Witamy na stronie biblioteki szkolnej SP nr 4 . Mamy nadzieję, że będzie ona często odwiedzana przez uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców.

Nasza biblioteka posiada księgozbiór liczący ponad 7000 książek o różnorodnej tematyce. Poza lekturami znajdziecie u nas zarówno książki przygodowe, obyczajowe i historyczne dla młodzieży jak i bogaty księgozbiór podręczny zawierający różnorodne słowniki, encyklopedie (ogólne i dziedzinowe) oraz książki popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy.

Od 2005 r. w czytelni działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej dostępne dla wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły w godzinach otwarcia biblioteki. Użytkownicy mają również możliwość skorzystania z urządzenia wielofunkcyjnego (skaner, ksero i drukarka).

Biblioteka czynna jest codziennie w godzinach 8.00 – 15.00

Nauczyciele bibliotekarze:

mgr Teresa Golińska

mgr Danuta Kowalik

Kolejny raz odwiedziły bibliotekę najmłodsze przedszkolaki czyli grupa O F. Dzieci posłuchały książki o Kubusiu Puchatku pt. „Wiersze i obrazki”. Dzieci „czytały” razem z nauczycielem rozszyfrowując obrazki. Takie wspólne czytanie bardzo się podobało.

W kwietniu 2018 r. odbyło się w bibliotece kolejne spotkanie klasy O B w ramach Klubu Przyjaciół Franklina. Dzieci zapoznały się z treścią książeczki pt. „Franklin i kask rowerowy” i rozmawiały o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy na rowerze.

W marcu oraz w kwietniu 2018 r. w naszej bibliotece szkolnej odbyły się uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych na czytelników. Celem zajęć było zapoznanie z regulaminem biblioteki, zasadami wypożyczania oraz rozwijanie nawyków czytelniczych. Uczniowie wysłuchali wiersza J. Tuwima pt. „Lokomotywa” i na podstawie jego treści wykonali prace plastyczne. Następnie po uroczystym pasowaniu dzieci po raz pierwszy wypożyczyły książeczki. Klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy, a każdy uczeń słodką niespodziankę.

Przed samymi Świętami Wielkanocnymi bibliotekę odwiedzili uczniowie kl. O a. Dzieci zapoznały się z opowiadaniem B. Eychler „Wielkanocny mazurek”. Po wysłuchaniu historyjki uczniowie rozmawiali o zwyczajach wielkanocnych, a następnie kolorowały jajka tworząc na papierze piękne barwne pisanki.

25 listopada obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji biblioteka szkolna w SP nr 4 zorganizowała specjalne zajęcia dla uczniów klas zerowych. Przed wizytą w bibliotece dzieci wykonały piękne prace na konkurs plastyczny „Mój miś”. Został on rozstrzygnięty podczas zajęć bibliotecznych. Poza tym uczniowie poznali historię pluszowego misia oraz wysłuchały bajki, której głównymi bohaterami byli żółw Franklin i jego przyjaciel miś. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz książeczki, a pozostałe dzieci słodkie niespodzianki.

Dnia 6 października uczniowie klas VI a i VI b pod opieką nauczycieli bibliotekarzy T. Golińskiej i D. Kowalik udali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Redzie na spotkanie z pisarką Dorotą Combrzyńską–Nogala. Odbyło się ono w ramach X Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami. Autorka bardzo ciekawie opowiadała o losach młodych bohaterów swoich książek umiejscowionych w różnych okresach historycznych. Następnie uczniowie zadawali pytania na temat twórczości i życia pisarki. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Na koniec można było zakupić książki autorki oraz otrzymać autograf. Na pamiątkę spotkania uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi zakładkami do książek.

Dnia 09.06.2017 roku w bibliotece szkolnej ZS nr 1 odbył się piknik czytelniczy dla uczniów SP i Gimnazjum podsumowujący konkursy organizowane przez nauczycieli bibliotekarzy: plastycznego, czytelniczego, z wiedzy o Hobbicie oraz na najlepszego czytelnika w klasach I-III SP.

Jego uczestnikami byli: uczniowie klasy VI b z panią Elżbietą Majchrzak oraz laureaci ww. konkursów . Piknik rozpoczęto od czytania fragmentów ulubionych książek, a lektorami byli: Laura Szreder- uczennica klasy III c, Danuta Kowalik- nauczyciel gimnazjum i pani Ewa Miotke – nauczyciel bibliotekarz. Z kolei uczniowie kl. VI i uczniowie gimnazjum zaprezentowali hasła promujące czytelnictwo oraz książki, które warto przeczytać. Następnie zwycięzcom konkursów wręczono dyplomy oraz nagrody książkowe, a wszystkich uczestników spotkania zaproszono na słodki poczęstunek. Dopełnieniem pikniku była wystawa prac konkursowych, ciesząca się dużym zainteresowaniem zebranych.

Dziękujemy pani D. Markowskiej za współpracę przy organizacji konkursu plastycznego.

Systematycznie wprowadzamy najmłodsze dzieci z klas „O” w tajemniczy świat bajki i baśni, organizując dla nich w ramach Klubu Przyjaciół Franklina spotkania w bibliotece połączone z głośnym czytaniem i zabawą.

Nauczyciele bibliotekarze zaprosili uczniów klas II na lekcje biblioteczne dotyczące tradycji wielkanocnych. Przeczytano i omówiono fragment książki A. Tyszki pt.„Zosia z ulicy Kociej. Na wiosnę”. Podsumowaniem spotkań było wykonanie pisanek przez uczniów.

25 marca 2017 r. z okazji międzynarodowego dnia czytania Tolkiena w bibliotece odbyło się spotkanie z uczniami klas V. Przedstawiono prezentację multimedialną o pisarzu oraz czytano wybrane fragmenty jego książek.