzielnego rozwiązania sporu, rozwijania umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Mediacja prowadzi do przeciwdziałania zjawisku przemocy i hejtu w szkole.

W celu popularyzacji wiedzy na temat mediacji zachęcamy uczniów klas 4-8 do udziału w szkolnym konkursie plastycznym.

Zadaniem konkursowym jest wykonanie plakatu promującego mediację jako jedną z form rozwiązywania konfliktów.

Pracę plastyczną należy wykonać samodzielnie. Technika dowolna. Format A4 lub A3.

Termin składania prac 11 listopada – do p.Michaliny Tomaszewicz ( do pokoju nauczycielskiego), lub do p.Justyny Młyńskiej ( do świetlicy szkolnej).

Ogłoszenie wyników – 14 listopada.

Zapraszamy do udziału!

Michalina Tomaszewicz, Justyna Młyńska