Witamy na stronie biblioteki szkolnej ZSP nr 1 . Mamy nadzieję, że będzie ona często odwiedzana przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.

Nasza biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 8000 książek o różnorodnej tematyce. Poza lekturami znajdziecie u nas zarówno książki przygodowe, obyczajowe i historyczne dla młodzieży jak i bogaty księgozbiór podręczny zawierający różnorodne słowniki, encyklopedie (ogólne i dziedzinowe) oraz książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy.

Od 2005 r. w czytelni działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej dostępne dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły w godzinach otwarcia biblioteki. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z urządzenia wielofunkcyjnego (skaner, ksero i drukarka).

Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach 8.00 – 15.00

Telefon: 58 7386406

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Danuta Kowalik

mgr Ewa Miotke

Klasa II f uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, której jednym z głównych celów było kształtowanie mechanizmów empatii i tolerancji wobec innych. Uczniowie obejrzeli baśń „Brzydkie Kaczątko”  w teatrzyku kamishibai. Po prezentacji wywiązała się rozmowa na temat tolerancji i empatii wobec drugiego człowieka. Uczniowie aktywnie wypowiadali się na temat i zgodnie stwierdzili, że należy być tolerancyjnym wobec odmienności innych. Jeden z uczniów w swojej wypowiedzi podkreślił, że: „W każdym człowieku tkwi jakieś piękno”.

Nauczyciele bibliotekarze

 

  

Tradycją szkolnej biblioteki jest przyjęcie do grona czytelników uczniów klas I. To uroczyste wydarzenie miało miejsce w marcu bieżącego roku.
Nasi najmłodsi  uczniowie złożyli ŚLUBOWANIE w obecności swoich wychowawców oraz nauczycieli i bibliotekarzy.
Poznali zasady korzystania z wypożyczalni oraz zbioru książek, otrzymali pomocne dla nich instrukcje i pamiątkowe zakładki do książek. Ponadto w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” każdy z nich otrzymał Wyprawkę Czytelniczą – książkę Pierwsze Abecadło, broszurę dla rodziców oraz Kartę Małego Czytelnika.
Nasi nowi czytelnicy mają już na swoim koncie pierwsze wypożyczone samodzielnie książki.

Nauczyciele bibliotekarze

Prezentację można obejrzeć, klikając tutaj:

Uczniowie klasy III d uczestniczyli w niecodziennej lekcji bibliotecznej z wykorzystaniem wywodzącego się  z Japonii teatrzyku kamishibai, czyli teatru obrazkowego lub teatru ilustracji. Na początku lekcji nauczyciel bibliotekarz odczytał tekst pt.„ Żyrafie śniadanie pod wielkim Baobabem”. Zadaniem uczniów było stworzenie ilustracji do wybranego fragmentu tekstu. Ogromne zaangażowanie dzieci zaowocowało pięknymi pracami. Zostały one następnie zaprezentowane w teatrzyku kamishibai w dwóch odsłonach. Dzieci świetnie bawiły się podczas prezentacji.

Seria ,,Lektury dostępne” to multimedialne książki pomocnicze do edukacji językowej i polonistycznej wraz z odpowiadającymi im materiałami ćwiczeniowymi, które służą utrwalaniu wiedzy i umiejętności określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych.

  Cykl ten został opracowany na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki. Jest przeznaczony głównie dla uczniów z niepełnosprawnościami lub mających trudności w uczeniu się i/lub komunikowaniu. Materiały mają  pomóc im w obcowania z kanonem literatury polskiej. Sądzimy, że materiały często mogą też być stosowane podczas różnych zajęć wyrównawczych i indywidualnych.

   Ostatnio do cyklu dołączono utwory kolejne teksty reprezentujące różne gatunki literackie. Można wśród nich znaleźć „Mazurek Dąbrowskiego” Józefa Wybickiego, fraszki Jana Kochanowskiego, ballady Adama Mickiewicza, liryki Juliusza Słowackiego, nowele Henryka Sienkiewicz i Bolesława Prusa, czy kolejne utwory Braci Grimm i Jana Christiana Andersena.

Materiały są dostępne pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/lektury-dostepne–kolejne-materialy-udostepnione

Nie czekaj!

Zgłoś się już dzisiaj! 

Jeżeli:

 • jesteś uczniem klas 4-8

 • lubisz pomagać na rzecz biblioteki szkolnej

 • pasjonujesz się  książkami i czytaniem ich

 • interesujesz się działalnością biblioteki szkolnej

 • chętnie angażujesz się w zajęcia biblioteczne

 • posiadasz dodatkowo uzdolnienia w dziedzinie rysowania, recytacji czy gry aktorskiej

przyjdź do biblioteki i zapisz się w terminie do 15.10.2020 r.

Biblioteka pracuje we wtorki i czwartki w godz. 10.00 – 12.00. Zaleceniem jest, aby uczniowie lektury i inne pozycje książkowe zwracali do biblioteki wraz z podręcznikami szkolnymi (harmonogram zostanie opracowany wkrótce).

 

Organizacja pracy biblioteki szkolnej

 1. Bibliotekarze powinni przebywać w bibliotece w maseczce i rękawiczkach. Nosić osłonę nosa i ust, ewentualnie przyłbicę oraz rękawice ochronne podczas wykonywania obowiązków.

 2. Ustawić przesłonę ochronną przy stanowiskach obsługi czytelników.

 3. Należy zachowywać bezpieczną odległość od rozmówcy i współpracowników (rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m).

 4. W widocznym miejscu umieścić instrukcje dotyczące higieny rąk, dezynfekcji dłoni, sposobu zakładania i zdejmowania masek ochronnych.

 5. Przed wejściem do biblioteki umieścić informację o maksymalnej liczbie odwiedzających (1 osoba lub rodzic z dzieckiem), mogących jednocześnie przebywać w bibliotece.

 6. Konieczne jest dostosowanie organizacji trybu pracy z uwzględnieniem systemu zmianowego i rotacyjnego na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego (działania rekomendowane).

 7. W miarę możliwości zapewnić wietrzenie pomieszczeń.

 8. Wyznaczyć miejsce składowania oddawanych książek.

 9. Przestrzegać okresu kwarantanny przyjmowanych książek (3 doby).

 10. Regularnie dezynfekować używane powierzchnie.

 11. Dostosować godziny otwarcia biblioteki.

 12. Uniemożliwić użytkownikom wolny dostęp do czytelni, księgozbioru , komputerów i ksera.

 13. Użytkownicy wchodząc do biblioteki powinni mieć założone maseczki, a następnie dokładnie zdezynfekować ręce przy stanowisku ze środkami dezynfekującymi.

 14. W przypadku pojawienia się stwierdzonego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wśród pracowników mających kontakt ze zbiorami, konieczne jest zachowanie kwarantanny na 10 dni do 2 tygodni i wyłączenie z użytkowania tej części zbiorów, z którymi pracownik miał kontakt.

 15. Szczegółowe zasady i terminy zwrotu podręczników zostaną przedstawione po ustaleniach z dyrektorem szkoły.

Od 2002 roku, 25 listopada, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji w bibliotece szkolnej zorganizowano spotkania, których uczestnikami byli uczniowie klasy Ie i klasy If wraz ze swoimi ukochanymi pluszakami. Uczniowie zapoznali się z historią pluszowego misia, która sięga 1902 roku oraz wzięli udział w pogadance o znanych misiach – bohaterach z książek i ekranu. Poznali również treść bajki pt.” Niezwykła przygoda Ryśka Zdziśka Fajnego Miśka”.

Specjalnie przygotowane na tę okazję dekoracje, jak girlanda urodzinowa, baloniki, wystawki książek o misiach podkreśliły charakter tego święta. Zwieńczenie zajęć stanowiło wręczenie uczniom pamiątkowych dyplomów. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę. 

     Dnia 28 listopada w bibliotece szkolnej odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem                        uczniów klasy II d. Na początku spotkania pani bibliotekarka przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości pisarza Hansa Christiana Andersena. Następnie uczniowie wzięli udział w przedstawieniu teatrzyku kamishibai ”Brzydkie kaczątko”. Uczniowie przekonali się, że ta niewielkich rozmiarów drewniana „skrzynka” stanowi interesującą i nowatorską formę spotkania z książką. Na podsumowanie spotkania każdy z uczniów pokolorował kolorowankę Brzydkiego Kaczątka przygotowaną przez panią bibliotekarkę.

Kamishibai (kami = papier, shibai = sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze                   z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historię, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Kamishibai to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”.

          Dnia 6 listopada podczas lekcji bibliotecznej uczniowie klasy O b dołączyli do Klubu Przyjaciół Franklina. Nowi członkowie poznali treść książki pt.” Franklin i książka z biblioteki”, aktywnie uczestniczyli w pogadance dotyczącej szanowania książek oraz zasad ich wypożyczania. Uczniowie wykazali się bardo dobrą znajomością słuchania, a na zakończenie spotkania wykonali pracę plastyczną.

Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

 

UWAGA!!!

Biblioteka szkolna ogłasza akcję „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”.
Jeśli jesteś posiadaczem ciekawych, przeczytanych i zadbanych książek, z którymi mógłbyś się już rozstać, podaruj je bibliotece. Inni czytelnicy z pewnością chętnie po nie sięgną, a TY możesz zdobyć dodatkowe punkty.
Akcja trwa do 20 grudnia 2019r.

W listopadzie nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów do udziału w zabawie czytelniczej pt.: „ Pojedynek książek”. W tym starciu uczestniczyły dwie książki, „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke oraz „Tajemnica diamentów” z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Uczniowie głosowali na swoją ulubioną książkę. Dnia 22 listopada uczennice z klas III przeliczyły głosy. Zwycięzcą pojedynku została książka pt. „Tajemnica diamentów”. Już odnotowujemy wzrost zainteresowania tytułami i cyklami, które brały udział w starciu.

Dziękujemy za zaangażowanie i dobrą zabawę.

 

Dnia 5 listopada biblioteka szkolna gościła uczniów klasy  OC, którzy od tej pory są członkami Klubu Przyjaciół Franklina. Podczas spotkania omówiliśmy regulamin klubu, rozmawialiśmy o szanowaniu książek oraz zasadach ich wypożyczania. Uczniowie doskonale wiedzieli jaka jest różnica między biblioteką a księgarnią. Kolejnym punktem spotkania było głośne czytanie opowiadania pt.”Franklin i książka z biblioteki”. Tytułowy żółwik wpadł w tarapaty, ponieważ zgubił wypożyczoną w bibliotece książkę. Cała historia zakończyła się jednak szczęśliwie, książka się odnalazła. Franklin odzyskał spokój i znów mógł z podniesiona głową udać się do biblioteki. Na zakończenie spotkania uczniowie wykonali prace plastyczne. Serdecznie zapraszamy na kolejną przygodę z Franklinem.

Nauczyciele bibliotekarze

 

Skąd wiedzieć, które książki warto przeczytać? Biblioteka szkolna ruszyła z akcją Warto przeczytać. Na schodach wiodących do biblioteki ukazały się kolorowe tytuły książek wraz z ich autorami. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

W minionym tygodniu w naszej bibliotece obchodziliśmy Tydzień Głośnego Czytania. Akcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, ponieważ odbyło się aż 20 spotkań z dziećmi i młodzieżą. Gośćmi biblioteki byli uczniowie klas I-VI, grupy przedszkolne oraz dzieci ze świetlicy. Podczas spotkań dopisali nam zarówno Czytający (wicedyrektor, nauczyciele, pracownicy obsługi i uczniowie), jak i Słuchający, którzy z wielką uwagą i zaangażowaniem dali się porwać w świat literatury.

Wszystkim bardzo dziękujemy i już planujemy kolejną edycję akcji.

   Na podsumowanie spotkań aktywu bibliotecznego wybraliśmy się do parku miejskiego, aby obejrzeć biblioteczkę plenerową. Uczniowie przeglądali zgromadzone w niej książki. Z zasobów biblioteczki może skorzystać każdy. Można książkę wypożyczyć na chwilę i poczytać na ławce albo zabrać na dłużej i zwrócić po przeczytaniu. Działa tu zasada „weź książkę, oddaj książkę”.

Członkowie aktywu przynieśli własną książkę, która trafi do czytelniczego obiegu.

Dziękujemy aktywowi za zaangażowanie i pracę na rzecz biblioteki szkolnej i zapraszamy do współpracy w następnym roku szkolnym.

Nauczyciele bibliotekarze

 

           Dnia 15 maja biblioteka szkolna po raz kolejny gościła klasę I e na lekcji bibliotecznej. Na początku zajęć uczniowie zaznaczyli na tarczy zegarowej godzinę spotkania w bibliotece. Następnie poznali jedną z książek Agaty Giełczyńskiej pt. „Polowanie na ciasteczkowego potwora”. Bohaterka tego tomiku postanowiła dowiedzieć się dlaczego w domu znikają słodycze i kto jest ciasteczkowym potworem. Dzięki swojej pracy śledczej udało jej się odgadnąć zagadkę i wytropić sprawcę. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem wysłuchali treści książki po czym bezbłędnie odpowiedzieli na pytania przygotowane przez samego autora. Podsumowaniem spotkania było rozwiązanie przez uczniów labiryntu przygotowanego przez nauczyciela bibliotekarza.

2 kwietnia uczniowie klasy I a po raz kolejny zawitali do biblioteki na lekcję biblioteczną. Tym razem poznaliśmy jedną z serii książek Heleny Brosss „Pomocy, jesteśmy spóźnieni”, opowieści o uczniach klasy 1 b. Bohater tego tomiku przekonuje nas, że warto znać się na zegarku, lecz należy również odpowiedzialnie z niego korzystać. Uczniowie mogli wykazać się znajomością zegara i wyciągną bardzo cenne wnioski, rady. To była bardzo pouczająca lekcja.

Daniela Rompczyk

W dniu 8 maja 2019 r. z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, nasza szkoła gościła pana Krzysztofa Petka: autora powieści sensacyjno – przygodowych dla dzieci i młodzieży, dziennikarza, reportażystę, organizatora wypraw i szkół przetrwania. Zaproszony gość spotkał się z uczniami klas III, IV i V. Pan Krzysztof Petek okazał się świetnym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Szybko nawiązał kontakt ze słuchaczami. Podróżnik z ogromną pasją i zaangażowaniem mówił o swoich wyprawach na Syberię i do Ameryki Południowej, spotkaniach z indiańskimi plemionami, odmiennych kulturach i miejscach. Pokazał fotografie z podróży i wypraw do miejsc, gdzie toczyła się akcja najnowszej książki autora pt. „Zagadka kaszlącego upiora”. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Pan Krzysztof Petek dał się poznać jako osoba, która potrafi zarazić każdego słuchacza chęcią poznania świata i zdobywania doświadczeń. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zakupienia książek z dedykacją autora.

Dziękujemy wszystkim za udział w spotkaniu i zapraszamy na następne.

Nauczyciele bibliotekarze:

Teresa Golińska

Ewa Miotke

Z okazji Dnia Książki dla Dzieci w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania podsumowujące konkurs na najwięcej czytającą klasę na poziomie klas II i III. Laureatami konkursu zostały klasy: II c i III a.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do dalszego czytania!

W miesiącu styczniu uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Niektórzy z nich już od dawna zaglądali w to ciekawe miejsce.

Celem zajęć było zapoznanie z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych. Uczniowie wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” i na podstawie jego treści wykonali prace plastyczne.  Następnie przyszli czytelnicy wysłuchali „próśb książki” i złożyli uroczyste przyrzeczenie. Na koniec uroczystości klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy,     a każdy uczeń zakładkę do książki.

              Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

Nauczyciele bibliotekarze

Uczniowie klas trzecich i czwartych naszej szkoły realizowali projekt w oparciu o książki Łukasza Wierzbickiego. Do przeczytanej lektury pt. „Afryka Kazika” wspólnie wykonano mapę Afryki z trasą wędrówki polskiego podróżnika K. Nowaka. Uczestnikom przedstawiono również inne powieści podróżnicze tego autora: „Dziadek i Niedźwiadek” oraz „Machiną przez Chiny”. Podsumowaniem spotkania było układanie rozsypanki wyrazowej oraz puzzli przygotowanych przez panią bibliotekarkę.

Wymienione wyżej książki cieszą się teraz dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

18 stycznia jest Międzynarodowym Dniem Kubusia Puchatka obchodzonym na pamiątkę urodzin jego autora – Brytyjczyka -Alana Alexandra Milne. Z tej to okazji dzieci z 0a „Motylki” wybrały się do biblioteki szkolnej. Dzieci wzięły udział w zajęciach bibliotecznych, podczas których poznały historię powstania Kubusia Puchatka. Pani Ewa przeczytała nam bajkę o misiu i przygotowała z okazji 93 urodzin Puchatka tort wypełniony pysznymi cukierkami. Wszyscy razem zaśpiewalismy Mu sto lat i świętowaliśmy Jego urodziny. Otrzymaliśmy również list z Anglii od naszego solenizanta, który podziękował przedszkolakom za pamięć i piękne życzenia.

Joanna Lech

Pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Nic dziwnego, że pasowanie na czytelnika uczniów klasy I a, które odbyło się 22.01.2019r. było ogromnym przeżyciem dla nowych czytelników szkolnej biblioteki. A wszystko zaczęło się od …

pogadanki, w której pani bibliotekarka poinformowała dzieci o tym, dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Dzieci zostały też zapoznane z regulaminem wypożyczalni i korzystania ze zbiorów biblioteki.  Pierwszaki doskonale zdawały sobie sprawę z tego, jakie prośby mają książki, wykazały się również bardzo dobrą znajomością słuchania. Z zainteresowaniem wykonały pracę plastyczną do utworu J. Tuwima „Lokomotywa”.

Następnie odbyło się pasowanie na czytelnika. Dzieci skupione uroczyście przyrzekały, że będą kochać i szanować książki. Podczas pasowania bibliotekarka, dotykając prawego ramienia każdego ucznia mówiła: ,,Pasuję Cię na czytelnika naszej biblioteki”. Każdy otrzymał również prezent – zakładkę do książki. Uczniowie wręczyli paniom laurkę z podziękowaniem i przyrzeczeniem, że będą szanować książki. Wszyscy opuścili bibliotekę z wypożyczoną książką.  Mam nadzieję, że od tej pory pierwszaki często będą odwiedzali szkolną bibliotekę i rozbudzą w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.

D. Rompczyk

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto pomyśleć o ciekawym zagospodarowaniu wolnego czasu. Wspaniałą rozrywką będzie lektura pasjonujących książek. W bibliotece szkolnej uzyskasz pomoc w wyborze lektury, zachętę do przeczytania wyjątkowej powieści.

Nie zastanawiaj się dłużej i… wypożycz książkę na ferie!

Do zobaczenia w bibliotece

PODZIĘKOWANIE

Nauczyciele bibliotekarze serdecznie dziękują uczniom i rodzicom,

którzy włączyli się do akcji „Podziel się książką”.

Dzięki Waszym darom nasz księgozbiór wzbogacił się o nowe,

interesujące pozycje.

Teresa Golińska

Ewa Miotke

UWAGA!!!

Biblioteka szkolna ogłasza akcję „PODZIEL SIĘ KSIĄŻKĄ”
Jeśli jesteś posiadaczem ciekawych, przeczytanych i zadbanych książek, z którymi mógłbyś się już rozstać, podaruj je bibliotece. Inni czytelnicy z pewnością chętnie po nie sięgną, a TY możesz zdobyć dodatkowe punkty.
Akcja trwa do 31 stycznia 2019 r.

 

25 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w Sp nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas pierwszych i zerowych. Podczas wspólnego świętowania dzieci poznały historię Pluszowego Misia, poznały fragment książki pt. „ Pamiętnik Czarnego Noska”, śpiewały piosenki i wykazały się znajomością literatury i filmów, których bohaterem był miś. Wykonały także prace plastyczne przedstawiające misie. Każdy z uczestników zajęć otrzymał „dyplom przyjaciela pluszowego misia”. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym zdjęciem.

Dziękujemy członkom aktywu bibliotecznego za przygotowanie części artystycznej uroczystości.

W listopadzie br. biblioteka szkolna rozpoczęła szkolną akcję społeczną „Schodami prosto do biblioteki szkolnej po książkę”, która ma na celu popularyzację czytelnictwa wśród uczniów naszej szkoły.

Na schodach wiodących do biblioteki szkolnej pojawiły się kolorowe napisy zawierające autorów i tytuły wybranych książek. Schody to jeden z elementów aranżowania przestrzeni szkoły na potrzeby edukacji. To niezwykle oryginalna forma zachęcenia uczniów do czytania, wskazania im konkretnych autorów czy zaproponowania interesujących tytułów książek.

We wszystkich salach lekcyjnych w widocznych miejscach zostały umieszczone tabliczki informujące o pracy biblioteki. Celem działania jest promocja biblioteki szkolnej i zwrócenie uwagi uczniów. Dzięki temu niejeden „zapominalski” przyjdzie zwrócić zaległą książkę lub zajrzy do biblioteki, żeby wypożyczyć coś interesującego.

Członkowie aktywu bibliotecznego wraz z nauczycielami bibliotekarzami zorganizowali akcję promującą czytelnictwo pod hasłem „ I Ty polub czytanie!”. Na korytarzach szkoły rozwieszono plakaty zachęcające uczniów do sięgnięcia po książkę.

Każdy odwiedzający bibliotekę w październiku – Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych – mógł okazać swoją sympatię podpisując się na okolicznościowym plakacie, a przy okazji wypożyczyć książkę na miłe spędzenie jesiennych wieczorów.

W bibliotece szkolnej powstał kącik ciekawej książki. Uczniowie mają możliwość wykorzystania swojej kreatywności. Mogą bowiem samodzielnie dokonać wyboru, które książki w danym miesiącu zostaną umieszczone w kąciku.

Stali czytelnicy, ci, którzy często nas odwiedzają, wypożyczają już nowe książki zakupione przez bibliotekę. Tych, którzy jeszcze do nas nie dotarli, serdecznie zapraszamy. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Na najmłodszych, którzy dopiero uczą się czytać, czeka między innymi seria Moje bajeczki. Miłośników zwierząt na pewno zaciekawią książki z serii Zaopiekuj się mną , Szkółka jeździecka Kopytkowo czy Klub Kociaków Słodziaków. Mała reporterka Nela i Szymon Radzimierski zapraszają czytelników w dalekie wyprawy. Biografie słynnych piłkarzy na pewno zainteresują fanów piłki nożnej, ale polecamy je także tym wszystkim, którzy wierzą w siłę marzeń. Księgozbiór wzbogacił się także o książki przygodowe, obyczajowe oraz fantasy.

Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie wymyśliła ludzkość” Wisława Szymborska

Szanowni Państwo!

Każdy rodzic pragnie dla swego dziecka dobrego dzieciństwa i szczęśliwej przyszłości. To głównie od rodziców zależy, aby dziecko wyrosło na człowieka zdrowego emocjonalnie, samodzielnego i mądrego, otwartego na ludzi, dobrze radzącego sobie we współczesnym świecie, umiejącego wykorzystywać swoje predyspozycje i uzdolnienia.

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci dobrych nawyków, w tym nawyku czytania. To właśnie w domu rodzinnym ma miejsce pierwszy kontakt dziecka z książką. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom książki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania,a także doskonalenie najważniejszej społecznej kompetencji – sprawnego posługiwania się językiem.

Oto korzyści, które płyną z czytania dla dzieci:

1. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię.

2. Książki dostarczają emocji i radości.

3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo i sprawność językową, zachęca do samodzielnej nauki czytania.

4. Książki wychowują i wyrabiają wrażliwość.

5. Słuchanie i czytanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.

6. Czytanie pobudza do myślenia.

7. Książki rozwijają pasje u dzieci.

8. Czytanie umożliwia poznanie dobra i zła, pozwala zrozumieć zawiłą, nie zawsze jednoznaczną rzeczywistość.

9. Książka może być przyjacielem w smutku – pomaga przezwyciężyć trudy samotności.

10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.

Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na zagrożenia współczesnego świata i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.

Zapraszamy do odwiedzania biblioteki szkolnej lub strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie znajdziecie Państwo pozycje książkowe polecane do czytania.

Informujemy, że nasza biblioteka szkolna otrzymała 15 000 zł. dotacji w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020. Biblioteka wzbogaciła się o 641 tytułów. Lista książek została utworzona w oparciu o sugestie naszych uczniów i rodziców, pod uwagę wzięto również wskazówki zawarte w czasopismach metodycznych oraz aktualne oferty wydawnictw.

13 czerwca 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbył się kolejny piknik czytelniczy. Na imprezę zaproszono klasę IV a oraz laureatów konkursów czytelniczych.

Podczas pikniku uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat „Historia książki” oraz wysłuchały piosenek napisanych do słów wierszy J. Brzechwy. Uczestnicy pikniku zagłosowali na książki , które będzie można zakupić dla biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym punktem programu było rozdanie nagród laureatom konkursów. Na zakończenie na dzieci czekał słodki poczęstunek.

Laureaci konkursu „Mistrz pięknego czytania” dla klas IV –VI

I miejsce Oliwia Klawikowska

II miejsce Piotr Malek

III miejsce Anna Wróbel

Wyróżnienie Marta Woźniak

Laureaci konkursu „Magiczne wiersze J. Brzechwy

I miejsce Julia Płodzich

II miejsce Oliwia Bielawska

III miejsce Marcelina Węsierska i Zuzanna Olkowicz

Wyróżnienie Artur Nowicki

Laureaci konkursu „Czytelnik roku”

Zofia Jakubiak klasy I – III

Juliusz Jakubowski klasy IV – VII

 

Przed samymi Świętami Wielkanocnymi bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. O a. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem B. Eychler „Wielkanocny mazurek”. Po wysłuchaniu historyjki uczniowie rozmawiali o zwyczajach wielkanocnych, a następnie kolorowały jajka tworząc na papierze piękne barwne pisanki.

W marcu oraz w kwietniu 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbyły się uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Celem zajęć było zapoznanie z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych. Uczniowie wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” i na podstawie jego treści wykonali prace plastyczne. Następnie po uroczystym pasowaniu dzieci po raz pierwszy wypożyczyły książeczki. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczeń słodką niespodziankę.

25 marca 2017 r. z okazji międzynarodowego dnia czytania Tolkiena w bibliotece odbyło się spotkanie z uczniami klas V. Przedstawiono prezentację multimedialną o pisarzu oraz czytano wybrane fragmenty jego książek.

Nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów klas II na lekcje biblioteczne dotyczące tradycji wielkanocnych. Przeczytano i omówiono fragment książki A. Tyszki pt.„Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę”. Podsumowaniem spotkań było wykonanie pisanek przez uczniów.

 

W kwietniu 2018 r. odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie klasy O B w ramach Klubu Przyjaciół Franklina. Dzieci zapoznały się z treścią książeczki pt. „Franklin i kask rowerowy” i rozmawiały o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

Systematycznie wprowadzamy najmłodsze dzieci z klas „O” w tajemniczy świat bajki i baśni, organizując dla nich w ramach Klubu Przyjaciół Franklina spotkania w bibliotece połączone z głośnym czytaniem i zabawą.

 

Dnia 09.06.2017 roku w bibliotece szkolnej ZS nr 1 odbył się piknik czytelniczy dla uczniów SP i Gimnazjum podsumowujący konkursy organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy: plastycznego, czytelniczego, z wiedzy o Hobbicie oraz na najlepszego czytelnika w klasach I-III SP.

Jego uczestnikami byli: uczniowie klasy VI b z panią Elżbietą Majchrzak oraz laureaci ww. konkursów . Piknik rozpoczęto od czytania fragmentów ulubionych książek, a lektorami byli: Laura Szreder- uczennica klasy III c, Danuta Kowalik- nauczyciel gimnazjum i pani Ewa Miotke – nauczyciel bibliotekarz. Z kolei uczniowie kl. VI i uczniowie gimnazjum zaprezentowali hasła promujące czytelnictwo oraz książki, które warto przeczytać. Następnie zwycięzcom konkursów wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszystkich uczestników spotkania zaproszono na słodki poczęstunek. Dopełnieniem pikniku była wystawa prac konkursowych, ciesząca się dużym zainteresowaniem zebranych.

Dziękujemy pani D. Markowskiej za współpracę przy organizacji konkursu plastycznego.

Dnia 6 października uczniowie klas VI a i VI b pod opieką nauczycieli bibliotekarzy T. Golińskiej i D. Kowalik udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie na spotkanie z pisarką Dorotą Combrzyńską–Nogala. Odbyło się ono w ramach X Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o losach młodych bohaterów swoich książek umiejscowionych w różnych okresach historycznych. Następnie uczniowie zadawali pytania na temat twórczości i życia pisarki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na koniec można było zakupić książki autorki oraz otrzymać autograf. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami do książek.

Kolejny raz odwiedziły bibliotekę najmłodsze przedszkolaki czyli grupa O F. Dzieci posłuchały książki o Kubusiu Puchatku pt. „Wiersze i obrazki”. Dzieci „czytały” razem z nauczycielem rozszyfrowując obrazki. Takie wspólne czytanie bardzo się podobało.

 

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w SP nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas zerowych. Przed wizytą w bibliotece dzieci wykonały piękne prace na konkurs plastyczny „Mój miś”. Został on rozstrzygnięty podczas zajęć bibliotecznych. Poza tym uczniowie poznali historię pluszowego misia oraz wysłuchały bajki, której głównymi bohaterami byli żółw Franklin i jego przyjaciel miś. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz książeczki, a pozostałe dzieci słodkie niespodzianki.