Witamy na stronie biblioteki szkolnej SP nr 4 . Mamy nadzieję, że będzie ona często odwiedzana przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.

Nasza biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 7000 książek o różnorodnej tematyce. Poza lekturami znajdziecie u nas zarówno książki przygodowe, obyczajowe i historyczne dla młodzieży jak i bogaty księgozbiór podręczny zawierający różnorodne słowniki, encyklopedie (ogólne i dziedzinowe) oraz książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy.

Od 2005 r. w czytelni działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej dostępne dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły w godzinach otwarcia biblioteki. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z urządzenia wielofunkcyjnego (skaner, ksero i drukarka).

Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach 8.00 – 15.00

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Teresa Golińska

mgr Ewa Miotke

Kolejny raz odwiedziły bibliotekę najmłodsze przedszkolaki czyli grupa O F. Dzieci posłuchały książki o Kubusiu Puchatku pt. „Wiersze i obrazki”. Dzieci „czytały” razem z nauczycielem rozszyfrowując obrazki. Takie wspólne czytanie bardzo się podobało.

 

W kwietniu 2018 r. odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie klasy O B w ramach Klubu Przyjaciół Franklina. Dzieci zapoznały się z treścią książeczki pt. „Franklin i kask rowerowy” i rozmawiały o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

W marcu oraz w kwietniu 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbyły się uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Celem zajęć było zapoznanie z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych. Uczniowie wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” i na podstawie jego treści wykonali prace plastyczne. Następnie po uroczystym pasowaniu dzieci po raz pierwszy wypożyczyły książeczki. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczeń słodką niespodziankę.

Przed samymi Świętami Wielkanocnymi bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. O a. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem B. Eychler „Wielkanocny mazurek”. Po wysłuchaniu historyjki uczniowie rozmawiali o zwyczajach wielkanocnych, a następnie kolorowały jajka tworząc na papierze piękne barwne pisanki.

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w SP nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas zerowych. Przed wizytą w bibliotece dzieci wykonały piękne prace na konkurs plastyczny „Mój miś”. Został on rozstrzygnięty podczas zajęć bibliotecznych. Poza tym uczniowie poznali historię pluszowego misia oraz wysłuchały bajki, której głównymi bohaterami byli żółw Franklin i jego przyjaciel miś. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz książeczki, a pozostałe dzieci słodkie niespodzianki.

Dnia 6 października uczniowie klas VI a i VI b pod opieką nauczycieli bibliotekarzy T. Golińskiej i D. Kowalik udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie na spotkanie z pisarką Dorotą Combrzyńską–Nogala. Odbyło się ono w ramach X Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o losach młodych bohaterów swoich książek umiejscowionych w różnych okresach historycznych. Następnie uczniowie zadawali pytania na temat twórczości i życia pisarki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na koniec można było zakupić książki autorki oraz otrzymać autograf. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami do książek.

Dnia 09.06.2017 roku w bibliotece szkolnej ZS nr 1 odbył się piknik czytelniczy dla uczniów SP i Gimnazjum podsumowujący konkursy organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy: plastycznego, czytelniczego, z wiedzy o Hobbicie oraz na najlepszego czytelnika w klasach I-III SP.

Jego uczestnikami byli: uczniowie klasy VI b z panią Elżbietą Majchrzak oraz laureaci ww. konkursów . Piknik rozpoczęto od czytania fragmentów ulubionych książek, a lektorami byli: Laura Szreder- uczennica klasy III c, Danuta Kowalik- nauczyciel gimnazjum i pani Ewa Miotke – nauczyciel bibliotekarz. Z kolei uczniowie kl. VI i uczniowie gimnazjum zaprezentowali hasła promujące czytelnictwo oraz książki, które warto przeczytać. Następnie zwycięzcom konkursów wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszystkich uczestników spotkania zaproszono na słodki poczęstunek. Dopełnieniem pikniku była wystawa prac konkursowych, ciesząca się dużym zainteresowaniem zebranych.

Dziękujemy pani D. Markowskiej za współpracę przy organizacji konkursu plastycznego.

Systematycznie wprowadzamy najmłodsze dzieci z klas „O” w tajemniczy świat bajki i baśni, organizując dla nich w ramach Klubu Przyjaciół Franklina spotkania w bibliotece połączone z głośnym czytaniem i zabawą.

 

Nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów klas II na lekcje biblioteczne dotyczące tradycji wielkanocnych. Przeczytano i omówiono fragment książki A. Tyszki pt.„Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę”. Podsumowaniem spotkań było wykonanie pisanek przez uczniów.

 

25 marca 2017 r. z okazji międzynarodowego dnia czytania Tolkiena w bibliotece odbyło się spotkanie z uczniami klas V. Przedstawiono prezentację multimedialną o pisarzu oraz czytano wybrane fragmenty jego książek.

13 czerwca 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbył się kolejny piknik czytelniczy. Na imprezę zaproszono klasę IV a oraz laureatów konkursów czytelniczych.

Podczas pikniku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Historia książki” oraz wysłuchały piosenek napisanych do słów wierszy J. Brzechwy. Uczestnicy pikniku zagłosowali na książki , które będzie można zakupić dla biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym punktem programu było rozdanie nagród laureatom konkursów. Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Laureaci konkursu „Mistrz pięknego czytania” dla klas IV –VI

I miejsce Oliwia Klawikowska

II miejsce Piotr Malek

III miejsce Anna Wróbel

Wyróżnienie Marta Woźniak

Laureaci konkursu „Magiczne wiersze J. Brzechwy

I miejsce Julia Płodzich

II miejsce Oliwia Bielawska

III miejsce Marcelina Węsierska i Zuzanna Olkowicz

Wyróżnienie Artur Nowicki

Laureaci konkursu „Czytelnik roku”

Zofia Jakubiak klasy I – III

Juliusz Jakubowski klasy IV – VII

 

Informujemy, że nasza biblioteka szkolna otrzymała 15 000 zł. dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Biblioteka wzbogaciła się o 641 tytułów. Lista książek została utworzona w oparciu o sugestie naszych uczniów i rodziców, pod uwagę wzięto również wskazówki zawarte w czasopismach metodycznych oraz aktualne oferty wydawnictw.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie wymyśliła ludzkość” Wisława Szymborska

Szanowni Państwo!

Każdy rodzic pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. To głównie od rodziców zależy, aby dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia.

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci dobrych nawyków, w tym nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom książki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania,a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem.

Oto korzyści, które płyną z czytania dla dzieci:

1. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię.

2. Książki dostarczają emocji i radości.

3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo i sprawność językową, zachęca do samodzielnej nauki czytania.

4. Książki wychowują i wyrabiają wrażliwość.

5. Słuchanie i czytanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.

6. Czytanie pobudza do myślenia.

7. Książki rozwijają pasje u dzieci.

8. Czytanie umożliwia poznanie dobra i zła, pozwala zrozumieć zawiłą, nie zawsze jednoznaczną rzeczywistość.

9. Książka może być przyjacielem w smutku – pomaga przezwyciężyć trudy samotności.

10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej lub strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

Stali czytelnicy, ci, którzy często nas odwiedzają, wypożyczają już nowe książki zakupione przez bibliotekę. Tych, którzy jeszcze do nas nie dotarli, serdecznie zapraszamy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na najmłodszych, którzy dopiero uczą się czytać, czeka między innymi seria Moje bajeczki. Miłośników zwierząt na pewno zaciekawią książki z serii Zaopiekuj się mną , Szkółka jeździecka Kopytkowo czy Klub Kociaków Słodziaków. Mała reporterka Nela i Szymon Radzimierski zapraszają czytelników w dalekie wyprawy. Biografie słynnych piłkarzy na pewno zainteresują fanów piłki nożnej, ale polecamy je także tym wszystkim, którzy wierzą w siłę marzeń. Księgozbiór wzbogacił się także o książki przygodowe, obyczajowe oraz fantasy.

W bibliotece szkolnej powstał kącik ciekawej książki. Uczniowie mają możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogą bowiem samodzielnie dokonać wyboru, które książki w danym miesiącu zostaną umieszczone w kąciku.

Każdy odwiedzający bibliotekę w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych – mógł okazać swoją sympatię podpisując się na okolicznościowym plakacie, a przy okazji wypożyczyć książkę na miłe spędzenie jesiennych wieczorów.

Członkowie aktywu bibliotecznego wraz z nauczycielami bibliotekarzami zorganizowali akcję promującą czytelnictwo pod hasłem „ I Ty polub czytanie!”. Na korytarzach szkoły rozwieszono plakaty zachęcające uczniów do sięgnięcia po książkę.

We wszystkich salach lekcyjnych w widocznych miejscach zostały umieszczone tabliczki informujące o pracy biblioteki. Celem działania jest promocja biblioteki szkolnej i zwrócenie uwagi uczniów. Dzięki temu niejeden „zapominalski” przyjdzie zwrócić zaległą książkę lub zajrzy do biblioteki, żeby wypożyczyć coś interesującego.

W listopadzie br. biblioteka szkolna rozpoczęła szkolną akcję społeczną „Schodami prosto do biblioteki szkolnej po książkę”, która ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

Na schodach wiodących do biblioteki szkolnej pojawiły się kolorowe napisy zawierające autorów i tytuły wybranych książek. Schody to jeden z elementów aranżowania przestrzeni szkoły na potrzeby edukacji. To niezwykle oryginalna forma zachęcenia uczniów do czytania, wskazania im konkretnych autorów czy zaproponowania interesujących tytułów książek.

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w Sp nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas pierwszych i zerowych. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, poznały fragment książki pt. „ Pamiętnik Czarnego Noska”, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Wykonały także prace plastyczne przedstawiające misie. Każdy z uczestników zajęć otrzymał „dyplom przyjaciela pluszowego misia”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym zdjęciem.

Dziękujemy członkom aktywu bibliotecznego za przygotowanie części artystycznej uroczystości.